Haveri – The End

Typ: LP, Recenze
Rok vydání: 2023
Label: Phobia Records
Délka: 30:00
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Haveri jsou raw hardcore punk z éry Myspace. Poslední (a vlastně jediné) sociální sítě, která spojovala kapely a fanoušky muziky na nadšenecké bázi. V roce 2009 zrealizovali nahrávku, která měla původně vyjít jako deska, nakonec ale, myslím, zůstala pouze ve stádiu „promo tape for upcoming 10inch“. O patnáct let později je konečně deska realitou a pro tuto příležitost byla doplněna o čtveřici skladeb z koncertu.

Haveri servírují raw hardcore punk ve specificky švédském duchu, s extrémně zdeformovaným zpěvem, který zní jako zlounský rarach, řvoucí povely zatracencům do megafonu. Hudba sama by mohla být úspěšně zasazena někam do sestavy kompilace Really Fast 2, do éry raných Avskum, Discard, Dissaccord či Svart Parad. Kapel, které do značné míry formovaly to, jak vnímáme surový švédský hardcore punk dnes. Inspirace i recyklace, spolu s očividným nadšením pro daný subžánr, tu vytváří zvukovou iluminaci temných vizí, spojených se sociální kritikou. Ty, jak je v post-dischargeovském univerzu zvykem, jsou smrsknuty do několika úsečných sloganů. Ostatně primární inspirace je tu předkládána i na příslovečném stříbrném podnose v podobě písně The End, pocházející z repertoáru „zbožštěných“ Discharge. Nástrojům nekompromisně dominuje zkreslená basa, se kterou se v mixu snaží držet krok snad pouze činely, které jsou břinčícím segmentem v pozadí tepajícího d-taktu. Poměrně se tak při vzniku nahrávky podařilo přiblížit charakteru nahrávek kapel zmíněných výše, z časů o dvě dekády dříve, dávno před tím, než Pro Tools započali svou globální misi za zničení osobitosti interpretů i jejich regionálně nepřenosných charakterů.

Živé skladby mají až nečekaně poměrně čitelný zvuk, spojený s energií a jsou vlastně hezkou ukázkou toho, jak kapela zněla v akci. Jsou tak hodnotným doplňkem k původní studiové nahrávce.

Deska jako celek je pak zajímavou sondou do d-taktního světa prvního desetiletí nového milénia.

Tracklist:

1. Mental kollaps

2. Kylan biter

3. Kalkbomb

4. Pray To God (Dig Your Grave)

5. Epic Battles

6. Realities

7. Kapitalistregim

8. The End

9. Mental kollaps

10. Kylan biter

11. Kalkbomb

12. Epic Battles