Active Minds

Takže klasická představovací otázka: zrození, členové, diskografie, historie a všechny vaše další projekty … A nemějte obavy nebude to nudit, protože opakování je matkou moudrosti.

Založeno prvního ledna 1986! Vždy pouze ve dvou – Set a Bobs. Vydáno 8 sedmipalců / flexi a 4 alba plus pár split EPs, jedno split LP a spousta songů na kompilačkách. Zrozenou na troskách S.A.S., se kterými jsme vydali desetisongové EP v roce 1985. Hned jak se SAS rozpadlo, zbytek členů plynule přešel do Satanic Malfunctions … Takže pouze historie, žádná moudrost!

Co vás vůbec přimělo založit kapelu? Mladí a nasraní punkáči 80. let v Anglii … Stále jste nasraní a cítíte se mladí?

Jo, vztek na stav světa, pokus dostat naše názory někam ven, možná změna myšlení pár lidí, propagace vegetariánství, potkávat nové lidi, vidět ostatní kapely, cestovat po světě … jo a dělat k tomu pořádnej hluk samozřejmě! Tohle všechno byly a jsou důvody, kvůli kterým jsme s kapelou začli. A proč to konekonců děláme doteď! Je dobré být schopen hrát na benefičních akcích, který můžou vydělat něco málo peněz a občas upoutají nějakou tu pozornost většinové společnosti. Podporovat DIY scénu a všechny možné sociální centra nebo squaty po celé Evropě. Stále jsme nasraní a stále se cítíme mladě (někdy ne no …). A dobrá sranda nebo spíš náhoda je, že se chystáme nahrávat nový vály, kde se jeden z nich jmenuje „We´re still fucking angry“, takže to celkem slušně samo o sobě odpovídá na tvoji otázku.

Plánujete nějakou novou nahrávku? Vaše poslední album „Turn Back The Tide Of Bigotry“ je z roku 2012. Je to nyní těžší dělat a tvořit nové songy, když máte svoje rodiny a starosti atp., než v začátcích kapely?

Jo jasně, nová nahrávka bude tenhle rok, nejspíš koncem letošního roku anebo taky až příští rok … a bude to LP a split desetipalec. Vlastně jsme za minulý rok napsali a udělali víc válů než kdy jindy – nemůžu v tomhle Bobse zastavit (ale někdy fakt chci – příliš mnoho hudby a rifů k zapamatování). Jo byly hubenější časy, měli jsme mnohem míň času než teď – kolikrát jsme zkoušeli pouze těsně před koncertem nebo před tour, teď máme ale spoustu času a tak zkoušíme pravidelně každý týden, připravte se na nálož novejch songů (se omlouváme no …).

V posledních týdnech bylo po celé Anglii spousta protestů proti EDL. A vypadá to, že jste je z měst slušně vykopali (např. v Sheffieldu …). Co to vůbec EDL je? Nová generace nácků, rasistických sráčů? Nebo to je jejich labutí píseň, volání do tmy? Předpokládám, že se tyhle jejich protesty a akce objevily zrovna naschvál v době těsně po londýnské vraždě vojáka … nebo se pletu?

Fakt netuším, není pochyb o tom, že součástí EDL jsou i staré známé fašos tváře, možná přímo ve vedení, pouliční náckové jsou ale spíš ta mladší generace, takže spousta z nich musí být nováčci. Vždycky se najdou lidi, kteří uvěří a nechají se ovlivnit jednoduchým poselstvím nebo myšlenkou. Je zkrátka jednodušší ze všeho začít obviňovat cizince a přistěhovalce než hledat podstatu problémů (kapitalismus jako takový) a ruku v ruce s tím jde rozdmýchávání ohně (zkurvený média) a ti kdo také trpí (imigrantské problémy, které odsunují také trpící a na okraj odstavenou dělnickou třídu). Na posledním albu máme o EDL song, není to zase tolik nová organizace, už pár let fungují a dostávájí se do popředí i proto, že BNP více či méně zkolabala zevnitř, a zřejmě bude vražda vojáka v Londýně jeden z hlavních důvodů proč vylézají zrovna teď ze svých děr. Samozřejmě jsou lidé po tomhle útoku hodně naštvaní, ale (a opět musím dodat – samozřejmě!) není vypálení nějaké mešity tou správnou odpovědí. Bylo by velmi hezké, kdyby to byl jejich poslední agonický výkřik, ale známe to všichni, rasismus tady s námi zřejmě bude napořád.

Víte něco o PFOD festivalu? (rozhovor byl pořízen ještě před letošním PFOD, kde Active Minds vystoupili)

Vím, že už nějakej ten rok tenhle festival v České republice běží (dobrá práce!), nemohli jsme se k vám dostat dříve, takže jsme rádi, že to konečně letos dopadlo … Předpokládám, že je festival dobře zabezpečenej před každým pomalým songem, kterej by se náhodou v playlistech zúčastněných kapel objevil?

 

Stahování nebo vinyl? Nebo kombinace? Najdete něco pozitivního na stahování?

Vinyl pokaždé! Pozitiva stahování? – Dobrá, je to zadarmo, když chcete – a druhá strana mince je, že kapely nedostanou ani kačku za peníze na studio atd. – takže bych spíš doporučoval lidem, aby si pečlivě vybírali co stahujou a snažili se zároveň nějakým způsobem podporovat DIY kapely. Další pozitivní věc na stahování může být, že se cokoliv dostane do celého světa takřka okamžitě a to i do míst, kde na tom nejsou finančně tak dobře, aby investovali do vybavení nebo do desek. Anebo to může být dobrý způsob jak se dostat k deskám, které jsou již dávno vyprodané. Samozřejmě ale na druhou stranu kolikrát součástí stažených souborů nejsou texty nebo další informace, takže některý mladší děcka nepoznaj rozdíl (jinej než zvukovej) mezi DIY punkovejma kapelama a kapelama jako Green Day nebo Rancid, který si o sobě taky říkaj, že jsou punkový.

