Collapsed – s/t

Typ: LP
Rok vydání: 2021
Label: Phobia records
Délka: -
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Další nálet z drnčícího hangáru Phobia records, nová deska legendárních Collapsed! Ikdyž, moment, něco tady nesedí … tohle je prej debutní deska, ale ten název, logo, grafika … Dohromady v tý změti překrývajících se klišé vytváří dokonale matoucí dojem familiérnosti a dlouholeté spjatosti v toliko společně strávených chvílích v minulosti! Jsem zmaten v prozření jak ústřední postava lovecraftovského příběhu. Takže tedy dobrý den, Collapsed, těší mě. Ehm.

Tak teda od začátku, tyhle Collapsed založili v roce 2018 v Montrealu členové rozpadlých crustcore kapel Hang Them All a Konfront, které následně doplnil kytarista Segregated a zpěvák belgických Hellishere v jedné osobě. Svůj eponymní debut si nahráli v roce 2020 v DIY duchu, ještě ten rok vyšel digitálně a na kazetách u Bullwhip records. V roce letošním se pak Collapsed mají objevit v příjemné společnosti na avizovaném tributu State Of Fear a taky jim čtveřice labelů z Evropy (tedy vč. tuzemské Phobia) vydala ono debutní album na vinylu.

Pokládám tedy jehlu do drážek a u intra nějakou chvíli váhám, jestli nepřehodit na pětačtyřicet, ale všechno je jak má bejt, chce to jen trpělivost – vyplatí se. Načasování nemohlo být lepší, protože po shlédnutí syrového finiše Michôdova Kinga byl naprosto ideální čas na nějakou tu zasviněnou kanonádu a bitevní vřavu v notách. Ostatně už název úvodního „Man/Wars“ dává najevo, že jsem na správné adrese (mmchdm tahle skladba se objevila už v roce 2018 na zdařilé kompilaci „Varning From Montreal“). Od začátku se nabízí, že tahle partička z Kanady musela bejt na stáži ve Švédsku, jejich metalickýmu crustu dodává říz skandinávskej death metal a tohle koření starající se o unikátní atmosféru se neomrzí nikdy. Určující šuplíček řadící je někam mezi Hellshock, Sanctum, Axegrinder, Doom je dostatečně směrodatný, hledejte v této přihrádce a čekejte osmero těžkých náloží zasazujících devastující údery jak hrana meče do svírajícího brnění. Žádná skladba vyloženě nevyčnívá, žádná vyloženě nezapadá a celé to stylově uzavírá live cover „Judgement Day“ z debutní desky Disfear.

Artwork Stiv z Visions Of War (jak taky jinak), limitka vyšla na zeleném vinylu. Stejně mi to pořád vrtá hlavou …

Tracklist:

01. Intro

02. Man/Wars

03. Lost Tribes

04. Vicious Circles

05. Injustice in Distribution

06. To the Last Breath

07. Recurent Saga

08. Dead Before Birth

09. Judgement Day (cover Disfear)

Vložil: Buky
27.10.2021