Komatoz – Within the Law
Album „Within the Law“ z roku 2008 se konečně dočkalo i své asfaltové edice, nutno dodat, že naprosto po právu. Ve veškerých promo materiálech se udává, že se jedná o debutní album Komatoz, samotná kapela ale za něj označuje nahrávku „Hated“, vydanou ještě o 4 roky dříve. Na samotné kvalitě alba to ale pochopitelně naprosto nic nemění, ať je v pořadí kolikáté chce. Veškerá splitka (včetně toho s pražskými Demarche, které tvořily vály převážně právě z tohoto LP) i jejich proběhlé české koncerty teď ponechme stranou, jistě o nich moc dobře víte, protože tahle parta z města Carů je u nás už notoricky známá, stejně jako jejich hudební vývoj, kdy se od temného punku přesunuli do thrashových vod.
Ale zpátky na začátek. Abychom lépe pochopili temnou atmosféru této nahrávky, přenesme se do Petrohradu do let jejího vzniku. Z města carů se postupně stalo město řádících neonacistických bojůvek a o Petrohradu jsme mohli slýchat (krom fotbalu a hokeje, což v tomto případě úzce souvisí) hlavně v souvislosti s rasově a ideově motivovanými útoky a vraždami. Mezi nejznámnější z nich patřilo třeba zavraždění devítileté holčičky z Tádžikistánu, zastřelení antropologa a entografa Girenka, který jakožto známý odborník často proti neonacistům svědčil u soudu, bombový útok na vlak z Moskvy, jehož následné vykolejení si vyžádalo mnoho zraněných (původně byl tento čin přisuzován čečencům), nebo zabití dvou neonacistů rukou vlastních soukmenovců, protože prý nebyli „dostatečně tvrdí“. Vše lze završit nepříjemnou vzpomínkou na zprávu o ubodání Timura Kačaravy (kytaristy spřízněných Distress) krátce po rozdávání jídla vrámci Food Not Bombs. Jen během roku 2005 bylo v Petrohradu evidováno přes 800 útoků na cizince. Zvlášť bych zdůraznil slovo „evidováno“. Do této statistiky se navíc nepočítají útoky na novináře, homosexuály, lidsko-právní aktivisty, antifašisty a další. Bylo celkem známo, že v té době měli hlavně asijští a afričtí studenti v Petrohradu kodex, podle kterého neměli chodit po městě sami (bohužel ani chození ve skupině je často od útoku neochránilo) a po setmění by neměli dokonce vycházet ven vůbec. Petrohrad v počtu incidentů způsobených neonacisty v Rusku jasně vedl. Nedokážu ze své pozice posoudit, nakolik se na event. útlumu těchto skutků podepsalo zatčení a odsouzení Alexeje Vojevodina a části jeho bandy, každopádně podle nevládní organizace SOVA zahynulo během roku 2010 rukou neonacistů v Rusku (jejich počet se odhaduje kolem 50.000) dalších 37 lidí. Je třeba se rozepisovat třeba o justici? Zřejmě ne.
Z takového podhoubí vystupují Komatoz. Právě (ale nejen) tyto skutečnosti mohou hrát roli v možnosti proniknout hlouběji do srdce týhle kapely a efektivnějc nasáknout zlověstnou atmosféru čišící z tého nahrávky. Ta syrovost a břitkost je zde úplně přirozená a zcela pochopitelná, na jejím základě je veškerej zbytek vybudovanej. Album „Within the Law“ navíc pochází z dob, kdy to z mýho osobního pohledu Komatoz hudebně šlapalo nejlíp. A tohle je jejich nejlepší nahrávka. Agresivní raw punk s metalovými / d-beat vlivy, s odkazem na starou Anglii, a thrashovými výlety, vzhledem k budoucímu vývoji už tenkrát leccos naznačujícími. Do toho vychraptělý zpěv v rodném jazyce, podpořený v refrénech dalšími vokály, a dílo zkázy je dokonáno. A vůbec bych se nedivil, kdyby se Komatoz na týhle nahrávce nechali inspirovat jak zlou náladou a břitkostí ranějších Rawside, tak úderností všech těch „masakrů“ a „bastardů“ od Exploited.
Motiv obalu má na svědomí Steve z Visions Of War, jehož díla jsou jasně identifikovatelná i na půl oka ve 4 ráno. Jo, mrknout můžete i na videoklip k pátýmu válu zde. Názvy songů v tracklistu uvádíme v angličtině.
1. Who Gave Them the Right 02:52
2. Don't Teach Us How to Live 02:21
3. I Want to Think Myself 02:04
4. War 01:49
5. We Protest ! 02:28
6. Close Your Eyes 02:02
7. Every Second 03:18
8. Stop the Planet 02:10
9. In the Framework of Law 02:15
10. Cops 02:46
11. Work 01:44
12. Do Everything Yourself 01:52
13. Shed 02:08
14. Slaves 02:05