Brottskod 11 – Demokratisk Kontroll

Typ: LP
Rok vydání: 2014
Label: Phobia Records
Délka: 19:48
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Švédští Brottskod 11 vydali před pár lety velice slibné demo, doprovázené podařeným zombickým klipem. Sedmipalec na sebe nenechal dlouho čekat a vydání alba bylo logicky nasnadě. V mezidobí ovšem sestavu opustil hyper produktivní basák Jocke a nedlouho po natočení materiálu na tuto desku zemřel jeden ze zpěváků kapely, Nils.

Ovšem nyní již k desce samotné, ta servíruje jedenáctku skladeb divokého d-takt punku, s nasraným zpěvem, adekvátním neméně nasrané politické lyrice. Je to taková jedenáctidílná skládačka plná vzteku a frustrace, ovšem se slušným potenciálem, skrývajícím se v hudebních nápadech, majících své pravzory někde u Discharge, ovšem prošlé třemi desítkami let filtrování skrze následovníky, počínaje Skitlickers či Anti Cimex, přes Disfear nebo Uncurbed až po aktuální hlučné raw punkové smrště. Ano, někdy bývá v té záplavě až přespříliš podobně znějících věcí nelehké oddělit zrno od plev a prakticky o každé desce lze říci, že „Tohle už jsem všechno slyšel“, ale o to v žádné podobě rocknrollu nakonec ani v nejmenším nejde a Brottskod 11 mají to, co k dobré kapele patří. Cit pro chytlavý rif, vlastní ksicht a hromadu energie.  Skladby jako Vakna, Löneslav, Generation stress nebo Skitindustri budiž toho tím nejlepším důkazem.

Další trefa do černého od Phobia Records. Je pro mě otázkou, nakolik bude ještě kapela aktivní v budoucnu, vzhledem k v úvodu zmíněným tragickým okolnostem, je tohle dost možná epitaf za její existencí, ovšem to nijak nesnižuje její úroveň a kvality.

Tracklist:

1. Kampen Fortsätter

2. Vakna

3. Världen Vi Dör I

4. Jobba Pa

5. Vem Fan Är Du

6. Det Kan Int Fortsätta

7. Löneslav

8. Aldrig Förr Har Det Varit Sa Tydligt

9. Generation Stress

10. Skitindustri

11. Demokratisk Kontroll