Gride – Záškuby chaosu

Typ: LP
Rok vydání: 2011
Label: Insane Society Records
Délka: 28:00
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Záškuby chaosu. Jak trefný název pro nové album prachatických Gride. Patnáct songů nahraných ve studiu Shaark (na dvakrát) a původně plánovaných pro split LP s americkou thrash hardcore úderkou Voetsek. Vydáno jak jinak než u Insane Society Records.

Část první: Obal
Oproti předchozímu albu, které bylo vyvedeno v „potravinářských“ barvách, které vzbuzují chutě nejenom k jídlu, je obal a grafika Záškubů poctou Chaosu. Mě donedávna neznámý malíř a grafik Petr Mareček (www.darkpark.cz) vyšperkoval tuhle desku do podoby uměleckého díla (samozřejmě s pomocí kapely a pana vydavatele). Psychopatické expresionistické hororové vize. Záškuby chaosu. Tak tohle pojmenování co se týče obalu sedí. A to se ještě musíme párkrát vyspat, aby jsme se dočkali luxusní limitované edice, která bude signována samotným mistrem. Schválně si projeďte galerii na jeho stránkách.

Část druhá: Hudba
Jak již bylo řečeno, čeká vás 15 songů (14 + 1 cover), které jsou asi vrcholem dosavadní tvorby Gride. Maximalisticky dotažená míchanice extremního hardcore s grind corem lehce ohozená jazz hávem. Čertova luxusní psychopatická hra na bicí a skoro až jazz grindově zběsilé kytary bří Maxů, basa, která v ničem nezaostává za excelentníma kytarama a samozřejmě typický Inyho řevozpěv (opět výborně srozumitelný). Vyhrávky, stopky, rychlost, noise! Noisové vsuvky a intra jsou dílem nikoho jiného než obávaného „muže v pozadí“ Žrouta aka DJ Morticína. Kam se hrabe Kopel!

Část třetí: Texty
Tady se musí jenom potrvrdit, že Gride mají ty nejkvalitnější texty v českém hardcoru. Hodně expresivní, které tě donutí přemejšlet, ale zároveň tě nenápadně navedou k pointě celého textu, tak jak to autor pravděpodobně chtěl. Samozřejmostí je notná dávka jízlivosti. Osamocení, konzum, odcizení, války, práva všech živých tvorů. Ale bacha, tohle nejsou klišovité texty, ale hra se slovy. Další level a třetí rozměr (haha) nového alba Gride.

Gride (hard) core dotažený do posledního závitu. Takhle vypadá (a měl by vypadat) extrémní hardcore třetího tisíciletí. Kapela, která s dobou existence (věkem?) neztrácí na údernosti a přímočarosti.

Tracklist:

1. Hvězda monstra jasná noc 01:00

2. Jako kruhy na hladině 01:21

3. Ufoni jsou tady 01:42

4. Tohle je definitivní 01:38

5. Na louce v horách pod lesem 01:25

6. Dlouhé dny v nejistotě 02:34

7. Zahlcení 01:41

8. Podmínka vývoje 00:45

9. Kolaps - poslední minuta 01:33

10. Torza souvislostí 01:37

11. Vítězství eliminace vychýlení 00:55

12. Úděl prvočísel 02:29

13. K jámě 01:18

14. Nahota ochablost disfunkce 03:58

15. Go Your Own Way (Filthy Christians) 01:43