Komatoz – Two Hands

Typ: LP
Rok vydání: 2011
Label: více labelů
Délka: 19:19
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Komatoz, který se před pár lety narodili v ruském Petrohradu, byli vždy dost divoké kvítko. Už od útlého dětství kamarádili s dalším podobným lumpem ze sousedství, který se jmenuje Distress. Společně s ním nám také nadělili první dáreček, který už tehdy místama zaváněl inklinací k thrashi. Na další present o rok později se skládali s žižkovským kamarádem Demarche a v tomto pubertálním období je to mnohem víc táhlo zpátky k hrubému raw punku s metalovým nádechem. Děťátko však po letech strávených na frontě tak trochu vyrostlo a nyní se vrací do naší náruče poznamenané léty v první linii, kde dostalo naplno zásah thrashovým šrapnelem, kterejch poslední dobou lítá ve vzduchu tolik, že se jim lze stěží vyhnout.

A právě už kvůli některým starším nahrávkám (vč. zmiňovaného splitu s Distress) by bylo trochu nefér podávat posun Komatoz zjednodušeně jako „od raw punk d-beatu k thrash metalu zničehonic“. Současná thrash vlna je jistě silně zasáhla, nicméně Komatoz k ní už dřív tak trochu inklinovali. Nenechte se tedy zmást obalem, který se nese spíš v crustovém duchu, ty časy už jsou pryč. Alespoň prozatím. Už intro rozjíždí nemilosrdnou tepanici a naladí tě na správnou notu, kterou jen podtrhává dvojšlapka, jež ti bude dělat vděčnou společnici na této desce. I vokál prodělal jistou změnu, je nyní mnohem temnější, řekněme až záhrobnější. A právě zpěvákův projev dodává současnému thrash soundu Komatoz tu temnou a obhroublou atmosféru (řada thrash kapel zní přece celkem pozitivně a působí dobrou náladou – tohle ale není ten případ). I přesto všechno, vlivy ranější tvorby jsou zde přítomné a patrné stále, což je z mého pohledu jen dobře.

Zpočátku jsem byl pesimista (obzvlášť když jsem to ze začátku nechal běžet na 33 otáček a říkal jsem si, co to je kurva za debilní sludge black, haha). Přeci jen starší nahrávky Komatoz mě přišly živější (tady místama až příliš těžkopádné), s větším tahem na bránu, vrcholem čehož bylo právě splitko s Demarche, který mělo grády jak hovado. S příbývajícími poslechy jsem tomu ale přišel na chuť … a jestli nejdete na nové LP Komatoz s čistým štítem, možná budete mít ze začátku podobnej problém. Takže doporučuju dát tomu šanci a pár poslechů si zvykat – výsledek se zřejmě dostaví. PS: názvy jsem uvedl v angličtině.

Tracklist:

1. Intro - Road to a Hell

2. Everything´s Fine

3. Emptiness

4. Can´t Save This World On My Own

5. I´m Not Ill

6. Indifference

7. What Have You Done For This?

8. Two Hands