Mörkhimmel – Zloskřivec

Typ: LP
Rok vydání: 2012
Label: Insane Society Records
Délka: 28:00
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK
Jakoby s Barvák probíral s nástupem léta ze zimního spánku. Label nabírá na obrátkách. Další žhavou novinkou na Insane Society Records v krátké době je druhé album pražské metal crust smečky Mörkhimmel s charismatickým Slávkem za mikrákem a v silné sestavě se ex-členy kapel jako Mother / Thema 11 nebo Kodet a Úl!.
Leckdo bych mohl namítnout, že sedm válů na desku je málo. V případě Mörkhimmel tomu tak není. Co skladba to stopáž kolem tří až skor pěti minut a posluchačovo srdce může být spokojeno. Nahrané v Hellsoundu, takže i zvuk je zárukou kvality. Album otevírá až skoro hymnická Insomnia, kde Havranovo bicí neunávně tepou v tempu starých dobrých metalových kapel z let osmdesátých a melodická linka kytar žene hypnotickým rifem celkou skladbu neuvěřitelně agresivně dopředu. Inspirace starými dobrými Venom nebo Hellhammer se nezapře. Druhej vál přeletí na můj vkus hrozně rychle a nedokážu si z něj nic zapamatovat. Škoda. Každopádně třetí song s názvem Zítřek beze mě mě dostává do kolen. A už vím proč mi druhej vál tolik vadil. Angličtina. V Zítřku je totiž český text a je naprosto geniálně nafrázovanej a sedí sem jak hrnec na prdel. A takhle rozpolcenej jsem i po zbytek alba. Přitom mi většinou u tuzemskejch kapel spíš vadí čeština než angličtina (čest vyjímkám). Tady musím bez velkýho váhání napsat, že Mörkhimmel i Slávkovi sluší čeština. Je to ale jenom drobná vada na kráse a jedinej stín, kterej mi nad deskou přelítnul, protože jinak samozřejmě jde o vynikající nahrávku, která svojí kvalitou přesahuje hranice české kotliny. Mörkhimmel si zařazuju do playlistu ke kapelám jako Usurpess, Bombs of Hades nebo Miasmal. Nejde sice o těžkotonážní death metal, ale přece jenom i to Švédsko je u Mörkhimmel cejtit až za roh. A ze Zloskřivce mi tak vychází citlivej a parádní mix starýho black metalu a death metalu s temným hardcore punkem (přece jenom ten Mother / Thema 11 vliv tam slyším pořád).
Mörkhimmel nasedli do vlaku, kterej doufejme jede na cestu kolem světa a nebudou z něj vypadávat cestující (členové) po prvních zastávkách na trase. Byla by to škoda …

Jakoby se Barvák probíral s nástupem léta ze zimního spánku. Label nabírá na obrátkách. Další žhavou novinkou na Insane Society Records v krátké době po sobě je druhé album pražské metal crust smečky Mörkhimmel s charismatickým Slávkem za mikrákem a v silné sestavě se ex-členy kapel jako Mother / Thema 11 nebo Kodet a Úl!.

Leckdo bych mohl namítnout, že sedm válů na desku je málo. V případě Mörkhimmel tomu tak není. Co skladba to stopáž kolem tří až skor pěti minut a posluchačovo ucho může být spokojeno, stopáž skoro půlhodiny, standard. Nahrané v Hellsoundu, takže i zvuk je zárukou kvality. Album otevírá až skoro hymnická Insomnia, kde Havranovo bicí neúnavně tepou v tempu starých dobrých metalových kapel z let osmdesátých a melodická linka kytar žene hypnotickým rifem celou skladbu neuvěřitelně agresivně dopředu. Inspirace starými dobrými Venom nebo Hellhammer se nezapře. Druhej vál přeletí na můj vkus hrozně rychle a nedokážu si z něj nic zapamatovat. Škoda. Každopádně třetí song s názvem „Zítřek beze mě“ mě dostává do kolen. A už vím proč mi druhej vál tolik vadil nebo spíš tak rychle prolétl. Angličtina. V Zítřku je totiž český text a je naprosto geniálně nafrázovanej a sedí sem jak hrnec na prdel. A takhle rozpolcenej jsem i po zbytek alba. Přitom mi většinou u tuzemskejch kapel spíš vadí čeština než angličtina (čest vyjímkám). Tady musím bez velkýho váhání napsat, že Mörkhimmel i Slávkovi sluší čeština. Je to ale jenom drobná vada na kráse a jedinej stín, kterej mi nad deskou přelítnul, protože jinak samozřejmě jde o vynikající nahrávku, která svojí kvalitou přesahuje hranice české kotliny. Mörkhimmel si zařazuju do playlistu ke kapelám jako Usurpess, Bombs of Hades nebo Miasmal. Nejde sice o těžkotonážní death metal, ale přece jenom i to Švédsko je u Mörkhimmel cejtit až za roh. A ze Zloskřivce mi tak vychází citlivej a parádní mix starýho black metalu a death metalu s temným hardcore punkem (přece jenom ten Mother / Thema 11 vliv tam slyším pořád).

Mörkhimmel nasedli do vlaku, kterej doufejme jede na cestu kolem světa a nebudou z něj vypadávat cestující (členové) po prvních zastávkách na trase. Byla by to škoda …

Tracklist:

1. Insomnia 04:29

2. Nothing 03:08

3. Zítřek beze mě 03:59

4. Dark Sky 04:12

5. Dotek Medúzy 03:50

6. Hromada mrtvých krav 04:02

7. Tunica molesta 04:55