V/A – Z popela

Typ: EP
Rok vydání: 2018
Label: DIY
Délka: 10:54
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Na tenhle čtyřsplit jsem napjatě čekal tak dlouho, až jsem skoro zapomněl, že má vyjít. Vydání se protahovalo, ale nakonec se naštěstí vše dotáhlo do zdárného konce a my tady tak máme další skvostnou nahrávku, která nejenže sdružuje hned čtyři skvělé domácí kapely, jež svoje skladby nahrály speciálně pro tento účel, ale zároveň překračuje hranice „pouhé“ hudební nahrávky.

Každá ze zúčastněných kapel k tomu hudebně přistupuje trochu jinak a ten svůj hardcore/punk podává po svém, dohromady pak tvoří poměrně pestrou směsici, která nemá slabé místo a právě ta šťavnatost je na tom to nádherné. Ať je to punk, hardcore, emo nebo d-beat crust, ať už posloucháte důrazné i naléhavé Empty Hall of Fame, melodické a melancholicky hravé tóny svébytné Kovadliny, procítěnou hřejivou pocitovku Anne M. Christiansen nebo nesmlouvavou vichřici v podání temných a zuřivých Aralkum, vždycky je to totální trefa do černého a zásah na solar. Jeden zde boří zeď údery kladiva, jiný ji systematicky rozebere cihlu po cihle a další do ní vytesá ozdobnou průchozí bránu… Přeneseně to působí jako když několik fotografů zachytí to stejné místo každý svým osobitým způsobem, z jiné perspektivy, v jiných barvách, detailech či kompozicích, přičemž v každém máte co objevovat a ve všech je možné se realizovat trochu jinou cestou. I za pomocí trefně napsaných textů každá skladba postupně vygraduje nejen jednotlivě, ale vlastně to umožní i celku v jeho komplexitě.

Původně jsem zde chtěl na jednotlivé songy a kapely stručně nahlédnout, ale on k tomu vlastně není důvod, EP dodává podstatný rozměr jeho myšlenka a účel. Už samotný název odkazuje k nechvalně proslulé policejní operaci Fénix, která účelově cílila proti anarchistickému hnutí (více na https://antifenix.noblogs.org), aby nakonec implodovala sama do sebe a zanechala za sebou jen šrámy a jizvy. Celé EP je pak ve fyzické i digitální podobě benefiční pro Anarchist Black Cross a na tomto místě bude nejlepší nechat promluvit samotné účinkující: „Celý projekt je v režii samotných kapel a je jasným vyjádřením naší podpory těm, kteří jsou šikanováni státem pro své názory a postoje, a kteří byli PČR zneužiti ve špinavé hře při „vyrábění“ terorismu. Veškerý výtěžek z prodeje desky tak poputuje do fondu ABC, který dlouhodobě podporuje anarchisty, antifašisty a další aktivisty a aktivistky a to nejen u nás, ale po celém světě.“

Hned v první písni se zpívá „pojďme vytvořit svět, kde už nebude potřeba žádných hrdinů“; ale taková doba zatím bohužel nenastala a my mezi sebou naštěstí hrdiny máme. Například ty, kteří organizují benefiční akce a vytvářejí benefiční aktivity jakéhokoliv druhu či charakteru, ať už zaměřené třeba na práva zvířat, různé neziskové organizace, na pomoc nemocným, handicapovaným, sociálně slabým či persekvovaným jako právě v tomto případě. Právě tyto činy jsou tím, co dodává naději, že ne všechno kolem je úplně v prdeli, a že empatie, spolupráce, soudržnost a solidarita jsou naší zbraní. Díky za to.

Tracklist:

1. Anne M. Christiansen - Superheroes Are Selfish Bastards (02:52)

2. Kovadlina - Z popela (02:26)

3. Empty Hall of Fame - Witch Hunt (03:04)

4. Aralkum - Kdo nám dýchá na záda (02:32)