Acidez – Don´t Ask For Permission

Typ: LP
Rok vydání: 2012
Label: Voltage Records
Délka: 43:24
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Viděli jste Cuarónovu road movie Mexická jízda? Tak na ní pro tentokrát rychle zapomeňte, protože tahle deska směřuje onen termín do naprosto jiný dimenze. Připněte si pásy a asi rovnou dvojitý.

Nachos nebo churros?
Bez mučení přiznávám, že dokud jsem si prvně nepustil tohle album, vzbuzovali ve mě Acidez mírnej úsměv na tváři. Na první pohled jasná kopírka The Virus, A Global Threat, Cheap Sex, Clit 45, raných Unseen a hlavně The Casualties. Image vypylovaná do posledního cvočku. Videoklip k válu „Mi Odio y Mi Rabia“, ve kterym měli i naprosto totožný účesy a jejich barvy jako jejich vzorové, tenhle dojem ještě dvacetkrát podtrhnul a já už nevěděl, jestli se mám vůbec eště usmívat. Jenže hned po pár desítkách vteřin prvního poslechu novýho LP, o kterym se ve spojení s Voltage Records mluvilo už drahný čas zpátky, jsem tenhle spolek začal brát celkem vážně a nezbylo než místo „drinkin fuckin beer, it´s the fuckin way of life“ zvolat „lo siento amigos!“.

Chilli papričky
Po delší době konečně punková deska, která je něčím opravdu zajímavá a vybočuje z šedi průměru. Vybočuje z těch desek, který si poslechnete, řeknete si „jo je to dobrý!“ a založíte mezi ostatní, čímž jejich příběh končí. Určitě to znáte. Tady hned vim, že k týhle nahrávce se budu vracet. Ikdyž je to celý zase jedno velký klišé, je to zahraný zatraceně dobře, maximálně energicky, tohle je jízda z hodně prudkýho kopce, po jejímž dojetí máte řádně ošvihanej xicht od větví stromů. Acidez oprašujou zašlou slávu Punkcore Records a vsadim okovanýho křiváka, že za dob jeho existence by CD verze vyšla jedině tam a nikde jinde. Ostatně i vnitřňák s textama a fotkama je dělanej graficky právě ve stylu artworků od Punkcore.

Sistema de mierda!
Jednou z největších zbraní „Kyseláků“ je španělština. V kombinaci s danym stylem tak rychle vyvstane na mysli asociace s „En la Linea del Frente“, albem od The Casualties z roku 2005, které taky nazpívali španělsky, a že to znělo dobře … Velký plus a jedna z hlavních věcí, který vám pomůžou tyhle mexický hombres rozlišit od dalších kapel stejnýho zrna, čimž pádem nezapadnou jen tak snadno. A na tom, že zpěvákův chraplák v některejch polohách připomíná Carlose z Non Servium, se tento fakt asi taky dost podepisuje.

Tequila a salsa mexicana
Celou desku příznačně odpaluje stylové intro „We Are Acideztruction“ (opět dle inspirace svými předchůdci) a první (a poslední) oddech si dopřejete u devátý „Hated & Rejected“, která je zároveň jednou ze dvou skladeb, zpívaných anglicky. A opět jsme u oné chaospunk šablony, každý takový album přece musí obsahovat i jednu takovou středně tempou hymnu, hehe. Hned následná „Sin Control“ s až thrashovejma výletama ale zase vrací všechno do původních přímočarejch kolejí. Dočkáte se pochopitelně i bojově naladěných sborů v refrénech, a v takový „Creas tu Infierno“ se koketuje s ochutnávkou v Motörhead stylu. Nebo to je pocta Malignant Tumour? No moc se netvařte, v klipu k titulnímu válu má zpěvák Acidez navlečený jejich tričko. Mezi další klad týhle desky považuju taky fakt, že její druhá polovina není rozhodně slabší než ta první, kterýžto nešvar se spoustě titulů bohužel úspěšně daří naplňovat.

Tacos
Album následuje splitku s amíkama The Angst a debutovému albu „No hay futuro“, které si mimochodem můžete stáhnout tady. Vinyl je žíhaný a v barvě toxické zeleně. Mňam.

Tortilla a burritos
Na závěr snad jen tolik, že u podobnejch titulů z poslední doby mi do tý parádní Punkcore éry pořád něco chybělo, ikdyž se o to ty kapely snažily. Tahle deska to „něco“ ale má a já jsem hrozně rád, že se toho po tolika „hluchých“ letech dočkávám. Rozhodně nejlepší release na Voltage od vydání DCOI. Reedice nepočítám. Punk as fuck!

Tracklist:

1. Acideztruction 02:10

2. No Existen Reglas 03:49

3. Linea de Muerte 02:47

4. Fe de Ciegos 03:54

5. Pierdes tu Tiempo 02:41

6. Creas tu Infierno 03:48

7. No Pidas Permiso 03:13

8. Fuera de tu Ley 03:32

9. Hated & Rejected 04:02

10. Sin Control 03:29

11. Kaos 03:13

12. Todo Destruido 02:44

13. Don´t Ask For Permission 04:02