V/A – Jdi a dívej se

Typ: LP
Rok vydání: 2015
Label: DIY / GNWP
Délka: 50:16
Autor: phobia79
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Furt čekám na nějaký vhodný počasí, kdy bych zasednul k týhle double LP kompilaci a pořád nic. Pořád venku svítí slunce. Tak to vezmu teda z toho druhýho konce. Nesnesitelný vedro a pálící slunce můžou bejt taky vhodnej podklad pro psaní recenze na black metal. Že?

Tohle je Banánovo dítě, zplozenec pekla. Vymezení se pankáčů, který hrajou black metal, k NSBM scéně. Antifa black metal. Takhle to beru alespoň já osobně a takhle mi ta kompilace i nejvíc sedí. A můžete si brblat každej, kdo co chcete. Navíc stylově i hudebně jsou kapely na týhle double asfaltový kompilaci hodně dáááleko před zbytkem vykurvený NSBM scény.

Mno pojďme k hudebnímu obsahu. Otvírákem je vál „V břízách“ od one-man projektu Kruh (aka Karel z Mass Genocide Process). Spíš pomalé než střední tempo s výraznou melodickou linkou, song kterej mě hned na úvod svojí atmosférou rozsekal. Ke konci válu zazní i píšťala. Hodně pohanskej song. Po poslechu tohodle válu rozhodně nedoporučuju vycházet v noci ven. Ne do břízek natož do nějakýho jinýho shluku stromů (třeba les). Druhou kapelou je Pustina. Projekt v hardcore punk scéně to veleznámý neb v něm působí či působili dva členové Lahar. Tenhle vál se jmenuje „Tuk v okenních tabulkách“ a disponuje nejspíš nejradikálněšjím antifa textem z celé kompilace. Ale tak to se dalo čekat ne? Úvodní pomalejší tempo se ke konci slušně rozjede. Zvuk je zahuhlanej, prasáckej anébrž pankovej. To by šlo. A jsem na druhé straně prvního LP ze dvou. Tu zahajuje Marnost a skladba „Mstivá kantiléna“. Black metalové zhudebnění básně od Karla Hlaváčka. A pro mě osobně jeden z největších favoritů kompilace. Vono to asi bude i tím, že Marnost je ze všech zúčastněných kapel asi jednou z nejživějších a nejakčnějších projektů. Svědčí o tom počet dosud vydaných nahrávek, se kterou jde ruku v ruce i zvuková kvalita. Marnost není vůbec marná! Stranu B končí Sgra a song „Veiled“. Dosud jsem neměl tu čest. Takže penetrace. Distort raw black metal punk se zvukem jak z kanálu. Oukej. Takže Confuse hrajou black? Jednoduché a primitivní až na dřeň. Strana C. Doppelgänger Of Death a vál „Lost“. Tenhle projekt je stejně jako Pustina či Marnost v hc / punk kruzích poměrně zavedená záležitost (Mushrooms of Yuggoth nebo Blood In Our Wells). Morava je na tyhle black metal projekty celkem plodná oblast. Opět musím konstatovat, že u tohodle válu se povedl zvuk. A opět je to song, kterej odkazuje někam hodně na sever (Norsko, že by …). Taková ta hodně roztáhlá vlezlá melodie / riff, kterej vám zůstane v hlavě bzučet hodně dlouho. Po Marnosti další favorit. Dokonce dva vály sem dokázaly vpasovat severočeští (Chomutov gang) Lichens aka plodná část zabijárny V Rukou Osudu. Songy „Podlehnutí“ a „Odloučení“. Jak už z názvu válů plyne nejde o svatební soundtrack, ale spíš funeral marš v černo kovovým hávu. Punkový bicí a oproti ostatním účastníkům skladby plný změn a zvratů. Opět bych po poslechu těhle dvou strašidelnejch songů nechodil v noci radši ven. Anebo jo. Každému co jeho jest. Kompilaci uzavírá okupováním celé jedné strany desky Smuteční Slavnost a jejich „Plátno moře“. Nejdelší vál krapet přes devět minut. Zvuk není tolik punk. A opět odkaz na sever. Tentokrát zřejmě inspirováno smrtí na moři? Atmosféru to má a kvalitu taky. Akorát mě trochu sere a irituje řev. Ten mi k tomu moc nesedí.

Nedalo by se říct, že mě některá z kapel nějak odradila nebo nebavila. Dá se tohle veledílo poslechnout v klidu na jeden zátah. Doporučuju pustit k nějaký hodně temný knize. Vyšlo v limitovaném nákladu 500 ks a je to samozřejmě benefiční na GNWP aktivity. Pro punks, kterým black metal nic neříká … nebojte se to zkusit! Třeba budete příjemně překvapeni.

Tracklist:

1. V břízách

2. Tuk v okenních tabulkách

3. Mstivá kantiléna

4. Veiled

5. Lost

6. Podlehnutí

7. Odloučení

8. Plátno moře