Momentum – Herbivore

Typ: LP
Rok vydání: 2013
Label: Alerta Antifascista
Délka: 33:34
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Když jsem začínal (a řada z vás), byl klasickej způsob jak se dostat k nějaký nahrávce / kapele ten, že vám jí prostě někdo dones na kazetě, na který jste kolikrát byli rádi, když byl slyšet rytmičák (natož činely) a speciálním bonusem bylo, když jste k tomu měli i názvy songů. Dneska je klasickej způsob jak se dostat ke kapele ten, že jí prostě objevíte na netu a právě při brouzdání internetama jsem někdy v říjnu 2011 objevil londýnské Momentum. A to setkání pro mě bylo jako srážka s Arťuchinem.

Láska na první poslech. A vyhlášení (společně se Sarabante a Reflections Of Internal Rain) osobního objevu roku. Stal jsem se okamžitým zajatcem. Nechápu jak to ten chlapík dělá. Tím chlapíkem je míněn Alex Bradshaw. Jestli má takovej dar, auru nebo kliku na lidi, kterejma je obklopenej … Všechny jeho kapely jsou trefa do černýho, ať už se bavíme o Fall Of Efrafa, Light Bearer nebo právě o Momentum, jejichž je taky vůdčí perzónou. A proč chodit daleko, vzal si s sebou rovnou i kluky právě z Light Bearer (krom toho je tam taky někdo z Plague Mass a xZieglerx). Hádám, že ty předchozí projekty znáte, čimž pádem je docela zbytečný psát, o co jde u Momentum, že je to temnej, ponurej hardcore s d-beat rytmy, melodickej, epickej, naléhavej neo-crust (tydle „neo“ termíny zrovna nemusim teda) a bla bla. Zkrátka, jestli se vám Efrafa líbila, ale víc by vám sedlo omezení pomalejších pasáží na úkor těch rychlejších, Momentum jsou jasná volba. Hovoříme-li o rychlosti, jsou Momentum jednoznačně na vrcholu tohoto trojčlenného žebříčku a nové album obzvlášť, tady se totiž oproti debutu „Whetting Occam´s Razor“ ještě značně přitvrdilo, vály jsou přímočařejší, rychlejší a hrubější, a víc se odprostilo od tý Efrafovský epiky. Ale pořád s tou silnou atmosférou. Burácí to přímo uvnitř vás. Vlastně je to taková srážka FoF s From Ashes Rise, chcete-li. Momentum sami sebe označujou jako „vegan / atheist DIY hardcore punk“ a jestli se debutové album zaměřilo hlavně na veganství, sexismus / feminismus, ateismus a učení Carla Sagana, aktuální „Býložravec“ už je směřován výhradně na ochranu zvířecích práv a veganství.

„Life is too short to make other´s shorter“
A docela jsem přesvědčenej o tom, že právě obsah sdělení je pro tuhle kapelu ještě důležitější než samotná hudba. Dokladem toho mohou být i dva skryté covery. „Punk Rock Is Saving Lives“ je totiž ve skutečnosti předělávka válu „Nailing Descartes to the Wall“ od Propagandhi (vtipný jakou bouři z něj Momentum vytáhli) a ve skryté stopě ještě najdete flák „Meat Is Murder“ původně od The Smiths. Když tady Alex řve „this beautiful creature must die!“, běhá z toho kurva mráz po zádech. Ostatně vůbec když tohle album poslouchám … člověk má chuť zvednout prdel a dělat víc než jenom nejíst maso a mléčný výrobky, nepít mlíko, nekupovat si kožený boty (atd.) a nepoužívat testovanou kosmetiku, ale bejt mnohem radikálnější a militantnější. Celé to podtrhuje závěrečný mluvený slovo od Philipa Wollena (celý projev s českýma titulkama ke shlédnutí zde – doporučuju!). Momentum zřejmě chtěli údernost svého sdělení (už samotný názvy válů hovořej zcela jasně) rámcovat i úderností hudební a podle toho taky ta částečná změna (debut měl nějakejch 52 minut, tohle má bez posledního válu, protkanýho mezerama, bonusem a mluveným slovem, něco přes 13!). Krom toho, kapela vždycky dá své album ihned po vydání volně ke stažení na internet, takže tohle berte spíš jako takový avízo, kdybyste jejich desky časem viděli někde v distru („Herbivore“ vychází 12. února 2013). Když jsme u toho, někde jsem četl, že součástí chystaného LP by snad měl být i zin, ve kterém si budeme moct přečíst třeba o účincích veganství na lidské tělo.

Poslechněte si tuhle kapelu.

Heifer whines could be human cries
Closer comes the screaming knife
This beautiful creature must die
This beautiful creature must die
A death for no reason
And death for no reason is MURDER

Tracklist:

1. Barbarity 01:30

2. Insensitive 01:32

3. I Am Not a Living Grave 02:32

4. Herbivore? 01:12

5. Speciesism 02:49

6. Realities of the Dairy Industry 02:49

7. Punk Rock Is Saving Lives (cover Propagandhi) 00:37

8. Conscientious Objector 20:33