Past – Czarno / biala

Typ: LP
Rok vydání: 2017
Label: Samuel Records / PHR
Délka: ?
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tak jsem zjistil, že při pondělcích pomáhá po náročném víkendu nějaká hrubá noise d-beat palba anebo jemný a melodický punk, a třeba to může být i klasický post punk s naechovanými zpěvy a s texty v polštině. Prostě nové album Past vás hodí do pohody i přes to, že se skoro nemůžete trefit prstama do klávesnice a monitor je jaksi rozostřený a jediný co vás ten moment zajímá je, aby kafe bylo už studený a nedošla kola v automatu.

Past jsou jednou z mála kapel téhle neo post / goth punk vlny, který mám fakt rád. Možná to bude i tím, že jejich produkce není úplně a striktně tak ovlivněná temnotou a pesimistickou atmosférou. Samozřejmě jsou Past smutní, jak v textech, tak v hudbě, ale není to nic záhrobního nebo úplně strašidelnýho. Důkazem budiž i provedení obalu téhle desky. Oranžovo červeno bílá. Nikde žádnej havran, náhrobek ani zmalovaný a bílý ksichty alá postavičky od Tim Burtona. Na desce s názvem „Czarno / biala“ najdete jedenáct bičů. Hned první hitovka „Smutno“, tak trochu kontrastuje s výše napsaným, ale co už … nikde jsem neříkal, že nejde o veselej punk rock o hovně nebo jo? Samozřejmě se Past drží neo post / goth punk stylu, ale není to typickej produkt téhle vlny nebo trendu posledních let. Jsou to takové smutné melodické písničky s chladným zvukem pro veselé lidičky anebo veselé písničky pro smutné? To každopádně nechám na vás. Všech jedenáct válů se dobře poslouchá a asi bych nenašel žádnou závadu nebo špatnej moment … I když, moment, počkat … trochu mi vadí ten mužskej zpěv, kterej se občas zpěvačce do jejího projevu připlete (song „Budzik“ např.). Rušivej element. To by si mohli pro příště odpustit a ten druhej zpěv dát fakt jenom do nějakejch refrénů nebo sborů, kde to tolik neruší. Páč mě to ruší dost, protože mi zpěvaččin hlas úplně postačí. Navíc střídání poloh jejího hlasu je naprosto geniální. Někdy křičí, někdy skoro šeptá, občas je to hodně melancholický a občas je to dostatečně nasraný. Vlastně se někdy přistihnu, že spíš poslouchám jenom její hlas a zbytek kapely jakoby v ten moment nebyl a ostatní nástroje jsou jenom jakoby podklad pro zpěvný způsob recitace. Hele fakt jsem z tohodle alba nadšenej a je to asi dost vidět co? Taky mi trvalo než jsem se k napsání recenze dostal. Nechtěl jsem ji odfláknout a zároveň se oprostit od prvotních dojům po několika prvních posleších … se mi to ale moc nepovedlo.

Ok, vyšlo v kooperaci několika labelů, mj. tuzemského Samuel Records. Takže kdo nemá rychle naklusat neboť mám pocit, že tahle deska rychle zmizí.

Tracklist:

1. Smutno

2. Zdenerwowana

3. Ulrike

4. Budzik

5. PBP

6. Warszawa

7. Czarna

8. Siłaczka

9. Pytania

10. Ucieczka

11. Koniec

12. Języki