The Straps – s/t

Typ: LP
Rok vydání: 2019
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: ?
Autor: štelca
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Když mi přišel od kluků z Periferie balík s dvěma LP The Outcasts a The Straps, sázel jsem, že moji koně budou The Outcats. A prohrál jsem všechno.

V sérii reedicí, který s železnou pravidelností vydává Papagájův hlasatel records, vychází po 37 letech jediná deska The Straps. Kapela z jihu Londýna, konec sedmdesátých let, punk boom, blah, blah, blah… Řekni něco.

Surovost z desky je skoro hmatatelná. Přesně ta surovost, která na konci 70´s v Británii nervovala střední třídu a nervovala by tvýho fotra asi i dneska. Děti frustrovaný a nezřídka nezaměstnaný střední třídy, blah, blah, blah… Tak přesně tohle bylo ideální podhoubí pro nahrávky typu The Straps.

Hudebně už se přeci jen přitvrzuje a první náznaky Oi! music už se klubou ven a přesto je to zatím pure punk záležitost. Reedici otevírá cover The Animals, nejklasičtější šedesátkovej cajdák, kterej nahrálo tuny punk kapel. A Braník. Debut The Straps – mix všeho, mladický energie, okázalýho nezájmu o střední proud, agresivního projevu, blah, blah, blah – retrospektivní pohled se skrývá v bookletu, kde je popsáno pozadí doby, kapely a desky od kytaristy Dave Reevese (převzato z punk77.co.uk – encyklopedie pro tuto dobu – doporučuju). Kapele pomáhalo dost, v tý době už, etablovanejch lidí z UK Subs, pozdějších Public Image Ltd. nebo sám Rat Scabies z The Damned.

Na rozdíl od The Outcasts jsou tady i vyloženě skrytý hitovky, jako „Pox Kid“. Zaráží mě, že to ještě nikdo nevytáhnul na pouštěčce. Mix skvěle zpěvnýho refrénu a houpavý koketování s reggae vlivy (další neodmyslitelná součást přelomu tehdejších desetiletí). Blah, blah, blah. Jasně, The Straps nejsou The Clash.

Kolikrát jsem tohle už psal a kolikrát to ještě psát budu? Nečekal jsem nic a mimoděk sebou lomcuju, protože ta prastará energie tam prostě je. Ale už jí cejtí jenom pár lidí. Kouzlo ulice v asfaltu, doplněno o pár live kousků. Pravděpodobně ale jenom pro fans starýho ostrovního punku.

Tracklist:

01. House Of The Rising Sun

02. Brixton

03. Ex-Directory

04. Police News

05. Lies

06. New Age (live)

07. Pox Kid

08. What's On The Box? (live)

09. News Of The Day

10. The Rich

11. No Liquor

12. V.S.D.

Vložil: Buky
12.10.2019