Komplex viny – Výuka našeho názoru

Typ: LP
Rok vydání: 2016
Label: DIY
Délka: 22:27
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Jo! Po delší odmlce (nebo jsem tak nepozornej?) přichází zas nějakej přímočarej hardcore punk z domácí kuchyně – a že je to jízda!

Komplex viny. Už ani nevím kdy jsem tuhle středočeskou kapelu zaregistroval poprvé, je to příliš dlouho. Rozhodně už by se o ní dalo hovořit jako o dlouhohrající, byť se pořád tváří jaksi nenápadně. To jde ale ostře v kontrastu s touhle nahrávkou – taktéž vydanou bez velkých halekaček, protože „Výuka našeho názoru“ si říká o slovo velmi hlasitě. Pánové si svůj debut vydali vlastními silami po 14 letech existence, což je v dnešní době vyloženej unikát.

Tito lázenští šviháci do tebe z ostra nasolej svoje desatero hrubšího raw hardcore punku, kterej si naprosto na nic nehraje. Mysli si o tom co chceš, my to máme takhle a nehodláme na tom lautr nic měnit. Příležitostně na posluchače pomrkává špásování s crust punkem, odproštěné od vymejšlení jakejchkoliv odboček, tady se jde přímě na věc. Hned jak se rozjede první song, napadnou mě See You In Hell v období kolem desky „Útok“ a to ze značné míry kvůli navztekanýmu zpěvu, který se mu tady intonačně dost blíží. Když jsme u zpěvu, často mu není úplně dobře rozumět, ale ono vám během pár poslechů dojde, že v návaznosti na danou lyriku i muziku to přesně takhle má bejt a cokoliv jinak by nebylo optimální, ať to zní jakkoliv rozporuplně. A alespoň to člověka vyloženě donutí přečíst si texty (v bookletu jsou kromě češtiny i v angličtině a španělštině) a přiměje se nad nima trochu zamyslet, protože až na vyjímky typu „Krize je podvod“ nebo „Cirkus“ na to nejdou tak přímočaře jako muzika. Některé skladby jsou víc založené na zvýrazněné basové lince, za všechny třeba „Plastová elegie“, která asi nejvíc vyčnívá a to nejen díky trochu rozdílné rytmice, ale má oproti většině ostatních skladeb i o něco výraznější refrén – na každý pád je to perfektní song. A ta sázka na basu je výborná volba nejen zde.

Na ony méně výrazné refrény Komplex viny trochu doplácí, chybí něco co by jednotlivý skladby víc odlišilo a v tomto ohledu je zvýraznilo, ale v podstatě platí to co třeba u Apolity – ten omračující náboj tyhle skutečnosti tak nějak zaráží do země, tahle nahrávka fakt šlape od začátku do konce a s ničim se nemaže. Tak to má bejt, rozhodně doporučuju jí věnovat pozornost. Navíc, LP je benefiční na Anarchistický černý kříž, což jsou další body navíc.

Objednávat můžete buď na mejlu kolostav@gmail.com nebo v distribuci Phobia records.

Tracklist:

1. Pokus o útěk

2. V kruhu

3. Válka

jenž se nehodí

4. Krvavej flám

5. Plastová elegie

6. Krize je podvod

7. Žer co hrdlo ráčí

8. Cirkus

9. Citům mat

10. Stín