Torsö – Build and Break

Typ: EP
Rok vydání: 2019
Label: Revelation Records
Délka: 07:04
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Jednou z prvních nahrávek pro rok 2019 co jsem zaregistroval bylo právě nové EP kalifornských Torsö, novoroční hudební odpíchnutí si nedokážu představit lépe. Oblast Bay Area jsem platonicky zbožňoval už léta před její první návštěvou a mohly za to právě kapely odsud pocházející, ostatně i první koncert oaklandských Torsö se konal koncem roku 2013 v proslulém 924 Gilman v Berkeley, a to po boku Paint It Black, Loma Prieta a dalších kapel. To je slušnej odpich. A odpich je právě slovo, které tuhle genderově vyváženou xVx kapelu celkem slušně charakterizuje.

Torsö v sobě odráží velkou část aspektů toho, co mi na hardcore / punku tak imponuje. Zápal, energie, naštvanost i nepoddajnost, boj za sociální změny a vůle zpřetrhat řetězy a vymanit se z průvodu sklopených hlav se zamlženými pohledy (ostatně nesměřuje právě sem název tohoto EP?). Hudebně jedovatý, nespoutaný a divoký polit hardcore punk, chutně v sobě kloubící prvky d-beatu i 80´s US hardcore, podpořený navíc ženským zpěvem. Může to být víc ideální? Vlastně to zní jako fúze Totalitär s youth crew a osmdesátkovým hardcore, přičemž všechno je maximálně srozumitelné, čitelné a uhrančivě přímočaré jak jen může být, jako odmínutí formou ohrnutého rtu a rány pěstí do xichtu v témže okamžiku. Důkazem toho jsou i tyhle čtyři nové skladby, v nichž právě ona živelnost celkem spolehlivě dohání to, že jednotlivé songy nejsou nějak extra hitové na první dobrou.

Co se týče textů, můžete se o nich dočíst, že Torsö se nespoléhají na jakékoliv hardcore klišé ani příliš zjednodušující texty, nemající přitom žádný skutečný význam. Místo toho se zabývají otázkami veganství, politiky, duševního zdraví, odcizení a feminismu, k čemuž vlastně není třeba cokoliv dodávat, aby to vykreslilo finální obrázek. Obzvlášť když doplníme poslední kousek puzzle do skládačky: sestavu tvoří zpěvačka Ethan (zároveň Ritual Control, ačkoliv tady si nejsem jistej jestli ještě hrajou), bubeník Giacomo (Holy, Punch, Odio), basačka Jasmine (Neo Cons, Everybody Row, ex-Anopheli, Carnist a Neighborhood Brats) a kytarista Keeth (Punch).

Mix a master má na svědomí opět Jack Shirley v kalifornském Atomic Garden (Punch, Deafheaven, Loma Prieta, Oathbreaker nebo nově Los Huaycos, o kterých jsme psali tady), artwork pak Renata Rojo, jejíž práce lze znát z nahrávek False Punk, Suckle, Niégalo Todo či Complex. Na koncertech Torsö se všechna ta pozitiva zrcadlí ještě víc, takže nezbývá než doufat, že se zase budou chtít podívat do Evropy. My jsme rozhodně připraveni.

Tracklist:

01. Build and Break (01:29)

02. Grab A Shovel (01:59)

03. Repulsion (01:48)

04. Sick of Fighting (01:44)

Vložil: Buky
21.02.2019