Ahna – Crimson Dawn

Typ: LP
Rok vydání: 2023
Label: Phobia Records
Délka: 25:00
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Když se mi k uším posledních několik let opakovaně dostávají aktuální kanadské, metalem poháněné nahrávky, vždy znovu se mi vybaví skladba Dark Throne – Canadian Metal. Samozřejmě ti měli na mysli thrashové klasiky Sacrifice, Ratzor či Slaughter, ale faktem je, že Kanaďané umí podzemní metal stejně tak dobře jako punk. Dalším důkazem budiž objekt této recenze, a tím je aktuální album Ahna, kapely z Vancouveru mající za sebou již více než desetiletí existence. O vydání aktuální desky se v evropské verzi postaralo vydavatelství Phobia Records, které v letošním roce více než kdy jindy surfuje na stenchcore/death metal vlně.

Ve změti brutalistních rifů a zlounského záhrobnického rykotu zpěvu vyplouvají na povrch inspirace v prvních deskách Bolt Thrower spolu se špetkou Sacrilege. Ti druzí přistanou v mysli především, když se tu mikrofonu chopí ženský element sestavy. Ahna svým pojetím hudby hrají v podstatě na stejnou notu jako jejich aktuální krajané Warkrusher, které jsem shodou okolností poslouchal o pár hodin dříve, nebo dnes možná neprávem pozapomenutí After The Bomb. Kompozice a jejich atmosféra vykreslují hudební ekvivalent vizí válečných polí plných usekaných hlav nabodnutých na kopí, pohanských obětišť i postapokalyptických výjevů krajiny smrti. Přesně tak jako to u správné stench-death metalové nahrávky má být. V některých momentech ale Ahna v podstatě atakují hranice black metalu (tedy nikoliv původního, ale toho redefinovaného v devadesátých letech). To na sto procent platí třeba pro předposlední Dead Gods, kde hlavní roli hrají blastbeaty spolu s démonickým jekotem v několika polohách. Nutno podotknout, že na rozdíl od většiny black metalu, včetně toho hipsterského, od Ahna to nezní jako blbost k smíchu.

Zásadním faktem navýsost prominentním v této nahrávce je, že to celé zní z gramofonové desky o sto procent lépe, kompaktněji, dynamičtěji a apokalyptičtěji. Zatímco digitální podoby písní syčí v mnohdy nepříjemných frekvencích, mastering pro LP celek proměnil v mysticky znějící brutalistní jízdu, ze stejné ligy jako třeba první LP Bolt Thrower.

Tracklist:

1. Run For Your Life

2. In Death’s Grip

3. Crimson Dawn

4. Sick Waste

5. Despot

6. Dead Gods

7. My Brother’s Blood