Ilegality – In Money We Trust

Typ: LP
Rok vydání: 2015
Label: Papagájův Hlasatel Records
Délka: 31:24
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Mám slabost pro slovenské hardcore / punk kapely. Zejména pro ty s melodickou tváří. Nevím proč. Asi mě baví víc slovenské texty a barva a zvuk slovenského jazyka víc než u českých kapel. Proto jsem si nové album Ilegality docela oblíbil. Roli tu určitě také hrálo nebo stále hraje, že zakladatelem kapely je Božena, který působil v kapele Ostrov P, což je kapela, která vydala svůj singl jako vůbec první oficiální nahrávku Insane Society Records. A pokud mě paměť neklame, tak ještě v Do Not X-Ray (kazeta na Insane Society), pamatujete?

Ilegality tedy vznikli v roce 1998 (po rozpadu obou výše zmíněných kapel) a za dobu svojí existence odehráli hromadu koncertů a na kontě mají několik nahrávek, jejichž vydávání a spolupráce jsou pevně spjaté s českým labelem Papagájův Hlasatel Records. Tohle album vychází po osmi letech od jejich poslední nahrávky, kterou bylo „Sami proti sebe“ CD. Třináct vypalovaček v tradičním Ilegality duchu s výraznou melodickou linkou v každém válu. Starý páky vědí jak na to. Témata textů se motají kolem tradičních punkových témat. Ale nejsou to žádné slaboduché říkanky a rýmovačky, ale kompaktní texty, které mají hlavu a patu. To je další plus, které je nutno připomenout! Stejně jako sbory v refrénech, které nezní jako trapné povykování alkoholem ovíněných puberťáků. Do nahrávky patří jak pověstný prdel na hrnec. V podstatě jediný co mě na týhle desce irituje je obal. Jako pro novou verzi hry Mafia dobrý, ale pro hardcore / punk album? Sorry no …

Mno každopádně obal můžu strčit někam za gramec, že jo … jo vlastně jsem nezmínil, že nové album Ilegality vyšlo jenom a pouze na vinylu. Za mě ok. Jméno Ilegality si můžu znovu zvýraznit na svém krátkém seznamu oblíbených melodických hardcore /  punk kapel z Čech a Slovenska, které mají co říct a s věkem neměknou.

Tracklist:

1. Veríme v peniaze

2. Strata pamäti

3. Som aký som

4. Nikto nemá dost´

5. Každý deň

6. Iba jeden z nás

7. Ľudské zlo

8. Outsider

9. RnR star

10. Prosperita

11. Punk z katalógu