6mas – Rape the Earth …

Typ: LP
Rok vydání: 2011
Label: více labelů
Délka: 27:45
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Do hajzlu. Jestli je todle extrémní muzika, pak jsem extrémista do morku kostí a rovnou bych to určil jako diagnózu. Asi bych musel bejt přikurtovanej k lůžku, abych při poslechu týhle desky nemagořil mezi zdma místnosti, neskákal po stěnách, nebušil hlavou o podlahu nebo nerval ze stropu sterilní zářivky a nebušil s nima o průčelí postele. Ale z tohodle se léčit stejně nehodlám, rvěte do mě sedativa horem dolem, nepomůže to. A pěnu u huby se vám mě utřít nepodaří, to bych neriskoval.

Tuhle brněnskou partičku jsem viděl a slyšel poprvé teprve nedávno na koncertě v Liberci a nebylo to vůbec špatný. Co se jim ale podařilo vměstnat na tenhle kus asfaltu jsem nečekal ani ve snu. Má to kurevský grády, z týhle desky sálá tolik energie, že bych jí možná měl radši skladovat někde v mrazáku (já vim, to už jsem přetáh, hehe). Ale vážně, není moc kapel, který by ten náboj přetavily z pódia na studiový album v takový míře. Ostatně velký podíl na tom má i super zvuk z vyškovského studia Davos, kterej vyniká i na tom mojem chrastítku. A to je co říct.

A s čím konkrétně, že máme tu čest? Zjednodušeně řečeno grindovej raw crust punk, kterej tepe jak cyp. Fakt jak cyp, oni jsou totiž 6mas prej původně z Ostravy, což se na jejich tvorbě stále dost podepisuje. Myšleno v pozitivním slova smyslu, ta Ostrava tam je zkrátka slyšet víc jak Brno, byť si teď asi řikáte „jak to takhle může ten chuj říct?“. No, můžu. Slovy klasika Záviše by se dalo říct, že se jedná o „prvotřídní klepáč“, chlapci jsou jak urvaný ze řetězu od začátku do konce. Tím grindem se nenechte zmást, nehrozej žádný blicí pasáže nebo murmury, tady jde spíš o rychlost a razanci. Naopak je to protkaný pasážema v punk rytmice, který mě osobně dostávaj úplně nejvíc. Ony vůbec změny temp jsou zde dost časté, ale furt to žene dopředu ďábelskou rychlostí.

Původně jsem tady chtěl rozebrat ještě pár textů, ale to už by se pak vzhledem k dýlce ani nedalo číst. Kupte desku a přečtěte si je sami, v bookletu najdete i jejich významy (v češtině i v angličtině, což vždycky kvituju) resp. stručné vysvětlivky. A to je dobře, protože leckdy na první pohled zdánlivě jednoduchý rýmovaný text házej zas do jiný dimenze (Oslava míru v Pekingu, Heidi Krieger, atd.). Mimochodem některé texty jsou zpívaný v češtině, některé v angličtině a jeden dokonce v němčině, ale vono to stejně většinou asi moc nepostřehnete, heh.

Tohle je další z příkladů, kdy se vyplatí debutový album neuspěchat (kapela hraje od roku 2003) a výsledek se dostaví. Když to řeknu přímo, tak jeden z těch případů, kdy mě debutová nahrávka prakticky neznámý kapely, který jsem moc nevěřil, rozbije daleko víc než tuze očekávané, proklamované a předem dlouho propagované nahrávky některých jiných „superstars“… Pro mě osobně se jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby na domácí scéně. Takže jestli vám 6mas do teď úspěšně unikaly jako mě, prozřete – a věnujte jim svou pozornost. Na svý si přijdou crusteři, grindeři i punks.

PS: to Outro je solidní psycho, slušně mě rozebralo. Do hororů z ocelovýho prostředí nějakejch továren naprosto dokonalý. Nebo doly. Hory mají oči 3.

Tracklist:

1. Intro

2. The Masks

3. Rape the Earth

4. Terror Bus

5. Fuck Punk Superstars

6. Arse Climbers

7. Sláva vítězům smrt poraženým

8. Prázdniny v supermarketu

9. Emo Sucks

10. Prachy

11. Mám rád hluk

12. Liebe Heidi

13. Outro