Anyway – Burden

Typ: LP
Rok vydání: 2009
Label: TchiTchimania Records
Délka: ?
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tak tu máme třetí album ANYWAY, kteří jsou lety koncertů zoceleni a zdá se, že v té nejlepší formě.

Desku rozjíždí song „Jockey“, který způsobil, že okamžitě totálně měním svůj názor na tvorbu téhle kapely. Zatímco starší desky balancují v post punk arty postupech, které pro mě coby fanouška jednoduchých rock´n´rollových odrhovaček byly většinou „too arty“ bez jasného hitového potenciálu, tady je vše naopak, průrazné kytarové rify, refrén, který člověka chytne na první poslech a výrazné linky zpěvu. Navíc tahle tendence pokračuje i v dalších písničkách, zdá se, že producentská taktovka ex-basáka Sunshine přinesla své ovoce. Medvídek je občas ukřičenej, občas patetickej, ale rozhodně na téhle nahrávce jeho zpěv sedí jak má.

Celá první strana desky je prostě super a člověka ani nenapadne, že tohle je deska z Čech, což je rozhodně velkej kompliment z mojí strany. Ve čtvrtém songu „1000 years“ cítím takovou podprahovou inspiraci 80’s Matchbox B-Line Disaster, který mám rád, takže to je další plus navrch! Vlastně celá tahle nahrávka má pocitově hodně blízko k té nové vlně britských kapel, které se postupy vracejí ke starému dobrému punku a rock’n’rollu, ale zároveň zvukově pevně sedí v současných rockových vodách. Tahle kombinace funguje skvěle, ačkoliv zvukově osobně víc tíhnu k totálně retro věcem, tady je to super a nahrávka má sakra koule. Ostatně, když tak nad tím přemejšlím, je trochu obtížné být objektivní, za situace, že frontmana kapely znám asi milion let, vím kde jsou jeho inspirace a v podstatě je v téhle nahrávce i slyším… je tam něco ze starého punku, indie rocku, moderní garage rockové scény i špetička stoner postupů a tu a tam nenápadná vyhrávka ala QOTSA, ale to vše bezchybně sesazeno dohromady, takže výsledek je naprosto kompaktním celkem. A strana téhle desky je výrazně hitovější na první poslech, ale musím říci, že B strana mě vlastně po několika posleších začala bavit přinejmenším stejně a závěrečný song „Stories of the Dead“ je parádní zakončení desky!

Jediný, co není na týhle desce můj šálek kávy, je obal, trochu pseudo-Fugazi / 90´s Dischord styl, kterej nemůžu vystát. Nic neříkající arty foto s červenou siluetou něčeho, co vzdáleně připomíná anděla, kterej se schejbá pro flašku… ale možná je to něco jiného… třeba je to jen červenej flek a já byl zrovna úplně sjetej, težko říci. Takovéhle desky se ale kupují pro muziku, nikoliv kvůli obalu (pro ten se kupují desky s designem od Pusheada, nebo Raymonda Pettibona :))). Jo a ještě jedno plus, konečně tu někdo pochopil, že CD je mrtvej nosič, takže deska vyšla na vinylu a v downloadové podobě!

 

Tracklist:

01. Jockey

02. More

03. Riot

04. 1000 Years

05. Right Stuff

06. Out of This World

07. Wicked Game

08. On Your Knees

09. Man in the Rain

10. FYI

11. Stories of the Dead