Evil Minded č.5 – fanzin

Typ: Tiskoviny
Rok vydání: 2010
Autor zinu:
Počet stránek: 28strstr
Autor: Phill Hell
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

EVIL MINDED č. 5
(USA, 28 stran A4, anglicky)

Pamětníci si možná vzpomenou na dva portlandské fanziny, které vydával zpěvák ATROCIOUS MADNESS a LEBENDEN TOTEN a provozovatel labelu Whisper In Darkness v jedné osobě Frank – nejdřív Rlyeh Rising (90. léta, vyšlo 7 čísel) a pak Warning (00. léta, vyšlo 4 nebo 5 čísel). Hodně špinavého punku a crustu vevnitř, velká orientace na Japonsko a na obskurní kapely (Warning pak navíc s velkou „Discharge-obsesí“), vymakaná temná grafika. Tak Evil Minded vypadá podobně.

Během necelých dvou let je venku už 5 čísel tohoto sympatického plátku z amerického středozápadu, to nejnovější z jara 2010 má takový podivný A4 formát (je širší než klasická A čtyřka) a tvoří ho hlavně rozhovory + pár fotek a recenze. V úvodu vysvětluje vydavatel Tom, že zpoždění čísla způsobila přemíra sledování anime a britského sci-fi a pojídání nezdravého jídla, dále píše o fesťácích, které navštívil a navštíví a doporučuje k poslechu pár u nás poměrně neznámých jmen jako PERDITION, HELLKONTROL, NU-KLE-ER BLAST SUNTAN, WANKYS nebo LOTUS FUCKER (vše těžké hlukové bordely). Rozhovory – první na řadě jsou anarchopunx z Kodaně THE ASSASSINATORS, interview se hodně točí okolo jejich nedávného amerického tour, vyklizení centra Ungdomshuset a IRON MAIDEN. Obsáhlý a hodně zajímavý rozhovor. Scene report z Los Angeles je krátkej, ale jasnej, je super číst, jak se v téhle megalopoli opět rozjela podzemní punková scéna tvořená hlavně nasranými latinoamericano kids – kapely jako RAYOS X, TUBERCULOSIS, POLISKITZO, MUNDO MUERTO, KRUEL, ASKO, GENERACION SUICIDA… (první dvě už mají singly na Lengua Armada a obě desky jsou vynikající!). Pak seznam doporučených fanzinů / knížek k četbě a následuje další obsáhlej rozhovor a to s AGHAST. Tahle noise-punková úderka v létě 2007 solidně proplachovala ušní bubínky nebohých evropských punx, pak ale o ní nic moc slyšet nebylo a právě aktuálnímu dění v kapele (nová sestava, nová nahrávka) se rozhovor hlavně věnuje. Akorát mě docela pobavilo, že týpci nevědí, kdo namaloval obal jejich prvního singlu – motiv stíhaček zanechávajících za sebou vzdušné čáry měnící se v kostlivcovu ruku ukradli od německého antifašistického umělce Johna Heartfielda (stejně jako to udělali s holubicí probodnutou bajonetem DISCHARGE).

Výlet strojem času do historie v podobě dvou převzatých rozhovorů s jednou z nejlepších a nejznámějších ex-jugoslávských hardcore smrští – s lublaňskými U.B.R.! První rozhovor je přeloženej ze švédského fanzinu a je to totální krutost číst odpovědi v hodně zmutované angličtině, druhej je z Maximum RocknRollu. Oba z cca roku 1985 a oba se točí okolo anarchie, povinné vojny a samozřejmě tehdejší jugoslávské scény + otištěné angl. překlady textů. Perfektní ohlídnutí a singl „Corpus Delicti“ od U.B.R. a LP kompilačka „Ljubljana Hardcore“ jsou cenné klenoty východoevropského punku! (někde aspoň stáhni anebo pořiď bootlegy obojího na vinylu, originál by tě stál tak cca jednu ledvinu!). Zpět do žhavé přítomnosti v podobě rozhovoru se SUDOR ze španělského Toleda, rozhovor je tu otištěn jak anglicky, tak i španělsky, mluví se v něm mj. taky o rostoucí popularitě španělských kapel hlavně v Americe (tak jako mnoho jinýho ani toto k nám zdá se ještě nedošlo, zatímco za oceánem jsou hlavně v MRR spolky jako DESTINO FINAL, INVAISON, FIRMEZA 10, ATENTADO nebo  OTAN vynášeny do nebe) a o tom, který vál od DISCHARGE je nejlepší, řeč dojde i neradostné poměry v jejich konzervativním městě („squat nám nejdřív zapálili náckové a pak zboural městský úřad“). I tenhle rozhovor, stejně jako ty dva předtím, co Tom do tohodle čísla dělal, se snaží jít mnohem hlouběji i do jiných témat než jsou hřmící kytary a pití piva, respekt za to!

Poslední čtyři stránky hromada recenzí, nejdřív na fanziny a pak výhradně na demokazety / demo CDr od mladých / nových / začínajících kapel ze všech koutů planety, velmi sympatický počin! (v minulým nebo předminulým čísle pěl Tom velkou chválu na kazety KORUBO a ROXOR!). A na poslední straně fotka z koncertu G.I.S.M. v roce 1982, na které Sakevi rdousí návštěvníka koncertu.

Grafika celého časáku správně punkově neučesaná = skvělá. Myslím, že z recenze je jasné, jestli tě tohle bude anebo nebude bavit číst. Tohle číslo je už údajně vyprodané, ale pár kousků se ještě určitě bude válet ve Voltage Shopu, v nepapírové elektronické formě můžeš plátek stáhnout tady – punksishippies.blogspot.com/2010/10/evil-minded-5-usa-2010.html. A venku už je touhle dobou i šestka.