V/A – Viva Köpi

Typ: LP
Rok vydání: 2008
Label: Behind the Scenes
Délka: 37:06
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tohle LP vyšlo teprve nedávno a jedná se benefiční kompilaci na jeden z nejproslulejších a nejznámějších squatů v Evropě – berlínský Köpi. Ten byl osídlen záhy po pádu berlínské zdi (první obyvatelé se do něj nastěhovali 23. února 1990) a v současnosti bojuje s reálnou hrozbou vyklizení a sbourání, na jeho místě mají totiž vyrůst luxusní byty. Berlínské vydavatelství Behind The Scenes na kompilaci napěchovalo kapely převážně z Evropy a až na nějaké dvě tři vyjímky se jedná o celkem velký jména, alespoň co se jejich branže týká. Tak se jim pojďme mrknout na zoubek…

Výběrovka začíná hodně stylově: prvotřídní nářez od německých The Now-Denial s explozivním začátkem a tvrdou mid-tempo pasáží v druhý polovině. Po nich přijdou Imperial Leather, švédská kapela, která mastí melodickej hc punk s ženskym zpěvem – dobrý! Hned s číslem tři se představuje jedna z těch méně známejch kapel, Alee Der Kosmonauten z Berlína. Zase dívčí zpěv, ikdyž zde o poznání hrubší a míň melodický. Opět ve středním tempu, oproti ostatním kapelám ale AdK zněj přeci jen o něco víc „amatérsky“. Což vůbec neznamená špatně, nicméně já už jsem myšlenkama u následujících Doomtown, který mě svym špinavym hc punk / d-beatem podle očekávání štípou jak hovado a já začínám hrozit pěstičkou. Nálada se ještě stupňuje u The Horror, UK kapely složené z ex-členů Voorhees a Imbalance. To co od nich mám je supr, a tohle je taky hodně jedovatá záležitost, byť s pomalejším rozjezdem. Rychlej hardcore jako řemen, ve stylu jakej valily HC kapely z Bostonu v 80.letech. Mňam. Cave Canem oproti nim se svym hc crustem ve střednim tempu o něco zvolňujou tep v žilách a Behind Enemy Lines už asi nemůžou ničím překvapit, obzvlášť se songem z jejich posledního alba. Špinavej metalovej punk hrubýho zrna, dva zpěvy a silný poselství. První stranu pak uzavíraj Assassinators, jedna z nejvýraznějších kapel novodobý dánský punkrockový vlny. Svižný tempo, příjemnej ženskej zpěv a hodně melodií. Navíc lidi motající se kolem squatu Ungdomshuset (r.i.p.) maj k danému tématu určitě hodně co říct, takže tady nemůžou chybět.

Druhá strana, startujou Bombenalarm a řachaj to jak je jim vlastní, tentokrát se songem zpívanym v rodné němčině. Po nich tu máme mezinárodní chilsko / rakouskou sebranku Ruidosa Inmundicia, v čele s charismatickou a sympatickou zpěvačkou. Solej hodně rychlej uřvanej hardcore a tomu se nám dostane i tady – rozhodně jeden z nej válů na kompilačce! Signal Lost (jakožto jedna ze dvou kapel ze Států) je další banda s holkou za mikrákem (no není to bájo? Jak tak koukám, je to tady celkem vyvážený, což je moc fajn), zde s coverem od kultovních Dirt. Německá hc kapela Family Man má řekl bych lepší vály, ikdyž tenhle ve středním tempu má dobrej náboj a slabej určitě neni, další zástupci domácího města. Pro mě neznámý Cross Stitched Eyes předkládaj nejutahanější flák na desce (takovej anarchopunkovej death-rock), rozhodně ale nemůžu říct, že by to byla nuda – aneb kejveme hlavama a vykláme se v rytmu zombies, ale přesto nás to baví, zase trochu změna, takže v pohodě. Pátrám a zjišťuju, že pocházej z UK a hrajou tady lidi z UK Subs, Subhumans, Zygote nebo Anger of Bacteria – hm, čumim. Jdeme dál. November 13th jsou možná nejtvrdší kapela na desce, na druhou stranu žádnej ultra-brutál-extrém, zkrátka rychlost, tvrdost, švédský kytary, řvanej zpěv – do pohody. Zmrzka. Švédi Auktion mě v Dánsku na Shittown festu totálně rozdupali a okamžitě si mě získali, takový mladý pankáči a punkerky, ani tady nezklamou, nicméně na studiovkách mě přijdou spíš průměrný – naživo jsou stokrát lepší. Kompilaci uzavírá další kapela z Kodaně (jak příznačné pro benefit na Köpi) Nuclear Death Terror, jejíž někteří členové měli taky co dočinění s perzekucí za rioty v ulicích dánské metropole. Ničivej metalickej crust, výborná věc, kompilaci uzavíraj ve velkym stylu.

Velkej styl má i to, jak je deska udělaná. Sítotiskovej obal je vzadu veprostřed rozevírací a uvnitř najdeš kromě kresby historii squatu v angličtině. Uvnitř je i nášivka, samolepka a v neposlední řadě knížečka (booklet), která obsahuje povídání o Köpi v několika jazycích (česky ne), různá prohlášení a letáky, nákresy a fotky budovy, výstřižky z novinových článků, plakáty na koncerty a fotky z nich. Ve druhé půlce je pak stránka na každou účinkující kapelu – texty, kontakty, artwork, atd. Co říct víc, excelentní práce, jestli tuhle desku někde uvidíš, tak neváhej ani vteřinu! Skvělá hudba, informace, dokonalej artwork a zejména pak putování tvejch peněz na dobrou věc. Tady neni co řešit.

Tracklist:

01. The Now-Denial - Roaring Mob 01:21

02. Imperial Leather - Ticked With a Pistol 01:22

03. Allee Der Kosmonauten - Lumi 03:59

04. Doomtown - The Degenerated Lot 02:11

05. The Horror - Work And War 01:29

06. Cave Canem - Luftschloss vs. Sturm 02:27

07. Behind Enemy Lines - Gluttons of Privilege 02:37

08. The Assassinators - Bag Tremmer 02:33

09. Bombenalarm - Funktionstuechtig Deutsch 02:30

10. Ruidosa Inmundicia - Inocencia Robada 01:09

11. Signal Lost - Lunacy 01:40

12. Family Man - Hypocrite Hands 02:28

13. Cross Stitched Eyes - Rot 04:07

14. November 13th - Am Leben Sterben 02:24

15. Auktion - Jag Nekar I Graven 02:08

16. Nuclear Death Terror - Mind Chain 02:58