Čad – Ťažký kov

Typ: LP
Rok vydání: 2011
Label: My Sleeping Cat Records
Délka: 30:00
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Keby som mal malý tank, no to by byl kurva punk!

Takhle vtipnou a dobrou desku z československejch končin jsem už dlouho neposlouchal. Nové album Čad je pro mě příjemné a velké překvapení. Když se totiž objevila zmínka o tom, že se chystá nová deska slovenských Čad, nijak jsem tomu nevěnoval velkou pozornost. Mám doma spoustu split singlů a jedno split LP (s Ahumado Granujo, Rabies, Entrails Massacre a split LP s Beton), kde Čad okupují jednu stranu, ale popravdě jsem si tyhle asfalty vždycky pořizoval kvůli kapele na straně opačné než byl Čad.

To co se spustilo z repráků po tom, kdy jsem si tohle nový album přivezl z posledního Killed By Brno mě doslova posadilo na prdel. Zrovna byl u nás na návštěvě Horák, kterej mi svým poklepáváním nohou jenom potvrdil, že to je dobrá jízda (pokud se mu teda noha zrovna neklepala z nedostatku alkoholu …). Za prvý mě sfouknul jak svíčku celkovej sound, na kterým je teda poznat, že není dotvořenej v našich končinách. Samotná nahrávka samozřejmě ano (studio Shaark), ale tu výslednou kvalitu tomu určitě dodal mastering v Mana Recording studiu pod dohledem Briana Elliotta. Už předloni, kdy jsem je viděl naživo v Brně, jsem si říkal, že ten Čad zní nějak jinak, divně, líp. Hehe. A vida. Sice nějakej čas od té doby uplynul, ale zřejmě to stálo za to. Hudebně a stylově je jasné, že Čad opustili vody hrubého brutálního crust / grindu a nová deska s výborným zvukem je spíš hodně metal s crust nádechem a nezbytnou dávkou hardcore agrese. Nic složitýho a komplikovanýho, ale přesto se to valí jak dobře namazanej tankovej pás. Možná bych to (nerad teda, ale fakt mi to tak přišlo) přirovnal k poslední desce Malignant Tumour. Rozhodně z týhle desky vane taková čerstvost a lehkost, dobrá stravitelnost a poslouchatelnost se širokým záběrem napříč scénama. Svoje si tady najdou metalisti, punkáči i hardcoristi. Stejně jako v případě Malignantů. Takže asi tak.

Co hlavně ale Čad odlišuje od zbytku pelotonu jsou texty. Slovenské, srozumitelně řvané aniž by řev ztrácel svoji hrubost. A tím nejpodstatnějším je inteligentní kousavej humor, kterej je obsaženej snad v každým songu na celé desce. Fakt se budete chtě nechtě usmívat pod fousy. Někomu se bude třeba pár textů zdát jako už moc … (Všetko je Číny ..), ale tak snad každej z nás má něco pod čepicí a texty si přebere po svým a bude v nich spíš hledat tu nadsázku a vtip, která obaluje vážné jádro pudla. Kolikrát je jednodušší něco vyjádřit jednoduchým vtipným rýmem než se motat v nic neříkajích filozofujících frázích.

O desku se postaral slovenský label My Sleeping Cat, který se tak probral po delší době z hibernace. Vinyl vyšel v nákladu 500 ks, kdy půlka je na černém vinylu a druhá je na průhledném vinylu. Design obalu je taky luxusní, však je to také dobře vidět na náhledu u recenze. Světlé barvy s temnou atmosférou motivu. Ťažký kov je na československé poměry nadprůměrná deska, rozhodně stojí za podporu! Kupte si ji.

Tracklist:

1. Červy 02:17

2. Ťažký kov 02:35

3. Skaza 02:28

4. Pevnosť 04:03

5. Zombie masaker 02:33

6. Guľomet 02:35

7. Kultúra smrti 02:09

8. Všetko je z Číny 02:21

9. Sklenená veža 03:25

10. Kráľ hovien 02:38

11. Na to si tu! 03:05