Age Of Woe

Úvodní představovací otázka …. datum zrození, členové, diskografie, historie a vaše předchozí působení v kapelách jako End Of All, Future Ruins, Massmord, Fredag Den 13:e atd.atd….

Proč to nenapíšeš ty? Vsadím se, že to uděláš mnohem líp než já!

p79: Ok, má recht kluk jeden švédská. Takže Age Of Woe jsou poměrně mladá švédská hardcore kapela, která vznikla v r. 2010 v Göteborgu a okolí a jejíž členové jsou ostřílení mazáci, kteří prošli (či stále působí) v kapelách jako End Of All, Massmord, Future Ruins, Fredag Den 13:e, Monachus, Exhale …). V r. 2012 jim vyšel debutní sedmipalec, který se setkal s většinou pozitivním ohlasem. Pro letošní rok je naplánováno debutní album, které vyjde konce května jak na CD tak i na vinylu. Navíc budeme mít možnost tuhle kapelu vidět naživo na letošním Play Fast Or Don´t Festivalu v Hradci Králové … Tak to by nějak tak stačilo jako na začátek, co myslíte?

Co vás inspirovalo k založení kapely? Jaké jsou vaše oblíbené smečky?

V podstatě je to cokoliv co zní dobře. Sleep, His Hero Is Gone, Black Sabbath, Kyuss, Slayer a Led Zeppelin. Hrát hrubou a dobrou hudbu.

Co texty? Politika, antifa … nebo spíš osobní témata?

Od každého trochu. Snažíme se neukazovat prstem a nesumarizovat naše postoje ve dvouslokových punkových sloganech. Snažíme se vidět věci z trochu víc lidštější perspektivy. Můžete to nazývat třeba jako hlas těch co nemají tváře.

Vrátím se jestě zpátky k předchozí otázce. Slyšel jsem párkrát od různých lidí, že návštěvníci hardcore punk koncertů se v dnešní době už moc nezajímají o texty nebo spíš o poselství, který je v hardcore / punku jednou z důležitých součástí. Vypadá to, že se nová generace stará spíš o image (super nášivky s japonskejma noise punk kapelama, okovaný bundy atd.) a o to kolik alb stáhli minulý týden zadarmo. Je to tak i ve Švédsku? Co si o tom myslíte?

Všichni jsme více či méně součastí punkové scény. Ale všechna ta pozitivní energie má vždycky i odvrácenou stranu. V některých směrech je punková scéna velmi striktní a nepružná, např. co se týče oblékání, co se má jíst a v co věřit. To se občas obrací v dogma  a s tím je i spojená ta odvrácená strana např. pózy typu jak být ten nejvíc nalitej punkáč na koncertě nebo nosit ty nejvíc cool správný kecky.

V letošním roce vám vyjde debutní album. Prozraďte nám o něm více. Kdo se postará o vydání? A bude k dostání již na letošní PFOD, kde hrajete?

Jo! Jmenuje se Inhumanform a vyjde na Suicide Records a Give Praise records 31.5.2013! Takže ho určitě budeme mít na prodej na letošním PFOD!

Mimochodem co říkáte na to, že letos budete hrát na PFOD? Slyšeli jste něco o tomhle festivalu předtím? Hodně se na váš set těšíme!

Slyšeli jsme pouze dobré věci o tomhle festivalu a předtím jsme s Age of Woe v České republice ještě nehráli, takže se hrozně těšíme. Nejspíš budeme hrát jenom vály z nového alba. Záleží na tom kolik dostaneme času.

Download nebo vinyl? Nebo kombinace? Najdete něco pozitivního na stahování?

