Telesa Ohnepal – Unhollywood

Typ: LP
Rok vydání: 2020
Label: Véva Records
Délka: 16:42
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Kladenská parta Telesa Ohnepal se nedávno vytasila s novou nahrávkou, která prakticky pokračuje v cestě vytyčené předloňským splitem s Thanx. Přesto se některé stavební kameny poněkud změnily, mezi ty nejzásadnější patří výměna zpěváka, kdy v sestavě nyní působí Kratos, známý především z Kritické Situace nebo P.S. Punkový zvuk byl pak nahrazen hutnějším a říznějším soundem vytvořeným v bzeneckém studiu Shaark.

Metalovější a hardcore / crossoverovější (za tenhle termín máte právo mě kopnout do holeně) glanc tomu ale z velké míry dávají i kytarové riffy a vyhrávky, které si nemalou část pozornosti berou pro sebe. V souhrnu zde tedy Telesa Ohnepal předkládají desítku HC (záměrně velkými písmeny) punkových skladeb, potuněných o metalovější riffy a s občasným pomrkáváním (často spíš podprahovým) staroškolního cz punku, do značné míry v podobě alternativně-rockových momentů. Ty byly v dobách minulých podstatným elementem ve tvorbě punkových kapel, což pánové nejspíš dobře pamatují. Nejedná se zde ale o něco extra zásadního, kapela se zkrátka snaží vyhnout jednotvárnosti a tak je muzika – obzvlášť vzhledem k stopáži, kdy se až na jednu vyjímku všechny songy pohybují mezi minutou a dvěma – značně barvitá, čemuž dynamický zvuk prospívá. Tah na bránu to tedy rozhodně má.

Texty v některých případech (viz právě nejdelší a „utahanější“ skladba „My“) občas trochu svádí boj s frázováním, ne vždy se jednotlivé „verše“ do hudby pohodlně vejdou a trochu se to tam mlátí, ale bezpochyb je to vědomý tah. Jinak jsou nasrané, zdravě frustrované a dost přímočaré, náměty se motají kolem v daném ranku tradičních témat: konzum, náboženství / církev, neochota nechat si diktovat, OSA nebo ekologie (s čímž souzní i obal desky). Kapela ale dokáže vyrukovat i s méně omšelým námětem, takže dojde i na kritiku vytváření kosmického brajglu kolem naší planety, čímž se oslím můstkem dostávám i k v létě vypuštěnému videoklipu „Intergalaktická ostuda“ (viz níž).

Desetipalcový transparentně-tyrkysový vinyl je vložený ve z mého pohledu nešťastně řešené kapse s třemi otevřenými stranami, takže po vyjmutí z igelitu reálně hrozí, že vám deska vypadne. Uvnitř pak najdeme texty v češtině i angličtině, což je vždycky plus. Vyšlo ve spolupráci Véva Records s Do řady! records.

Tracklist:

01. Jebůch

02. Cesta

03. Chrámy nenasytnosti

04. My

05. Intergalaktická ostuda

06. Samosebou

07. Spirála

08. Tichá pošta

09. Lži a nedůvěra

10. OSA

Vložil: Buky
30.10.2020