Procrastinate / Myteri split LP

Typ: LP
Rok vydání: 2019
Label: Phobia records
Délka: ?
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Přátelství řeckých Procrastinate a švédských Myteri bylo zvěčněno v podobě této společné nahrávky a těžit z něho tak můžeme i my přihlížející. Dvojitá porce melodičtějšího crustu / temného hardcore od kapel dobře známých i z českých pódií, což platí obzvlášť pro švédskou stranu této (ehm, jednostranné) desky. Ta už na první pohled zaujme nádherným artworkem z dílny Alexe CF (Fall of Efrafa), nicméně v tomto bodě to chutné teprve začíná.

Procrastinate to do vás začnou sypat bez jakýchkoliv skrupulí, nečekejte žádné pozvolné rozjezdy. Energická jízda v jejich podání aktivuje veškeré senzory na nejvyšší obrátky a dokazuje, že tahle řecká kapela zraje jako víno. Nebo Metaxa. Zatímco první song, jehož název odkazuje na Neviditelnou ruku trhu Adama Smithe, se spíš přidržuje hc punkových mantinelů (dojde i na breakdowny), následující skladba „Casual Ignorance“ už se blíží k efrafovské (Owsla) epice s enginem kapel jako End Of All či právě Myteri. Vzhledem k jejímu pozvolnějšímu náběhu a následným rychlým kick-offem bych si jej dovedl představit jako ideální otvírák, nicméně proč vyhodit hlavní trumfy z rukávu hned na rozběhu. Výrazný je i třetí song zpívaný tentokrát v rodné řeči, jedná se totiž o cover nevydané skladby od dnes již nefungující řecké kapely Dyspnea, kterou Procrastinate odposlouchali z nějaké nahrávky ze zkušebny, dali jí vlastní xicht a domluvili se, že ji vlastně jako první nahrají. Celou záležitost posvětil zpěvák Dyspnea Steolio svou hostovačkou v některých vokálních partech. Procrastinate neprokrastinují a pro krastery budou po této nahrávce nejspíš ještě zajímavějším jménem než dřív, říkají si o to opravdu hlasitě.

U nás už dobře prověření Myteri nemají jednoduchou startovní pozici, ale po pár vteřinách je zřejmé, že vytáhli rovněž silný palební arzenál a nezůstávají svým jižnějším kolegům nic dlužni. I jejich vály byly ostatně nahrány v řecké Karditse, domovském městě Procrastinate, během řeckého turné. Song „Poison the Well“, pojednávájící o korupci ve společnosti jakožto jedu zvýhodňujícím bohaté na úkor všech ostatních, dokáže být přísný a řezavý i melancholický zároveň, kytarové riffy si pohrávají s náladou jako na houpačce, promyšleně, cíleně a naprosto neochvějně. Vokálně hostovat v něm uslyšíte Thanose z Procrastinate. I Myteri zde ale skládají hold své oblíbené kapele, druhý song „Dom far aldrig mig“ je totiž coverem punkové legendy Asta Kask, kteří jej napsali v 80. letech. V tomto podání ubylo na sborech v refrénu a celkový projev je i díky zpěvu hrubější, zkrátka je to celkově ušitější víc na míru Myteri, aniž by to však ztrácelo původního ducha přímočarého punkového projevu s typickou strukturou alá např. „Psykist Instabil“. Její název v překladu znamená něco jako „Nikdy mě nedostanou“ a text pojednává o osobě, která raději zvolí dobrovolnou smrt než aby se přizpůsobila a podvolila normám společnosti. Mimochodem, přeložený do angličtiny jej svého času použili i Clawfinger pro skladbu „Catch Me“.

K parádní muzice a parádnímu artworku navíc dostanete 180 gr. vinyl (z druhé strany je sítotiskem natištěný design taktéž od Alexe) a rozkládací gatefold, uvnitř něhož krom textů naleznete vnitřní kresbu ještě na plnobarevném A2 plakátu. A taky se dočtete, že obě kapely se jasně vymezují vůči nacismu, fašismu, rasismu, sexismu, homofobii a transfobii, ableismu, státnímu / policejnímu násilí nebo jakýmkoliv formám diskriminačního chování – na tomto splitu je tedy všechno v nejlepším pořádku. Pokud jej ještě nemáte, nepropásněte jednu z top crustových nahrávek co letos vyšly. Tato za kooperace Alerta Antifascista Records, Halvfabrikat Records, Nothing to Harvest Records a českého Phobia Records.

Tracklist:

01. Procrastinate - Dissect the Invisible Hand

02. Procrastinate - Casual Ignorance

03. Procrastinate - Δύσπνοια (cover Dyspnea)

04. Myteri - Poison the Well

05. Myteri - Dom far aldrig mig (cover Asta Kask)

Vložil: Buky
12.09.2019