Dobrá. Myslím si, že by lidé měli mít možnost stahovat hudbu. Myslím, že je to skvělá věc a pomáhá to nakonec k šíření dobré hudby. Nemyslím si, že mají umělci právo jít po lidech, který poslouchají jejich tvorbu, kterou si stáhli. Ačkkoliv mám za to, že by se měli přinejmenším zamyslet nad tím, že ty nahrávky nějakou korunu stály. Může to pak znamenat zásadní rozdíly v dalším pokračování a budoucnosti DIY kapel, když si album pouze stáhnete nebo něco málo přispějete. Stejně tak smlouvání o ceně vstupu na koncertech. Většinu peněz ze vstupného dostávají kapely a i tak jsou punkové koncerty vzhledem k ostatním dost levné. Protože ve finále dochází k takovým nepoměrům, že kapela jede na koncert např. 500 – 600 km a dostane jenom 100 eur, což nejsou ani náklady na cestu. Pokud jede kapela na nějaké delší tour většinou si pronajímá dodávku, platí za naftu, dálnice přes celou Evropu, trajekty atd. Většinou to končí prodělkem mezi 500 – 1000 eurama za dvoutýdenní tour. Navíc členové kapely po tu dobu nepracují nebo si vybírají dovolenou nebo práci musí kvůli tour opusit natrvalo a tím pádem ztrácejí příjmy dvakrát. Takže se pokuste podporovat kapely, který máte rádi nebo je taky už nebudete muset vidět nikdy.

Máte nějaké boční projekty? Myslím tím jestli hrajete mimo Age Of Woe také v jiných kapelách nebo působíte v různých organizacích? Vím, že ze začátku jste sdíleli členy s Future Ruins, ale když jsem chtěl zjistit víc informací, stránky Future Ruins neběžěly.  Takže jsou vlastně ještě Future Ruins ”naživu”?

Future Ruins jsou pryč. Myslím, že všichni členové Age Of Woe v současnosti působí v jiných kapelách nebo projektech.

Můžete nám doporučit nějaké nové výborné kapely z vašeho okolí, místa na hraní …

Určitě mrkněte nebo pátrejte po nahrávkách Monachus a máme tady jedno dobrý místo na koncerty. Jmenuje se Truckstop Alaska. Přímo v Göteborgu.

Váš dům hoří. Který tři desky si vezmete sebou než ho opustíte …. ???

Led Zeppelin – Houses of the Holy

Breach – Kollapse

Portishead – Third

Vaříte? Podělte se s náma o nějaké zajímavé recepty? Vaše oblíbené jídlo?

Jasný, zkuste ”pebre”, to je chilská salsa! Rozsekejte nějaký rajčata, cibuli, česnek, koriandr a červený čili. Přidejte olivový olej, sůl, pepř a citronovou šťávu. Celý to hoďte do na 2 až 3 hodiny dö lednice a hotovo! Může se podávat s čímkoliv!!!

Nějaký koníčci? Nějaký ulítlý hobby? Fotal, hokej nebo sbírání známek…

Hudba je naše hobby, a to nám úplně stačí 🙂

Jaké jsou vaše oblíbené kapely nebo vlivy mimo punk scénu.

Ok, tak já v soukromí  poslouchám většinou všechno co je mimo metal nebo punk. Portishead, Buffalo, Aphex Twin, Arthur Brown, Mark Lanegan, Tom Waits, Nick Cave, The Mars Volta, Primal Scream … takhle bych mohl pokračovat donekonečna.

Protože jsem fanoušek malejch pivovarů a mám rád pivo všeobecně, následující otázka je logicky o něm. Který pivo máte rádi? Značku? Nějaké dobré značky pivovary ve vašem okolí?

Hm, nemám rád pivo. Spíš jsem na tvrdej chlast.

Jaká nahrávka vás v posledních měsících dostala? Nebo naopak zklamala? Které album vás inspirovalo? Nebo kapela, kterou jste viděli na koncertě vás překvapila, i když jste to nečekali?

Nejlepší nahrávky posledních pár měsíců, které jsem slyšel jsou nový Deftones nebo Cult Of Luna. Nejhorší nevim. Nemám rádio ani TV takže poslouchám a dívám se pouze na to co mám rád. Inspirací jsou pro mě Einsturzende Neubauten.