Můžete nám doporučit nějaké prdel nakopávající mladé kapely z vašeho okolí, místa na hraní … něco jako lokální scene report …

Nejlepší novější místo na koncerty je Wharf Chambers v Leedsu (1in12 Club v Bradfordu samozřejmě je také skvělé a dlouho provozované místo na koncerty), Ryan ze Satanic Malfunctions začal dělat koncerty v místě kde bydlí, což je taky skvělá zpráva. Novější anglické kapely, které můžu doporučit, jsou Endless Grinning Skulls a Wankys a z rychlejšího soudku bych doporučil Shoot The Bastard a xSaxonx.

Váš dům hoří … který tři desky bys vzal sebou než bys utekl?

Z těch tisíců, který jsem za ty léta nahromadil … ???? Jak bych mohl vzít jenom 3 ??? Vzal bych minimálně plnou náruč desek … asi bych vzal Husker Du – „In a Freeland“ (plus „Metal Circus“ pokud to můžeme považovat za album), ale teď fakt z hlavy nevim … příliš mnoho desek, příliš mnoho let sbírání, abych vybral jenom pár … Nejspíš bych se udusil kouřem, protože bych se nemohl až do poslední chvíle rozhodnout.

Vaříte rádi? Váš oblíbený recept? Oblíbené jídlo?

Bydlet sám znamená totálně zlenivět a nevařit, předpokládám, že otevření plechovky nebo objednávka kari domů se nepočítá jako recept. Možná bych měl tenhle: vezmi telefon, vezmi jídelní lístek a vezmi jeden kari fastfood … Ale tak asi nějaký decentní kari bych dohromady dal – nějaký houby, cibule, zelená paprika – osmažit, uvařit pár brambor, až budou hotový přidat rozsekaný rajčata plus osmaženou zeleninu, trochu mraženýho hrášku, kokosové mléko, kari pastu a podávejte s rýží basmati vařenou se zeleninovým bujonem po dobu 15 minut – a hotovo. Množství by záviselo na tom, pro kolik lidí vaříte, sorry nejsem žádnej šéfkuchař!

A teď nějaký ty koníčci, něco zvláštního? Hrajete fotbal, lední hokej nebo sbíráte známky?

Já hraju šachy a Bobs hraje kriket. Poslouchám rádio, hudbu (samozřejmě) a užívám si volného času s přáteli a rodinou, procházky, sbírání desek (sorry no je to prostě závislost), koukám na dobrý televizní seriály, filmy atd.

Co vás ovlivňuje v hudbě mimo punkovou hudbu? Já poslouchám spoustu hip hopu a vůbec občas hodně divný (normální) hudby, co vy?

Big Country, The Smiths, Carter USM, The Frank And Walters, Enio Morrico, The Ukranians, Oasis, Pendulum, Enya … občast přihlouplej metal (pirate metal atp.), docela dost nepunkových věcí, hip hopu jsem teda nikdy nepropadnul … spíš jazz, nevadí mi pár rave věcí nebo starej rap (Gunshot).

Protože poslední dobou rád objevuju nový a nový značky piva a vůbec pivo mám rád celkově, tahle otázka bude samozřejmě o něm. Takže jaké je vaše nejoblíbenější pivo? Značka? Nějaké lokální malé pivovary?

ČAJ! Jaký je váš nejoblíbenější čaj? Nebo sušenka když už. Na místě, kde hraju šachy existuje mikro pivovar, kterej sbírá jednu cenu za druhou, ale mě to ve skutečnosti všechno chutná jako použitý špunty do uší. A pokud můžeš do pití strčit nějakej malej deštníček tak to taky vypiju, Pisang Ambon je výborný pití, něco jako světle zelený banánový likér.

Jaké jste slyšeli nejlepší album v posledních měsících? Nebo nějakej fakt průser? Jaké album či nahrávka vás insipirovala nebo naopak zklamala? A je nějaká kapela, kterou jste viděli naživo a rozsekala vás aniž by jste to čekali?

Nikdy jsem žádnou nahrávkou nebyl zklamán, ale občas mě ošálil obal … singl Tranzmistors – „You Get Around“ by možná mohl být nejlepší nahrávkou posledního měsíce, Gimpfist mě taky hodně překvapili, blbej název kapely, ale nahrávka a zvuk na rozdíl od jména jsou parádní. Pak taky kapela The Friday, se kterou jsme hráli a do té doby je neznali, mě příjemně překvapila (mrkněte na ně), viděl jsem naživo taky Agent Orange, starý i nový songy znějí dobře a vidět je po takové době znovu byl opravdu skvělý pocit.

Znáte nějaké české  / slovenské kapely? Jestli jo, tak které …

Jasná věc, See You In Hell, Zeměžluč, Lycanthrophy, Pražský Výběr, Kritická Situace, měl jsem spoustu českých kapel v distru za ty léta … a samozřejmě se těším na nová jména, které snad na PFOD uslyším a uvidím.

Tak to by bylo asi všechno, tohle je prostor pro vás … plány, budoucnost, top teny atd.

Všechny odpovědi má na svědomí Set, červenec 2013, doufejme, že nové album bude venku na konci roku 2013 / začátku 2013, pište, mailujte … adresu najdete na internetech. Pro dopisy je adresa 69 Wykeham St, Scarborough, N. Yorks, YO11 2AP, England. Provozujeme distro, kdyby chtěl někdo seznam, tak ať se ozve …