One Way System – All Systems Go

Typ: LP
Rok vydání: 2019
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: 31:00
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Papagájovi se povedl další pozoruhodný kousek, a totiž re-edice debutového LP britských punks One Way System. Dodnes když někde narazím na jejich jméno, vybavím si právě tuhle nahrávku z počátku 80. let a nepochybuji, že takhle to má velká řada dalších, protože je to takové jejich „Nevermind“.

One Way System vznikli v anglickém Fleetwoodu v roce 1979 a svou přísnou fůzí street punku, Oi! a anarcho-punku se zařadili mezi nejvýraznější jména druhé vlny UK punku, na čemž má nemalou (a možná hlavní) zásluhu právě album „All Systems Go“. Sestavou tehdy tvořenou dvěma punks a dvěma skins (někde jsem četl, že zatímco zpěvák Gavin měl precizně natupírované číro, kytarista David Ross působil jako člen The Alarm, bubeník Tommy Couch měl zjev fotbalového chuligána a basák Gaz budil dojem příznivce novoromantického hnutí, hehe) patřili mezi kapely, jež smazávaly hranice mezi těmito styly, podobně jako třeba Blitz, se kterými vlastně začínali ve stejné době.

Jejich první album „All Systems Go“ na první pohled definují nestárnoucí hity „Give Us a Future“ a „Jerusalem“, který se tedy už v lednu 1982 objevil na kompilaci „A Country Fit For Heroes“, čímž na sebe OWS strhli pozornost. I to dopomohlo vydání debutového EP „No Entry“ (později převydaného jako „Stab the Judge“) z téhož roku, obsahující mj. skladbu „Me and You“, rovněž následně zařazenou na „All Systems Go“. Hříchem by ale bylo opomenout ostatní kousky, tahle nahrávka je silná celou dobu především ve výrazných a silných refrénech, díky kterým prakticky nemá slabé místo a drží vysokou úroveň od začátku do konce. Najdete na něm jak skladby ve středním tempu, tak rychlé vypalovačky jako „Victim“ (ti raní Exploited jsou z toho často slyšet), „Breakin In“ nebo „No Return“, působící jako střemhlavý nálet. Jmenovat bychom ale mohli celou řadu dalších pecek s potenciálem zavrtat se pod kůži, „Aint No Answers“ počínaje a „Slaughtered“ postavenou kolem výrazné hypnotické baskytary konče. Jedinou věcí, která poněkud vybočuje, je závěrečný oslavnou náladou hýřící song „Ready Now“ – v tomto případě se jedná o předělávku původně od Frankie Valliho z dubna 1966. Předchozí songy jsou převážně frustrovaným voláním ztracené generace bloudící bezcílně životem bez výhledu na jakoukoliv budoucnost a zahloubané do nihilistického stavu mysli a misantropického pohledu na svět.

Další devizou je nekompromisní attitude, na čemž má podíl nejen zanícený a razantní projev zpěváka, ale také štiplavý a nabroušený zvuk, který pomůže osvětlit jméno Colin Richardson – později známý metalový producent (Machine Head, Bolt Thrower, Cradle of Filth, Cannibal Corpse, Fear Factory, Kreator, Overkill, Sepultura, Slipknot, ale i Napalm Death, Exploited, Extreme Noise Terror nebo GBH). Bez zajímavosti není ani to, že všechny kytarové party nahrával Dave Ross (Zyklon B), protože druhý kytarista Craig Halliday měl být během nahrávání odejit. Paradoxně to byl z velké části zřejmě právě on, kdo k nastartování „kariéry“ kapely zásadně přispěl, když předtím zafinancoval vydání debutního EP z dědictví po babičce a to na bázi půjčky majiteli blackpoolského Lightbeat Records, který mu ji ani po prodání všech 1000 kusů nesplatil. V dobré víře se tedy říká, že peníze byly dále použity na budoucí releasy vydavatelství (ikdyž už jich pak moc nebylo, najdeme mezi nimi třeba EP „Die For Me“ od Uproar či „Official Hooligan“ od Antisocial, takže díky Craigu!). Mimochodem Craig je onen ex-člen One Way System, uváděný v sestavě Sick56 rovněž z Blackpoolu. Jeho bratr Kev se pak v sestavě The Fitz sešel s dalším zakládajícím členem OWS, bubeníkem Tezem McDonaldem, ten ale sestavu OWS opustil ještě o něco dříve a proto se na nahrání debutu už nepodílel.

Tahle nahrávka může fungovat nejen jako nostalgický bombónek, rozhodně má ale na to nadchnout i dnešní mladší punks a být tak hrdou ozdobou každé punkové sbírky. Navíc je tím nejlepším způsobem jak navnadit na říjen, kdy k nám OWS zavítají na dva koncerty (Praha, Vsetín). Věřme, že obě akce zůstanou prosté zmrdů, kteří je v tuzemsku po přelomu tisíciletí hojně poslouchali.

Tracklist:

01. Aint No Answers

02. Give Us A Future

03. Jerusalem

04. Me And You

05. No Return

06. Waste Away

07. One Way System

08. Gutterboy

09. Breakin In

10. Forgotten Generation

11. Victim

12. Slaughtered

13. Ready Now

Vložil: Buky
01.07.2019