Kasshuve – Dummedagen Kommer

Typ: LP, Recenze
Rok vydání: 2023
Label: Kink Records
Délka: 20:00
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Po sedmipalcovém EP u Adult Crash se hardcore punkový divousové z Malmo vracejí s dvanáctipalcovou náloží toho, co jim jde od ruky nejlépe. S albem nabitým divokou energií, o jehož vydání se tentokrát postaralo německé vydavatelství Kink Records, které v poslední době vydalo již nejednu velice zajímavou desku.

Desku otevírá pandemické časy nedávno minulé evokující Jag har Corona a vše se rozjíždí do hardcore punkové jízdy plně v duchu toho, co by dychtivý a znalý posluchač očekával od nahrávky made in Malmo. Kasshuve tu spojením chytlavosti, navztekanosti a rychlosti evokují éru prvních singlů Totalitar či No Security. Do divokých temp kvílí nabuzená kytara, chroptí navztekaný zpěv, aby přešel do skandovaných opakujících se refrénových frází. Dámy a pánové, tohle je hardcore punk. Stejně divoký a neučesaný jako v osmdesátých letech. Skladby jako Det Luktar gris nebo Dummedagen kommer mají chytlavý potenciál srovnatelný s klasiky. Je to naprosto klasický švédský hardcore punk i ve své aktuální podobě, čerpající své kořeny z pubertálního okouzlení britským punkem počátku osmdesátých let a americkým hardcorem stejné doby. Z toho pramení i zásadní ingredience nahrávky –  chytlavost jednoduchých přímočarých melodií, jak v kytarových motivech, tak v linkách zpěvu. Kasshuve dokáží udeřit punkový hřebíček na hlavičku, přesně tak jako to ve své době uměli již zmínění klasici Totalitar. To vše zkomprimováno do jedenácti písní na méně než dvaceti minutách.

Dummedagen Kommer je dle mého jedním ze zatím skrytých raw-hardcore punkových klenotů letošního roku. Zda to bude doceněno je otázkou, neboť jak říká text titulní písně celé desky, dny hlupců přicházejí a každým dnem jsme hloupější a hloupější.

Tracklist:

1. Jag har corona

2. Intelektuell äker pa en smäll

3. Det luktar gris

4. Dummedagen kommer

5. Stäng ner barsebäck

6. Högerns hundar

7. Du e expert

8. Kommando kasshuve

9. Framtidens krig

10. 80 % svin

11. Drönar attack