Evacuate – 2012

Typ: LP
Rok vydání: 2011
Label: Voltage Records
Délka: 39:58
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

A zas je tady ten zavirovanej Michal. Ti kdo ho znají (a především jeho předchozí kapely The Virus a Cheap Sex) skoro přesně ví co od týhle nahrávky očekávat a taky to dostanou. Tenhle chlápek dobře ví jak na to.

Není zas takovým překvapením, že nová (druhá velká) deska Evacuate vychází u brněnského Voltage, protože i jejich předchozí EP „Endless War“ vyšlo právě zde a o přátelských vazbách mezi Mike Virusem a frontmanem Mad Pigs si štěbetaj i vrabci na střeše. O týhle kapele se na Periferii už hezkejch pár řádků napsalo, takže si jen shrneme základní údaje a pak už půjdeme na věc. Evacuate pocházej z Los Angeles / San Diega (Velrybí vagína – znalci vědí) a drtěj jakejs takejs mix UK82 a anarchopunku, řízlej notnou dávkou moderního drajvu a americkýho hácé. Za mikrákem stojí punkový mecenáš Mike Virus a kytaru ždíme Karlos z Lab Rats. A když už jsme zmínili ten anarchopunk, těch pojítek s kapelama jako Conflict, Crass nebo Crucifix je zde víc, stačí se podívat na obal, jeho artwork a zpracování, ale o tom až později …

Hned první vál to odpichuje parádně a patří k tomu nejlepšímu z týhle desky. Použití burcujících singalongů ve dvojce tomu dodává to správný koření a hned třetí vám trochu pocuchá nažhavenost na energickou jízdu a dá připomenout spíš starý anglický kapely z 80. let. Ale pak se to zas solí pěkne z vostra. Přímo na solar, Evacuate do tebe nepřestávaj bušit jak po hudební, tak textový stránce. Na čem dost ulítávám je odpíchnutí druhý strany, čili začátek „Ignorance Is Bliss“, nebudu nic prozrazovat, sjeďte si to sami, výborný. Někdy je tam pravda těch kytarovejch vyhrávek trochu víc než potřebuju, ale tohle je dost individuální, takže každej podle svýho, u vás to může bejt právě naopak. Kdybych měl tomudle albu něco vytknout, tak to, že u některejch válů přeci jen postrádám trochu výraznější refrény, který by danej song charakterizovaly a daly by mu TEN správnej xicht. Něco co vás pořádně nakope. Největší pecka týhle desky se trochu překvapivě skrejvá schovaná uprostřed B strany, jmenuje se „Fall of the Empire“ a při jejím poslechu má člověk chuť naskočit na podvozek nejbližšího letadla (jasně, jako John Matrix) a vodfrčet si to rajotit s Occupy Movement a dát najevo mocipánům, že srát na hlavu si nenecháme. Šupa! Mimochodem najdete zde i znovu nahrané věci z EP „Endless War“ (konkrétně „Final Solution“, „Sick and Tired“ a „Endless War“), takže jestli jste jej propásli, zamáčkněte slzu, tady to je (až na „Sniper“). Závěrečná titulní skladba s atmosférou „Troops Of Tomorrow“ od Exploited, švihlá Conflict a náladou „houpavejch balad“ od Toxic Narcotic vás patřičně uvede do novýho roku. Čeká nás nějaký zlepšení? Ne! Řítíme se z kopce a brzdy týhle planetě začnou brzy selhávat …

LP je zabalena ve velkém rozkládacím obalu s černobílou „vystřihni a nalep“ grafikou, po jehož rozložení dostanete plakát o velikosti A1 (!!!) – z jedné strany tématická koláž, z druhý texty – což je super, opominu-li fakt, že pak nebudete mít desku kam dát, hehe. Poutavá je i kresba připoutanýho pankáče na přední straně, můžete se ale vsadit, že tohle Mike Virus rozhodně není, protože svěšená hlava není jeho styl a protože je jak urvanej ze řetězu. Pochybuju, že by ho při jeho vztekem hnaný energii nějaký pouta jen tak udržely … Booklet krom jiného obsahuje i Majkovu úvahu o současné punk scéně. Motá se dost kolem „ilegálního stahování“ muziky, až jsem měl občas pocit, že čtu sloupek od Aleše Brichty (ber s nadsázkou), ale spíš vlivu internetu na punk scénu obecně. Narozdíl od Majka nevidím dnešní stav tak černě, myslim, že punkovou scénu nezabíjí internet, zničit si jí můžeme leda my sami svým přístupem, narozdíl od jinejch hudebních žánrů je tenhle náš a utváříme a formujem si ho my sami, záleží jenom na nás. Pravda, pankáče nemá tvořit internet (a dřív bylo všecko těžší ve smyslu „dostat se k tomu“ ať se jednalo o muziku, informace, fanziny, koncerty, komunikaci atd., čímž to mělo větší hodnotu), ale má to přece i svý pozitiva, který dokážeme využít a denně to děláme. Ostatně, jako celek a hlavně se závěrem (podrobně rozepsanym do 7 bodů, takže po mě nechtějte to vypisovat) nelze než souhlasit a podepsat se pod něj.

Závěr. Jestli tohle štýlo zrovna nevalíte, sáhněte po tom a dočkáte se svý porce uspokojení. Jestli máte rádi kapely typu Cheap Sex, Unseen, Destruct a různej ten chaospunk, taky budete spokojený. Jestli ale máte všechny tyhle spolky naposlouchaný od A do Z, nečeká vás nic objevnýho. Ostatně, nejedeme tyhle kolovrátky kvůli tomu, abychom objevili nějaký inovace, ale proto, že nás to právě takhle prostě baví, no ne?

Tracklist:

1. Antisocial 02:37

2. Price We Pay 03:14

3. Words 03:50

4. Final Solution 02:05

5. Sick and Tired 02:37

6. Convicted 03:54

7. Ingorance Is Bliss 03:15

8. Party Yourself to Death 03:07

9. Fall of the Empire 02:57

10. Us Against Them 02:58

11. Endless War 03:32

12. 2012 05:52