Monster Squad – Strength Through Pain

Typ: LP
Rok vydání: 2015
Label: Voltage records
Délka: ?
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Brněnský Voltage records je zpátky! Což je potěšující zpráva pro nejen tuzemský punks! Jeho jednadvacátým titulem je 10 let vyprodaná dnes už punková klasika, konkrétně debutová deska kalifornských punx Monster Squad, původně vydaná na Charged Records, labelu kytaristy The Casualties. O čtyři roky pozdějc vyšla sice ještě re-edice na německém Razorblade Music, ale ta, stejně jako tři pressy CD verzí, je pryč. Až doteď.

Vracej se nám The Virus, The Unseen, Cheap Sex, Evropu momentálně jedou Violent Affair (včera hráli v Brně) a nyní je opět k mání tahle parádní věc. Zdá se, že v okruhu chaos / street punku se zase začíná blejskat na lepší časy. Na druhou stranu ruku na srdce, musej se opět vrátit dinosauři (co si budem povídat, americká scéna hrála v chaospunku ještě před pár lety prim a určovala trendy), aby se tahle vlna zase rozjela? Značí to víc to, že kapely z mezidobí nemaj dostatečnou kvalitu to utáhnout, nebo to, že to bylo pro hodně lidí hlavně „fashion before passion“? Ale k tomu jak tenhle styl se zánikem danejch kapel vyhasnul jak zfouknutá svíčka, tyhle řádky nejsou určený, takže se na to podívejme z tý veselejší stránky.

Skoro jsem totiž za ty léta zapomněl, jak je tahle nahrávka skvělá. A nepochybně zajistila nášivkám Monster Squad trvalý místo na hadrech punx na mnoho let dopředu. K nim si našla cestu naprosto zaslouženě, přestože stála tak trochu v pozadí těch „masterpieců“ od The Casualties nebo The Unseen. A možná naopak právě to jí pomohlo dodnes si udržet svou auru. Živě si vybavuju jejich brněnskej koncert v únoru 2008, kde zahráli společně s Antidote a Gewapend Beton, a na kterym MS bez okolků dokázali přetavit sílu svejch nahrávek (v tý době měli čerstvě druhou a zároveň poslední desku „Fire the Faith“, která už jim vyšla u Punkcore) do živýho vystoupení. Monster Squad vždycky skvěle zvládali míchat ingredience v tom správnym poměru (vlivy všeho od Total Chaos po Final Conflict), potažmo chytlavou melodiku s energickou rubanicí a to po celou dobu ve vysokym tempu, což ve výsledku znamenalo mít šmrnc jak když bičem mrská.

Textově je to sice převážně klasický klišé americkejch kapel tohodle střihu, čekej tedy spíš osobnější zaměření textů než nějakej větší přesah (ačkoliv i tady se najde song třeba proti náckům, mimochodem slušně militantně pojatej haha, armádě / válkám nebo křesťanství / náboženský víře mezi punks). Ale s tím už se tak nějak počítá nebo ne? Navíc i přes okatou dávku agresivity a citelnou míru nihilismu z nich značně cejtíte i sympatickou nadsázku, Monster Squad se spoustě věcem zkrátka vysmívaj do xichtu. Všechny texty najdeš na barevný vnitřní kapse, byť mě docela překvapilo kolik je v nich pravopisnejch chyb a překlepů, a to nejsem žádnej echt angličtinář. To ale naprosto nic nemění na tom, že „Strength Through Pain“ je jednou z nejlepších chaos punk (sorry, ale mě ten streetpunk u kapel tohodle typu furt ňák nejde z huby) nahrávek tohodle milénia. Venku je 250 ks na červeném vinylu s černými cákanci a stejný počet na žlutém vinylu s červenými cákanci – jestli si vybavujete žlutou desku Thalidomide, tak přesně takhle.

Možná už jen děkovačka v bookletu vás stejně jako mě nostalgicky a sentimentálně naladí na oprášení starejch cédéček takovejch kapel jako byly třeba The Escaped, Complete Control nebo nekompromisní Toxic Narcotic. Jděte do toho, tahle deska je narvaná hitama po okraj, neměli byste jí minout.

Tracklist:

1. Until the End 01:43

2. D.F.A. 02:13

3. Lies 01:49

4. Pressure 01:56

5. Switchblade Kids 02:04

6. No Destiny 02:46

7. Nihilistic 01:15

8. On the Edge 02:37

9. Through My Eyes 02:21

10. No Use 02:49

11. Death and Destruction 03:39

12. Strength Through Pain 04:38