Apolita – Kolik nenávisti dokážem tolerovat?

Typ: LP
Rok vydání: 2014
Label: DIY
Délka: 21:13
Autor: bukanýr
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Apolita (jinak také apatrida) je označována osoba, která není státním příslušníkem žádného státu. Rozhodně si ale nemyslím, že by si tadle kapela nenašla svoje teplé místečko, řada lidí je nejspíš uvítá s otevřenou náručí.

Nikdy dřív jsem o nich neslyšel, o to víc mě tohle nelítostný tornádo smetlo ze židle, hned jak jsem zabořil jehlu do drážek. Tedy hned po tom, co vrámci jakéhosi intra dozněla část projevu Martina Luthera Kinga. Celý to spustí brumlavá basa za doprovodu tepajících kulometnejch bicích, které jsou zde neúnavným hnacím motorem, a v tomto duchu se vlastně nese celej zbytek nahrávky. Pravidlo číslo 1: nepolevit ani na vteřinu! Vlastně to celý působí dojmem, jako by měla Apolita za úkol odehrát to celý v co nejkratším čase. Když jsme u toho, punkový kapely mě před x lety oslovily mj. kvůli explodující energii, kterou do mě dokázaly nasolit, a dodnes z toho tu šťávu potřebuju cejtit. A tuhle podmínku splňuje tadle fošna měrou vrchovatou, protože je to fakt nátěr. Abych byl konečně konkrétnější, jedná se o divokej kicking-ass hardcore punk z okolí Kroměříže / Orlové, kterej zní jakoby Thalidomide začli drtit covery od Svině! (nebo obráceně?) a brali si při tom inspiraci v kytarách ranejch Angry Brigade nebo i Crucifix, a druhotně pak i od některejch US chaospunk spolků. Ke všemu nepolevující zpěv, chrlící to do tebe od začátku do konce, texty Apolita rozhodně nejsou záležitostí pro senilní jedince, některý jsou pěkně dlouhý. Onou neutuchající dávkou energie vynahrazuje Apolita jednu z mála slabin týhle desky (slovo „slabina“ berte s rezervou), a totiž nepříliš výrazné refrény, které by pomohly jednotlivý vály od sebe víc odlišit a vrejt vám je víc do paměti. Znatelnej stereotyp pak při prvních pár posleších může jevit nahrávku delší, než ve skutečnosti je.

Pozornost si zaslouží i grafický zpracování. Artwork (a pravděpodobně i název desky) mi tak nějak chtě nechtě evokuje rožnovský kapely, pochvalu je třeba vyšvihnout i za rozkládací barevnej kolážovej booklet, tvořenej ve stylu „vystřihni a nalep“. Přes něj jsou naskládány texty v češtině i jejich anglické překlady.

Zkrátka a dobře, tahle nahrávka je nelítostná tepanice od začátku do konce a pěkně vám sešvihá xicht. LP si kapela vydala sama, i proto si zaslouží podporu. Todle je zkrátka sympatickej počin od A do Z, mrkni po tom.

Tracklist:

1. Nepřizpůsobuj se 02:36

2. Uvězněná mysl 01:28

3. Zbaveni života 02:06

4. Tolerance 01:38

5. Consuming Kids 02:49

6. Pod tíhou vlastní viny 01:38

7. Bez boje není svobody 01:25

8. Prodej lži 01:50

9. Pozůstatek člověka 02:20

10. Nevěř nikomu

kdo ti chce vládnout 00:43

11. Vrah bez tváře 02:40