V/A – Den Magiska Cirkeln

Typ: EP
Rok vydání: 2008
Label: D.M.C. Records
Délka: ?
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Sakra, je Švédsko země, kde kapely, který miluju na první poslech, padaj ze stromu nebo co? 🙂 Tenhle sedmipalcovej kousek vinylu je prostě esence hardcore punku tak jak ho mám rád. 5 skvělejch, z většího neznámejch kapel a od každé 2-3 songy. To vše na barevném číslovaném vinylu a s jednoduchým obalem v duchu klasických DIY hardcore punk desek. Super od A do Z.

Ale teď k tomu, co najdeme vylisováno ve vinylových drážkách. Desku otvírají Svarten Brandt z Linkopingu, 80’s švédský hardcore punk s minimálním zkreslením kytar a vokálem, kde nelze přehlédnout inspiraci japonskou „burning spirit“ školou, tak jak jí vykrádají třeba Selfish, ale tohle je oproti těmto Finům mnohem více punk. Začátek jejich druhé písničky zní jako raní Husker Du s piánem a následně se rozjede do skvělého nářezu alá Articles of Faith, parádní záležitost. Následují Thurneman se svým mixem Articles of Faith, Kafka Prosess, Huvudtvätt a raných Husker Du. 3 rychlé songy, každý trochu jiný a všechny super. Je to takový mišmaš amerického a evropského hardcore punku model 1984/1985, navíc cover od Huvudtvätt  a tím nelze udělat chybu.

B stranu otevírají Bad Amputation, kapela měla bohužel jepičí život a tohle je asi jediná vinylová stopa, kterou po sobě zanechala. Zpěv tu obstarávala Ella, ex-basačka Kamikatze, a muzika je prostě hardcore punk v tom nejlepším slova smyslu. Instängd z Umea jsou se dvěma singly na kontě a členy asi 150ti dalších provařených kapel v sestavě vlastně asi „největší hvězdy“ téhle kompilace. Na samostatných deskách jsou dle mého názoru trochu lepší, ale i tak předkládají vysoký standart jejich „old style“ skandinávského hardcore punku, druhý song je cover od oskurních The Pinheads. Závěr obstarávají Förmögenhet, asi nejchaotičtější kapela z kompilace, hlavně v songu „Svar direkt“, naefektovaný zpěv a opět riffy model 83.

Tahle deska je jako takovej malej sedmipalcovej vnouček legendárních kompilací „Really Fast“, v tom nejlepším slova smyslu, a pokud vás nebaví pořád dokola obehrávat kapely, který každej zná, máte rádi hardcore punk, tohle je jedna ze super desek, po které stojí za to hodit oko.

 

Tracklist:

01. Svartenbrandt - Som hand uran handske

02. Svartenbrandt - Beska Dropa

03. Thurneman - Polisstat

04. Thurneman - Huvudtvätt

05. Thurneman - Tog Fel väg

06. Bad Amputation - I´m With Stupid

07. Bad Amputation - Where I Am

08. Instängd - Ordning / Kaos

09. Instängd - Älska dig själv

10. Förmögenhet - Sälig Stil

11. Förmögenhet - Svar direkt

12. Förmögenhet - Alt Lägga näsan i blöt