Upheaval č.13 – fanzin

Typ: Tiskoviny
Rok vydání: 2010
Autor zinu:
Počet stránek: 36strstr
Autor: Phill Hell
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

UPHEAVAL č. 13
(USA, 2010, 36 stran A4, anglicky)

 

Vydavatel a můj kámoš z dávných let 90. Craig to v úvodu určitě řekl líp, než já bych to tady napsal, takže:
„Vítejte u 13. čísla fanzinu Upheaval. Vydávat jsem ho začal v roce 1995 s cílem začít si psát s punks z celého světa. Korespondence tehdy znamenala papír, propisku, obálku a poštovní známku. Tehdy jsem měl schránku pořád plnou dopisů a balíků. Každý týden jsem posílal kupu dopisů a věcí na výměnu. Upheaval vždycky byl a bude věnován mezinárodnímu hardcore punku. V letech 1995 – 2002 vyšlo 9 čísel, ale pak jsem se dostal do zdravotních problémů s kýlou. V letech 2003 – 2009 vyšly tři čísla jako jednostránkový newsletter. Na čísle 13 jsem začal dělat v r. 2007, teď je červen 2010 a jsem hrdý na to, že je konečně venku. Různé životní události zkřížily vydávání tohoto  časáku cestu, ale neuhnul jsem.“

Craig, kterému je už 37 let a kterého si možná budete pamatovat jako zpěváka dávno neexistující bostonské fast HC kapely MELEE (kdysi jim u nás vyšla kazeta na Gasmask Rec.) dál v úvodu pokračuje popisem svých psychických problémů, co ho přivedly až k drogám a na delší dobu do psychiatrické léčebny. Dnes pracuje jako sociální pracovník pro lidi s mentálním postižením a i po těch patnácti letech od vydání prvního čísla fanzinu je stoprocentně fanatickým nadšencem do hardcore / punku ze všech možných i nemožných koutů planety. Jak už bylo řečeno, na obsahu Upheavalu se tohle vždycky maximálně odráželo (ve dvojce v r. 1996 vyšel rozhovor s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ!) a i proto už dlouhá léta patří mezi moje nejoblíbenější cizí časáky.

Ve třináctce najdete především recenze. Nebo spíš malé články ke každé z recenzovaných kapel včetně grafiky z jejich desek a je jich tady víc než sto z celkem třiceti zemí! Jen namátkou: DEAD HITLER (super název, haha – Indonésie), WARVICTIMS (Švédsko), SATANS REJECTS (Řecko), MARJINAL (Malajsie), GASMASK TERRÖR (Francie), DEMOKHRATIA (Alžírsko!), DIANETICA (Rusko), FANZUI XIANGFA (Čína), DROMDEAD (Venezuela), DEATH FROM ABOVE (Brazílie), LAPINPOLTHAJAT (Finsko) … a už jsem si říkal, že je škoda, že tady není vůbec nic od nás, když jsem v tu chvíli jako úplně poslední našel recenzi na DISNEY – „Rum Not Bombs“ CD! Ve všech recenzích se odráží velký rozhled a hlavně totální nadšení (v 37 letech… ufff, respekt!) – tedy přesně to, co recenzím jinde někdy tak žalostně schází. I v tomhle čísle Upheavalu jsem tudíž objevil hned několik kapel, po jejichž nahrávkách se určitě podívám, ostatně tohle „old school seznamování se“ s neznámými punkovými úderkami z celého světa mi sedne mnohem víc než proklikávání se myspacem nebo bandzonem.

Kromě úvodu a recenzí jsou tady ještě čtyři rozhovory. Samozřejmě že se v duchu  mezinárodní tradice fanzinu Craig ptal kapel ze Srbska (AGITATOR), z Turecka (MALAZAR), z Indonésie (HELLOWAR) a k tomu ještě místního bostonského punka, co prošel spoustou kapel od konce 80. let dodnes (SLIMY CUNT AND THE FISTFUCKS museli znít obzvlášť vypečeně, soudě dle názvu!). Rozhovor s crustery HELLOWAR mě baví nejvíc, motá se kolem scény v Indonésii (která je podle všeho obrovská), tamního jídla, konfliktu Izrael X Palestina atd. Debata s AGITATOR, hodně obskurní kapelou z Bělehradu hrající už od r. 1993, je taky zajímavá, hlavně v pasáži vracející se k náletům na Srbsko v r. 1999.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, v posledních letech vychází tento fanzin opravdu hodně nepravidelně, takže kdoví, kdy bude na světě další číslo, ale to by tě nemělo odradit od toho, sehnat si právě tady tohle. Na budoucnost Upheavalu se Craiga nejspíš zeptám osobně příští rok v Bostonu, budou-li hvězdy v té pravé konstelaci. Dám pak vědět.