Epidemics – Waking Up the Dead

Typ: LP
Rok vydání: 2008
Label: Samuel Records / Ny Vag Records
Délka: ?
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Pokaždé, když dostanu další skvělou desku ze Švédska, prostě nevěřím svým uším. Sice chápu kořeny fenoménu švédského rock n rollového zázraku, ale stejně znovu a znovu zůstávám v údivu nad jeho výsledky.

Epidemics patří k jedné z nových kapel z Umea city a kupodivu tu nehraje nikdo z Regulations ani The Lost Patrol Band hahahahaa. Ačkoliv žádní nováčci na scéně to také nejsou, neb jsou vlastně takovým volným pokračováním kapely Disconvenience, která vydala před pár lety 7″ a LP na Wasted Sounds. V Epidemics odtud najdeme zpěvačku i kytaristu, doplněné o členy pár dalších kapel, jako třeba The Rats. Zatímco Disconvenience výrazně čerpali z britského punku model 82 alá Vice Squad či Expelled, Epidemics se ve svých inspiracích přesunuli na jiný světadíl a pro mé uši je to rozhodně ku prospěchu věci. Pryč jsou časy mohawků, pyramidových pásků a leopardích bund, nová doba přinesla účesy alá Debbie Harry a fešácké bundičky na tělo :).

Úvodní riff desky je jako vystřižený z nějaké nahrávky Bags nebo Avengers a linky zpěvu nad tím mi chtěj nechtěj evokují Epoxies a Soviettes. V tomhle duchu jede prakticky celá deska, melodické nápady, střední tempa, výrazné ovlivnění kalifornským punkem z konce 70.let, ale zároveň bez toho, aby to byla prostá retro záležitost. Nad vším jede plný a výrazný hlas zpěvačky Emmy a pro ženské vokály mám prostě slabost :). Refrén písničky „At the Graveyard“ je slušná vykrádačka jednoho songu Misfits, ať už úmyslná nebo ne, napadne vás okamžitě když spustí. To je ostatně úplně jedno, protože tahle kapela by stejně těm slavnejm Misfits nakopala prdele. Možná tu není tolik hitů na první poslech, jako třeba na nových Tristess nebo Masshysteri, ale musím říci, že po týdnu poslouchání mě tahle deska vlastně baví čím dál víc. Bez debat, především první polovina desky je prostě výtečná.

Další super věc je, že na tomhle vinylu se vydavatelsky podílel písecký label Samuel Records, a myslím, že touhle deskou nasadil laťku svým vydavatelským aktivitám značně vysoko. Tak pokud máte rádi opravdu dobrý punkrock, který se tady jen tak nevidí, neváhejte a vzhůru na Samuel web shop :). Odvážím se říci, že tohle je pro mě možná hudebně nejlepší punk deska, na které se kdy podílel český vydavatel!

Tracklist:

01. No Good Advide

02. Wake Up And Scream

03. Never Grow Up

04. At The Graveyard

05. Tanks

06. Bloodstains

07. City of Desire

08. Cremated Alive

09. Hiding From The Light

10. Straitjacket

11. About To Explode