Thalidomide – s/t

Typ: LP
Rok vydání: 2010
Label: Rapidas Grabaciones / PHR
Délka: 35:20
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Ti chlapci jsou ale hraví! Chce se zvolat po prvních posleších nového alba Thalidomide, o kterém už asi hodně z nás mělo pochybnosti, zda se ještě vůbec někdy dostane na svět. Je to tak, chlapci se nebojí si se svým pojetím punkrocku řádně vyhrát, ale stále tak, aby zůstalo právě u onoho punkového pojetí.

Je to zas drobet jinde než poslední album. „Jsou o krok dál, Thalidomide vyspěli“ – bude se zřejmě klišovitě objevovat v recenzích, tenhle termín ale používat rozhodně nehodlám. Pravda, jejich nesouhlas a vzdor vůči podmaňování se okolnímu světu je nyní ventilován více skrz melodie než prvoplánovitou a syrovou přímočarost, takže slovo „dospělejší“ by se asi nabízelo. Ale! Příznaky tíhnutí k melodiím jsme u nich mohli zaznamenávat už mnohem dřív, jen se tomu na nové desce kapela víc poddala. Kromě vlivů starých československých kapel je nyní víc slyšet i vliv punkových a hc kapel melodičtějšího zrna, základ ale z mýho pohledu tvoří jakejsi mišung mezi Kritickou situací a Dead Kennedys, byť inklinace ke kalifornským matadorům se může zdát být zastoupena již v menší míře. To, že je tady od obou kapel po dvou coverech, tedy jistě není náhoda, naopak se jedná o značně symbolický a dokreslující tah. U „Bleed For Me“ potěší český text (ostatně nepočítáme-li covery, až na dva už jsou všechny texty v angličtině), pozornost si ale zaslouží hlavně „Český punks“ od KS, kterej je zasazenej do moderního zvuku a drajvu a povedl se parádně – určitě jeden z vrcholů desky. Tím dalším pak může být „Politicians Are Lying“ nebo třeba vál „Well, Kill the Nazis“ a to nejen kvůli sympatickému názvu. Rozhodně by byl hřích jej na novou desku nezařadit jen proto, že už se objevil před časem na kompilaci „Refuse / Resist“. Celkový svěží dojem ještě dokrmuje a oživuje střídání a doplňování vícero zpěvů. THL se už ale nezdráhají sešlápnout občasně brzdu a nechat vás oddechnout prostřednictvím klidnějších pasáží, ve finále možná budete překvapený, jak širokej záběr tahle deska má. Mimoto, syrový sypačky se zde najdou pořád a to je jen dobře. Ale není to jen o nich. Tak jako tak, každým tónem z toho stále sálá punkrock feeling a myšlenky, které nás udržují stát s rukou se zaťatou pěstí. Bojujeme dál a stále stojíme na okraji společnosti, jejíž názory nehodláme sdílet. Máme své životy. Máme své cíle.

Artwork a grafický zpracování je pak kapitola sama o sobě, bookletem jsem se vydržel prohrabávat snad několik desítek minut. Ještě víc než texty vás v první řadě tnou do očí koláže, dělaný metodou „vystřihni a nalep“. Ostatně Thalidomide měli vždycky co říct, takže kromě textů se to odráží i na tomhle, což je třeba ocenit. Samotnej asfalt je pak průhledně žlutej s červenejma stříkancema. Přiložen je i kupón pro digitální stažení celého alba v mp3 formátu.

Nová deska Thalidomide má na naše poměry bez debat nadprůměrnou kvalitu, jen běží na trochu odlišný frekvenci než ta předchozí a s touto je třeba k ní také přistoupit. A když se jí plně otevřete, dostanete stejnou odezvu i od ní a výsledek se dostaví, na to vemte Thalidomide …

Křest proběhne zítra, tj. 1. října 2010 na strahovské Sedmičce. Na poslední chvíli přibyli k Thalidomide a Retroprotest ještě Rank´n´File z Norska a není třeba dodávat, že tohle bude asi hodně povedená párty!

Tracklist:

1. Brainwash 00:20

2. Paradoxe Sur le Comédien 02:57

3. Natoč to! 00:50

4. Stupidity Overgrowth 02:29

5. Nobody Knows You ´Cause Nobody Wants To 01:29

6. The Plight of Average American 01:59

7. The Unbearable Lightness of Telling the Truth 03:03

8. So Strong 02:26

9. Advertisement Is a Way of Life 02:52

10. Politicians Are Lying (She´s Gone) 03:37

11. Krvácej pro mě (Dead Kennedys cover) 03:18

12. (We Love) Short Songs (And We Hate Long Ones) (DK cover) 00:30

13. Well Kill the Nazis And Then You Can Keep On Fucking My Mother 04:13

14. Český punks (Kritická situace cover) 01:45

15. Ex-kamarádovi (Kritická situace cover) 03:31

16. No 00:01