Tendencie – Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy

Typ: LP
Rok vydání: 2019
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: 25:20
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Papagáj se před nedávnem vytasil rovnou se dvěma novými slovenskými nahrávkami, tak se nezdržujme okecáváním a pojďme rovnou na první z nich. Tendencie si možná mnozí vybavují z předchozího splitu s Rosa Parks (2016). Oproti materiálu na něm Tendencie na svém debutním albu přeci jen „zesílili“, jejich muzika má údernější zvuk a celkově to zní zahraný s větší lehkostí. Progres je znát, přesto se dál pokračuje v započaté cestě, což je v tomhle případě vítané.

Tendencie hrají efektivně přímočarý hardcore punk, příjemně koketující s dalšími příbuznými styly. Stranou občasného pošilhávání např. po fast / thrashcore / grind vlivech to nejvíc ze všeho pravidelně pošťuchuje takovej Oi! lopaťáckej attitude (nemyšleno vůbec negativně), odrážející se do značné míry v až „skinheadsky hrubém“ zpěvu, který je pro daný styl trochu atypický. Jinak je deska našlapaná údernými vypalovačkami a přímočarými výsypy, songy se pohybují maximálně na hranici dvou minut – často spíš pod, díky čemuž nahrávka neztrácí drive a udržuje pozornost. Rozhodně vhodně zvolenej formát.

Podle výsledku lze odhadovat, že jednotliví členové absorbují širší spektrům hudebních vlivů, díky čemuž si zde mohou přijít na své příznivci Telexu, Davové psychózy (mluvené slovo či riffy jako třeba ve „Väzni cudzích cielov“ hovoří zcela jasně), Železné kolony či Rozporu, ale i takových Thalidomide, které může leckdy připomenout pohrávání s rytmikou, změny temp nebo práce s backing vokálem. Kupodivu to ale všechno drží pohromadě a není se třeba obávat, že by si na tom kapela vylámala zuby. Pokud se tedy nebudete prát s faktem, že spoustu riffů už jste přece někde slyšeli … ale to byste asi neposlouchali punk, ne? Celou nahrávku může vzorně reprezentovat skladba „Tri morové rány“ – maximálně přímočarej track, který svou úderností a energičností zkrátka musí zaujmout. Když zmíním ještě cover „Boh majetku“ kapely Junk zo Žiliny (z alba vydaného v roce 1994 u Day Afteru), bude už celkem jasné, že B strana za tou první nikterak nezaostává, naopak na ní Tendencie chytá druhý dech.

Po stránce sdělení se rovněž jedná o sympatickou záležitost a vůbec nevidím problém v zaběhlých tématech, ostatně ono „všechno bylo tolikrát řečeno, ale nic se nezměnilo“  lze bohužel aplikovat na celou škálu témat, koneckonců – nebyl dřív naprostej standart pro punkovou kapelu mít text proti náckům? Stalo se z toho za ta léta tak otřepaný klišé, že se to z textů skoro vytratilo? Tendencie ho maj a je to dobře. Zmíním ještě dva songy, text k „Čakáreň na konečnej“ chytá odporné kontury i díky aktuální aféře okolo domova seniorů v Ostravě – Porubě (rád bych řekl, že je to ojedinělá záležitost, ale není) a je zde i text o událostech v Babím Jaru, věnující se masakru Židů na Ukrajině v září 1941. Taková obdoba pentagoní „265“ co se námětu týká, ostatně palčivost podobných událostí nebyla bohužel dlouho aktuálnější než v této době, mluvit nahlas o temné straně naší historie je nezbytnost!

Jediné co už si neodpustím vytknout jsou chyby / překlepy v bookletu, což lze u titulů PHR pozorovat opakovaně a je to úplně zbytečná (byť drobná) kaňka na jinak vždycky dobře odvedený práci.

Debutní album Tendencie není z těch, při nichž budete ještě na desátý poslech objevovat nové věci, ale na to si tahle deska ani v nejmenším nehraje. Spíš než na tradiční slovenské melodice je postavená na ostřejším řízu a nepárání se s jakoukoliv podbízivostí, tohle jede na bránu od začátku do konce a mačká to gule.

Tracklist:

01. Nádej

02. Tiene

03. Cesta pokroku

04. Dnes (V uliciach)

05. Evolúcia zániku

06. Modrá krv

07. Väzni cudzích cieľov

08. Čakáreň na konečnej

09. Boh majetku (cover Junk)

10. Tri morové rany

11. Ľudskosť

12. Babyn Jar

13. Nič

14. Otvorené oči

Vložil: Buky
04.12.2019