V/A – Resistance: Anti-NSBM Volume 1

Typ: MC
Rok vydání: 2015
Label: ?
Délka: ?
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Následující řádky berte spíš jako informační text psaný horkou jehlou, než klasickou recenzi, některý věci jsou zkrátka důležitější než kadence úderů do rytmičáku. Na hardcore/punku mi imponuje jedna důležitá a zásadní věc, a tou je právě přesah, kterej přináší, a kterej jej v mejch očích odlišuje od klasický plochý zábavovky, která může mít spoustu hudebních podob.

Benefiční kompilačka pro Emilia, oběť nedávného nazi útoku na autonomní sociální centrum v italské Cremoně (více o útoku níž). Obsahuje 17 válů od 17 kapel a ačkoliv může být její název poněkud zavádějící, nedočkáte se dávky black metalu, ale převážně crust punku. Rozebírat zde hudební stránku / jednotlivé kapely nepovažuju v tomto případě za kdovíjak podstatné, ačkoliv nepopírám, že lákavá jména mohou být v takových případech důležitým „prodejním“ artiklem. Na druhou stranu, právě i to, že až na nějaké vyjímky (Doom, Absolutist, Iskra) se jedná o pro našince prakticky neznámé kapely, může leckoho nalákat (von takovej crustově-záhrobní cover songu od Jerry´s Kids může podnítit kus zvědavosti). Největší zastoupení má logicky Itálie, ale najdete tady i kapely z Anglie, Irska, Rumunska, Slovinska, Kanady, ale i Islandu nebo zástupce latinské Ameriky (Argentina, Brazílie, Venezuela, Mexiko). Upřímně, kvalitativně se nejedná o žádnou vysoce nadprůměrnou výběrovku, která vás posadí na prdel, ale tahle věc má naprosto jinej účel, kterej je podstatně zásadnější než nějaký hudebně-hodnotící hvězdičky.

Co se tedy vlastně stalo? Neděle 18. ledna 2015, Cremona, Itálie, okolo šesté večer. Skupina 50 – 60 neofašistů (převážně z Casa Pound) bere útokem autonomní sociální centrum Dordoni a tamní aktivisty. Emilio Compa byl napaden páčidlem do obličeje a poté ještě, když ležel na zemi, schytal další kopance do hlavy. Emilio se stále nachází ve vážném stavu v komatu, má mnohačetná zranění a utrpěl krvácení do mozku. Útok byl podle všeho předem naplánovaný, a využil fotbalového derby Cremona-Mantova, který svedl dohromady nácky z Parmy, Brescie, Mantua, Cremony a dalších měst. Aktivisté z Dordoni podali stížnost, že útočníci byli po identifikování ze strany policie ihned propuštěni, kdežto lidé bránící Dordoni byli násilně rozehnáni a někteří sebráni. Proti-rasističtí aktivisti nejen z Cremony, ale i dalších italských měst následně uspořádali solidární antifašistické demonstrace po celé zemi. V Cremoně, kde se sešlo kolem dvou tisíc protestujících, došlo ke střetům. Podle listu La Stampa se demonstranti snažili dostat ke CasaPound, rozbili nějaká okna a došlo i k dalším škodam v okolních ulicích.

Tato událost však není ojedinělá. Útoků ze strany fašistických násilníků napojených na hnutí CasaPound a jejich dalších ultrapravicových kumpánů bylo v posledních měsících víc. Např. v září byl v Neapoli zbit středoškolský student, protože měl na sobě tričko s antifašistickým motivem. V listopadu v Římě napadla skupina ultrapravičáků tyčemi příznivce fotbalového týmu Ardita San Paolo.

Kompilačku seženete tady, veškerý zisk z ní putuje na zdravotní péči pro Emilia, potažmo na CSA Dordoni. Kromě digitální podoby je kompilačka k sehnání i na kazetách a v plánu jsou i další formáty. Další kontakt (číslo účtu, atd.) najdete na FB profilu CSA Dordoni.

PS: venku už je i druhý díl (najdete tamtéž), který je benefiční pro Erica McDavida, anarchistu a eko-aktivistu, který byl v květnu 2008 za „spiknutí za účelem použití ohně a výbušnin k ničení korporačního a státního majetku“ odsouzen na neuvěřitelných 19 let a 7 měsíců odnětí svobody. Začátkem letošního ledna, po odpykání 9 let z trestu, nedokázala FBI poskytnout relevantní důkazy proti polehčujícím okolnostem, se kterými přišla obhajoba, proto mu byla trestní sazba snížena na 5 let a byl okamžitě propuštěn. Eric už tedy sice není držen za mřížemi, ale potýká se nyní s obtížným úkolem přestavět svůj život po dlouholetém vězení. Veškeré utržené peníze z tohoto dílu tak putují na pomoc Ericovi, aby se dokázal postavit zpátky na vlastní nohy.

Tracklist:

1. Nihilist Waves - Where Is the Unity 05:07

2. Doom - Nazi Die 02:16

3. Absolutist - Pain 03:41

4. Ruinas - Iconoclastas 05:45

5. Void Forger - Raise the Curtain (cover Jerry´s Kids) 03:53

6. Döde Rotter - Жоом 01:05

7. Mácula - Seguindo o Coracao 02:42

8. Aurea - VI 03:23

9. Iskra - Cursed Realms of the Winter Demons 03:56

10. Human Host Body - Sankcije 02:23

11. G.U.O.R. - Quante volte ... 01:58

12. Social Horror - Caracas 02:29

13. N.I.S. - Parassiti 01:58

14. Heädshöt - Slaves 02:14

15. Eternal Noire Doom - Dust 03:06

16. Norn - Ég Hata Ísland 02:34

17. Kalashnikov - Vampirizzati oggi 03:18