V/A – Turist I Tillvaron vol. 4

Typ: LP
Rok vydání: 2012
Label: Turist I Tillvaron
Délka: ?
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Čtvrté pokračování parádní kompilační série Turist I Tillvaron přináší opět mix všech možných podob punku, od těch nejmelodičtějších až po zběsilé raw punk smrště. Přesně takhle mě to baví. Samozřejmě jako u každé kompilace jsou tu věci, které člověku sednou více i méně, v zásadě pouze záleží na poměru.

Deska startuje velkolepě, dva našlápnuté záseky od DESPERAT, přitom ten první je převzatina/nepřevzatina, song „Anarkist Javist“ je původně z dílny Speedy Snails, Akeho a Chrilleho první kapely. Následují DIN SKEVF, parádní hardcore punk hraný rychle a melodicky a s tahem na bránu. BURNING KITCHEN toho mají již odehráno celkem dost a tady od nich najdete parádní melodický punk zásek. RÄNNSTENSORKESTERN chytlavý středně tempový punk s kytarovou melodikou v duchu skate punku z devadesátých let. LE MUHR jsou velké překvapení, dívčím zpěvem poháněný garage rock, plný parádních klávesových linek. CRASH NOMADA jsou tady bomba, představte si kapelu hrající variaci na songy „Dead Cities“ nebo „Alternative“ od The Exploited, jamující s partou balkánských cikánů, uprchnuvších z nějakého filmu Emira Kustoricy. KAPITANO tu mají svižný melodický punk, tempem i zpěvností odkazující třeba na Asta Kask. GAMLA PENGAR uzavírají stranu a jsou tu stejně tak dobří jako na samostatných singlech, vynikající melodický punk. THE GREAT GERMAN RE-RESEARCH jsou další ze záležitostí, kde najdete v sestavě ex členy kapel z dávných časů a první ze dvou zde obsažených skladeb pochází z dílny obskurních a prastarých Mesk, název vlastního songu pak pro změnu odkazuje na klasický hit z dílny Rude Kids. Je rok 2012 a „Raggare is STILL a bunch of Motherfuckers“ hahahaha. Parádní naštvaný hardcore punk. TIGER BELL pro mě veliké překvapení tohoto dílu. Nakažlivě chytlavý dívčí melodický punk, kterému nejsem schopen odolat! Důkaz toho jak veliká síla je v jednoduchosti. MAKABERT FYND hrají rychle a nasraně, stejně jako na svých deskách, klasický švédský hardcore punk z dílny vyhraných čtyřicátníků, kteří už mají svoje odehráno. VALDSAMT MOTSTAND další echt naštvaný a crustem načichlý hardcore punk s vložkou v podobě grindového zpěvu na závěr. BOMBFORS, další veliké překvapení, rychlý a zpěvný punk v duchu Asta Kask či Strebers v té nejlepší podobě. NOBELKOMMITTÉN, kteří před nedávnem vydali skvělé album, přichází s další troškou do mlýna. Takhle nějak by mohla znít deska „London Calling“, kdyby The Clash byli ze švédska :). VA!?, za legračním a nevyzpytatelným názvem se skrývá dívčí melodický punk s tvrdou kytarou a zpěvem odkazujícím třeba na Runaways v písni nesoucí interesantní titul „Ty nejsi můj Hitler“. Celou kompilaci uzavírají svým crustem obaleným klasickým „kängem“ AGGRENATION, ti mají na svém kontě ostatně již dvě velice podařená split alba.

Výborná a pestrá selekce kapel, která nenudí ani na moment a navíc musím říci, že dík každému z pokračování této série jsem objevil pěkných pár nových zajímavých kapel.

Tracklist:

1. Desperat - Anarkist Javisst

2. Desperat - Panikangestattack

3. Desperat - Idag Börjar Livet

4. Burning Kitchen - Vacker Dag

5. Rännstensorkestern - Tony 2 Ton

6. Le Muhr - Varför Kan Jag Inte Fa Bada Tva?!!!

7. Crash Nomada - Trivseldöden

8. Kapitano - Jag Blunder Inte Mer

9. Gamla Pengar - En Vacker Grav

10. The Great German Re-Research - Jagärett Problem

11. The Great German Re-Research - Raggare Is Still A Bunch Of Motherfuckers

12. Tiger Bell - Na Na Na

13. Makabert Fynd - Maktbegär

14. Makabert Fynd - Oljud

15. Våldsamt Motstånd - Revolver

16. Bombfors - Kuka Ur

17. Nobelkommittén - Sparka Nerat

18. Va!? - Du Är Inte Min Hitler

19. Aggrenation - Bridgeburner