Herätys – s/t

Typ: LP
Rok vydání: 2010
Label: Not Enough Records
Délka: 15:18
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Neni nad to, když se k vám prakticky náhodně dostane nahrávka nějaký (pro vás) neznámý kapely, a totálně vás rozštípe. Tohle bych pustil někomu, kdo ještě pořád nepochopil, co se někomu může líbit na skandinávskym hc punku.

Byť texty ve finštině můžou být matoucí, Herätys pocházej ze švédských měst Malmö a Uppsala, vzdálených od sebe skoro 700 km, a tahle jejich první nahrávka vyšla na vydavatelství typana z Project Hopeless. Kapela to drtí ve stylu Totalitär / Meanwhile, někdo by v tom asi mohl zaslechnout i inspiraci v Kaaos. Kaaos jsou ale víc rawpal, Meanwhile zase temnější a hrubější (navíc Herätys působí takovým svěžějším dojmem), takže nejblíž to má určitě k těm Totalitär. A vim, že je to silný tvrzení, ale víte jak se říká „žák překonal svýho učitele?“… nojo, já vim, ale poslechněte si to! Tohle je špičkovej skandinávskej d-beat hardcore punk, ve svý nejlepší podobě, nasáklej energií až po okraj, zběsilej, štiplavej, zuřivej, útočnej a nebezpečnej. Šťavnatost z týhle nahrávky sálá každym coulem, každym riffem a každym úderem do škopků. Kytary i bubny to neúnavně hrnou dopředu jakoby jeden nástroj chtěl ujet druhýmu, netřeba ale dodávat, že celek působí nanejvýš kompaktně. Klasická skandi palba. A tahle kapela má potenciál utrhnout ti hlavu a narvat ti jí do krku.

Pro příznivce švédskýho a finskýho hc punku bude tohle tuze sladké opojení. Pro mě osobně se jedná zřejmě o nejlepší novou kapelu, jakou jsem v poslední době slyšel, todle je jízda jak hovado, nepolevující, už dlouho mě takhle něco nerozbilo! Rajottus!

Tracklist:

1. Samaa Kiirett 01:33

2. En Sopeudu 00:46

3. Pelkkää Pahoinvointia 01:28

4. Ei saatana 01:24

5. Heikoin lenkki 01:23

6. Onks tää totuutta 00:57

7. Väärin 01:18

8. Verenpunainen huominen 01:24

9. Ostovoimaa 01:38

10. Odotukset ja vaatimukset 01:47

11. Numero ruudulla 00:43

12. Uuusi kiviaika 00:57