Blitz – Voice of a Generation
„Je to obrovská pocta, že jsme ovlivnili tolik kapel. Je taky trochu smutný, když slyšíš kapely jako Rancid, jak tě citujou jako svůj velkej vzor a dělaj v zásadě to samý, co jsme dělali my před dvaceti roky – to tě přiměje přemýšlet, co všechno se mohlo stát jinak.“ Alan „Nidge“ Miller
O tom, kam až by to Blitz dotáhli, kdyby se nerozpůlili, už můžeme jenom spekulovat. I za těch pár let ale stihli velký věci. Ostatně, zářným příkladem jejich zásadního vlivu je čerstvá kompilace „Respect Your Roots“ s kapelama jako Agnostic Front, Dropkick Murphys, Terror, Napalm Death nebo The Unseen, na které známé kapely coverují své oblíbence a klasiky. A Blitz se zde této pocty dostalo celkem 3x, nejvíc ze všech kapel. Už předtím jsme ale mohli zaznamenat celé tribute album cover verzí „Voice of a New Generation“ (1999) nehledě na to, že vály od Blitz předělává stále řada kapel od Judge přes Casualties až právě po ty Rancid. Toliko asi ve zkratce k onomu kultovnímu statusu.
A protože jedna z výhod webzinu je ta, že není omezen místem, můžeme si dovolit i krátkou exkurzi do historie, bez který se podle mě dneska recenze na debutový album Blitz neobejde, protože spousta mladších punks je zná jen podle názvu (v případě nezájmu přeskočte následující odstavec). Blitz vznikli v roce 1980 na severozápadě Anglie a název si dali podle hymny od Ramones „Blitzkrieg Bop“. Vlastně dodnes jsou často řazený do oi! škatulky, což není tak úplně přesné. Ani samotným členům se tenhle přívlastek příliš nezamlouval a sami se označovali za čistě punkovou kapelu, ale ono to bylo způsobený asi hlavně tím, že v sestavě byli kromě punks i plešky a ta éra kapel jako Cock Sparrer, The Business, Cockney Rejects nebo 4 Skins s sebou prostě vzala i je. Svůj vůbec první koncert odehráli Blitz jako předskokani Discharge. Aniž by si to v tý době uvědomovali, dočkali se něčeho, o čem dneska sněj kapely po celym světě, a to hned na první pokus. Ostatně, na týhle akci bylo asi 20 lidí. Kolik by na koncert Blitz s Discharge přišlo lidí dneska? Jejich často výhrůžný až násilnický texty v kombinaci s břitkou hudbou pochopitelně přitahovaly sortu pouličních gaunerů, punks a skins, paradoxně k tomu ale kapela dodnes na svý koncerty vzpomíná jako že se nesly v přátelském duchu a prakticky bez konfliktů. Tedy alespoň do památného koncertu po boku G.B.H. v Oxfordu v roce 1983. Debutové album „Voice of a Generation“ (1982) následovalo mimořádně úspěšnému singlu „All Out Attack“, vydanému v roce 1981 na nově vzniklém No Future Records. A když mu Blitz ten název dávali, těžko mohli tušit, jak příznačný tento název bude. Rozjíždí se druhá vlna anglického punku a Blitz začínají naplno bodovat v britských hitparádách.
30 let od jeho původního vydání vydává Papagájův Hlasatel jeho vinylovou reedici. Co na tom, že album ještě neobsahovalo asi nejslavnější hitovky Blitz v podobě „New Age“ a „Razors in the Night“. I tak se dočkáme celé řady dalších pecek, který se nesmazatelně vryly do paměti několika generací. Vály jako „Moscow“, „We Are the Boys“, „Warriors“, „I Don´t Need You“, „Vicious“ (původně od Lou Reeda) nebo „4Q“ (kterou můžete znát právě v podání The Casualties) ani dneska neztrácej na svý chytlavosti a hlavně autentičnosti, která vás vrací zpátky mezi cihlový domy deštivýho Londýna ještě v začátcích nadvlády Železný lejdy. A právě tady můžeme naplno pochopit dnešní nadšení kapel jako Criminal Damage (mimochodem, kde asi vzali ten název?), který úspěšně drbou tendle typ muziky. Ta specifická atmosféra je zkrátka uchvacující. Břitký, jednoduchý a o to víc úderný, chytlavý punk s lehce melancholickou náladou. K tomu vzteklý, ale neafektovaný chraplavý vokál … Je strašně fajn si v dnešní záplavě všech těch hluků a paleb poslechnout zase něco takového. Je to nesmírně osvěžující a může vám to vrátit (paradoxně) čerstvý vítr do plachet.
V původní sestavě už se bohužel Blitz nikdy nesejdou, jejich ústřední postava, kytarista a zakládající člen Nidge totiž zemřel v únoru 2007 v Austinu v Texasu na následky zranění, která utrpěl po sražení autem. Bylo mu 48 let. Jeho odkaz ale žije dál a to i díky této reedici. Vychází jak v klasické podobě podobné původnímu vydání, tak i jako sběratelská limitovaná edice na stříbrném vinylu a se stříbrným tiskem obalu.
1. We Are The Boys
2. Time Bomb
3. Voice of a Generation
4. Bleed
5. I Don´t Need You
6. T.O.?
7. Propaganda
8. Criminal Damage
9. Vicious
10. Warriors
11. Nation on Fire
12. Your Revolution
13. Scream
14. 4.Q.
15. Escape
16. Moscow
17. Closedown