Smrt mladého sebevraha – s/t
Smrt mladého sebevraha z dnešního pohledu nestáli úplně v popředí předrevolučních punkových jmen (o což víc si dnes mohou držet kultovní status – a právem), přesto je Papagáj zařadil do své série LP re-edic dobových nahrávek a tento krok nelze než vítat s povděkem, ať už kvůli nevyléčitelným sentimentálním nostalgikům nebo těm, kdož mají zájem poohlédnout se zpět a doplnit si třeba vzdělání i v době, kdy člověk nestíhá vstřebávat tuny nových nahrávek. A co si budeme, normalizační hardcore punk byl svérázný, unikátní a specifický – a takový také už navždy zůstane.
Takže se vraťme zpět v čase na konec 80. let, kdy měl zarputilý režim sice už skoro na kahánku, letitá beznaděj a skepse byla ale nitrem lidí prožrána hlouběji než by si kdo v ucinkaném sametovém opojení zřejmě myslel. Vznik jedné z prvních moravských punkových kapel se datuje k roku 1987 ve Valmezu a její nedlouhá existence je orámována počátky v psychiatrické léčebně v Kroměříži, zvoleným názvem symbolizujícím (naštěstí) nedotažený sebevražedný akt zpěváka Spilky a neslavným koncem, kdy bubeník Čeči pár měsíců před revolucí tzv. „zdrhnul za čáru“ – údajně kvůli udání za zapálení sovětské vlajky – kdežto kytarista následně založil skinheadskou Valašskou ligu. Prostě Valmez über alles.
SMS stihli svoje jediné demo nahrát v roce 1988, aby jej o 3 roky později na kazetě znovu vydal Black Point (který je mimochodem popisoval jako střet Dead Kennedys a The Damned). Ve vnitřňáku se psalo: „Beznaděj těchto mladých lidí, jejich neschopnost najít si pozici v systému, který jim nic neusnadňuje, se odráží v hudbě, ale především v textech skupiny“. Pravdou je, že při zaposlouchání se do temných textů je z řady z nich až bytostně cítit enormní porce deprese a nihilismu, pochmurná a bezútěšná atmosféra zmaru a beznaděje prostupuje z názvu kapely až do nitra drážek tohodle vinylu a stává se tak jedním z charakteristických rysů SMS.
Hudebně zde najdeme jak přímočaré rychlé vypalovačky, tak skladby hypnotičtější ve volnějších tempech. Ostatně SMS byli v té době přiznaně ovlivněni jak podmanivým post-punkem typu Joy Division, tak Oi! kapelami jako Blitz, 4 Skins nebo The Business, které ladili přes polské rádio. Výrazné vlivy lze ale vystopovat i jinde, ostatně Filip Fuchs je před časem popsal jako „úderný, drtící punk, připomínající svou razancí některé italské soubory počátku 80. let“. Filip se zde pravděpodobně odkazoval třeba na italskou hardcore partu Peggio Punx, jejíž podobnost však SMS označovali za čistě náhodnou. Velkou devízou SMS každopádně bylo, jak zručně a nenásilně dokázali našroubovat momenty agresivní na momenty plíživé a uhrančivé a přecházet mezi nimi naprosto přirozeně. Nahrávka obsahuje i skladbu „Kdo jsi“ nedávno coverovanou Lidskými zdroji a také song „Pankáči“, kterou v začátcích hrála Mńága a Žďorp. Jejich frontman Petr Fiala byl totiž původním basákem SMS a muzikantsky se podílel i na téhle nahrávce, song „Pankáči“ byl prý „jeho“.
Obal věrně kopíruje původní kazetovou nahrávku prošlou pro potřeby vinylu zdařilým remasteringem. Sítem času tak demo prochází bez výraznějšího zaškobrtnutí a emoce dokáže sevřít i po tolika letech. Bez problémů se tak řadí po bok předešlých re-edic starých československých punkových kapel. Výborná záležitost.
01. Všechno
02. Prázdniny
03. Proč nechci žít
04. Nic nechci vědet
05. Řezavé ojnice
06. Pankáči
07. Ještě to nekončí
08. Smrt mladého sebevraha
09. Nejsou a nebudou
10. Všechno je to
11. Láska
12. Spadla na mně noc
13. Nepoznávam
14. Z touhy touha
15. Snad jsem to vědel
16. Kdo jsi
17. Je tady svět