Exploited – Horror Epics

Typ: LP
Rok vydání: 2015
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: 40:01
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Rok 1985. Hokejová reprezentace ČSSR vyhrává památné mistrovství světa v Praze. Je dopaden tzv. Spartakiádní vrah a v ten samý den je Gustav Husák zvolen potřetí prezidentem. O několik týdnů později se fanoušci Sparty vydávají na pověstnou výpravu vlakem do Banské Bystrice, což slouží jako motiv snímku Proč?. Tentýž rok je také nalezen vrak Titaniku, ale my se podíváme na palubu jiný bárky, která dosud čeří hladiny, a to jak neustávajícím koncertováním už od roku 1979, vydáváním dalších nahrávek, ať už nových (má vyjít na Nuclear Blast) či nekonečných represů a re-edic starších desek, tak zároveň svou pověstí a kontroverzí. Uprostřed všech uvedených událostí v roce 1985 totiž skotská punková legenda The Exploited vydala čtvrté řadové album „Horror Epics“, které nyní – o 30 let později – vychází v LP re-edici prostřednictvím Papagájova Hlasatele.

Neustále se měnící sestava doznala změn i zde. Tou nejzásadnější je určitě absence tahouna Big Johna Duncana, kterého na kytaře nahradil Karl Morris z Xtract, na bicí zde pak hraje Wattieho bratr Willie. O historii Exploited, rozdílnejch pohledech na ně a všemožnejch i nemožnejch historkách už bylo všude napsáno dost a dost, netřeba to opakovat, nicméně už letmý pohled na zadní stranu obalu dává zase hlasitě najevo, s kým máme tu čest. Takže si tady přečtete vyfakování Maximum Rocknroll („for the lies they tell“) nebo Pusheada, ale i děkovačku španělský kamarádce, která se o kapelu postarala poté co vylezli z vězení v Madridu (kam se dostali za demolování hotelu), aby jim mezitím propadly zpáteční letenky do Británie a USA. Tyhle kluci s Wattie Buchanem v čele se nikdy s ničim zrovna nesrali, ať už v dobrém nebo naopak.

Název desky není ledajakým plácnutím do vody, u Exploited se zde začíná naplno projevovat jejich temnější etapa, která fungovala jako jakýsi předěl mezi přímočarýma punkovýma rubanicema a následnym příklonem k metalovějšímu zvuku. Hned úvodní skladba začíná specifickou basovou linkou, ke který se postupně přidá hajtka, přechody, naechovanej zpěv a dál se pokračuje ve středním tempu – motiv takhle poskládanejch atmosférickejch balad, kde si bubeník spíš hraje s přechodama než aby jel pravidelnej tuta-tuta rytmus, se na „Horror Epics“ ještě několikrát opakuje a svým pojetím navazuje na předchozí hit „Troops of Tomorrow“ (byť se jedná o cover The Vibrators). Exploited dokazujou, že chytlavej song dokážou sepsat i v těchto polohách a vláčnějších rytmikách, což bylo v dobách jejich počátků takřka nemyslitelné. Každou takovou pasáž desky navíc okamžitě následně rozbijou přímočarým a nesmlouvavě agresivním raw punkovým náletem na tři čtyři akordy, s jasně čitelnejma refrénama, charakteristickým pro jejich dřívější desky. Ponurá a zlověstná atmosféra z „Horror Epics“ ale čpí každym coulem a až nápadně koresponduje s neveselýma vizema z v té době čerstvého britského snímku Vlákna (1984), ke kterému by řada hlavně těch středně-tempých skladeb mohla být vhodným soundtrackem. Ostatně je to pochopitelné, M. Thatcherová byla vlastně v té době v půlce svého působení v té nejvyšší politice a společně s Roldou Reaganem tvořila hvězdný duet 80. let. Není tedy vůbec žádným překvapením, že jí zde Exploited věnovali další milou písničku, „Maggie“ (s celkem úderným refrénem „Maggie ya cunt!“) si jménem jeho nejvýraznější představitelky bere na paškál celý systém. Ale není to jedinej flák, kterej úspěšně prošel cedníkem času, zmínit můžeme i protiválečnou „Dont forget the Chaos“, „Law and Order“ nebo „Dangerous Visions“, kde s pomocnými zpěvy v refrénech vypomohla – pro Exploited zcela netypicky – holka.

Jestli desce něco škodí (nutno dodat „z dnešního pohledu“), je to zbytečně natažená minutáž ať už celku, nebo jednotlivejch skladeb. Kratší délka by tomu rozhodně neuškodila, ačkoliv takhle se to celý vešlo pěkně akorát na jednu stranu kazety, hehe (pamětníci vědí). Trochu mě taky překvapila absence textů, ikdyž si je v dnešní době u takovýhle klasiky není problém dohledat na netu, ale u punkový kapely to pořád beru jako nedostatek. Vinyl je barvy zelené a středová etiketa je dobová a autentická, ostatně jako celé provedení (kromě barvy vinylu), čímž se právě vysvětlují ony chybějící texty.

„Horror Epics“ není tolik oposlouchaná nahrávka z repertoáru téhle kulantně řečeno temperamentní skotské party, střídaj se na ní rychlý a svižný punk songy s pochmurnějšíma věcma, vystavěnýma na silný atmosféře, dokreslující syrovou dobu, ve které si bylo možno zkrátit vyčkávání na nukleární holokaust leda tak násilně potlačenou stávkou proti ocelovejm represím. Ať už k The Exploited přistupujete jakkoliv, tohle je neodpáratelnej kus punkový historie, a osobně jsem rád, že si jej můžu konečně poslechnout s kvalitním zvukem.

Tracklist:

1. Horror Epics 05:04

2. Don´t Forget the Chaos 03:05

3. Law and Order 02:52

4. I Hate You 01:38

5. No More Idols 04:55

6. Maggie 02:35

7. Dangerous Visions 03:35

8. Down Below 04:18

9. Treat You Like Shit 03:38

10. Forty Odd Years Ago 02:56

11. My Life 05:39