Adacta – Tma

Typ: LP
Rok vydání: 2015
Label: Papagájův Hlasatel Records
Délka: 35:00
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Po dlouhých pěti letech jsme se dočkali nové nahrávky slovenských crustových válečníků Adacta. Tahle hodně koncertně aktivní smečka si s novým albem dávala dost načas. A za sebe bych řekl, že se to vyplatilo. Neb v posledním releasu, kterým bylo split LP s Jonestown, jsem měl prsty i já se svým labelem a jedna jediná věc, která mi v té době vadila, je na novém albu pryč. Ale co to bylo, si už nechám, navždy pro sebe. Někoho nadchne nahrávka na první poslech, někomu to trvá. Přiznám se, že jsem u Tmy ten druhý případ. První ukázky jsem si poslechl na youtube. A v podstatě jsem i přes několik návnad v podobě právě těhle ukázek tak nějak v podvědomí tuhle desku zazdil.

Až když vyšla na vinylu a dostala se mi do spárů, teprve potom začala ta pravá jízda. Hned první vál s názvem „Z mostov stúpa dym“ je hitovka jak stehno. Melodická vyhrávka a šup crust / hardcore jízda může začít.  I druhej vál vám zřejmě svoji melodickou linkou a sborovými zpěvy zůstane dlouho strašit v hlavě. Jmenuje se „Nevieraci v osud“.  Další vály, který bych já osobně vypíchnul jsou hned další „Zuby závisti“. Výborný sólo / vyhrávka a k tomu hodně surovej a ironickej text.  Samozřejmě pravé okovance osloví i song s válem „Vlčia krv“.

Zkrátka, všech deset válů téhle desky, která má cca 35 minut, tudíž co vál to na crust / punk solidní délka, vám ať už melodií, textem nebo nějakou vyhrávkou, na 100% uváznou v makovici. A to je na tuzemské poměry slušnej výkon. Tenhle vlak nejede rychlostí šinkanzenu, ale spíš si tak nějak přirozeně nenásilně odsejpá ve střednětempým rytmu. Melodie, riffy, temná nálada … myslím, že nebude žádným velkým překvapením, když nové album Adacty přirovnám ke kapelám jako Myteri nebo třeba ke starým dobrým Tragedy. Ale svojí agresivitou a punkovou dravostí určitě uslyšíte i klasiky stylu jako Wolfbrigade či Victims. K tomu se sluší ještě zmínit o luxusním artworku a kvalitním zvuku. Adacta se tímhle albem řadí to špičky československé punkové scény.

Tracklist:

1. Z mostov stúpa dym

2. Neveriaci v osud

3. Zuby závisti

4. Vlčia krv

5. Katastrofy

6. Úzkosť

7. Sám za seba

8. Zlosť

9. Cesty

10. Rozlúčka