Analogs

Vydáváte alba ve velmi rychlém tempu. Letos vyjde již 13. deska. Kde berete inspiraci pro stále nový materiál?

Na začátku našeho hraní jsme dělali spoustu songů, protože když kapela začíná, vždy je množství nápadů, množství hudebních inspirací atd. Za tu spoustu let jsme neustále na turné, hrajeme asi 70 koncertů ročně, což je opravdu velký číslo pro punk rockovou kapelu. Jedeme neustále z místa na místo, poznáváme nový lidi, vidíme, jak se mění naši starý přátelé. Jakým způsobem se svět vyvíjí. A to je to co popisujeme v našich písních. Pro mě je psaní textu k písni snahou něco pochopit, pojmenovat to, případně to písní řešit. Pokud jde o hudbu, je pro nás nuda non-stop hraní stejné písničky, a tak neustále vymýšlíme nové melodie. Tímto způsobem jsme dali dohromady poslední třinácté album …

Na Antifestu v České republice s vámi zpíval jiný zpěvák než v současnosti. Jak se měnila sestava za dobu vaší existence?

Každá kapela, která hraje dlouho má stejný problémy. Nejsi moc doma, dlouhou dobu trávíš na cestách a lidi z kapely vidíš víc než rodinu. To je věc, kterou nevydrží každej. Lidi v kapele se točí a i náš původní zpěvák si musel na chvíli odpočinout. To bylo ostatně v tý době, kdy s námi zpíval zpěvák, kterýho si pamatuješ z Anti Festu. Bylo to chvilkový dobrodružství. Nahrál s námi dvě desky a pak se do kapely vrátil Harry, se kterým hrajeme dodnes.

Když se vrátím k dalším důvodům změn v kapele, tak to občas bývá tak, že některý lidi jsou příliš hloupí než aby mohli hrát v kapele, jiní zase nedokážou vyřešit dilema „kapela nebo holka“. Jiný zase mění svůj život.

Na albu „Taniec Cieni“ máte song „Co warte jest życie“. Videoklip k téhle písni se odehrává ve vězení. Jak probíhalo natáčení, kde to je a jak jste se k tomu dostali?

Hrajeme ve věznicích často, takže to pro nás nebyla žádná novinka. Akorát s námi tentokrát byla kamera. Osobně velmi dobře znám tohle vězení, protože jsem v něm kdysi strávil několik let. Zdravím všechny, kteří tam jsou a přeju rychlý návrat na svobodu!

Velmi často je na vašich koncertech k vidění vlajka „Good Night White Pride“. Je to váš životní postoj? Jak se díváte na trend mezi apolitickými skinheady a punkery, kteří chodí na RAC akce a přátelí se s otevřenými rasisty a neonacisty?

Pocházíme z tradiční skins scény a i když je naše kapela v Polsku více známá a má širší publikum než na začátku, pořád je pro nás zřejmý, že komplexy jako je rasismus či nacionalismus jsou hrozný sračky. Kdysi jsme řekli, že Analogs je apolitická kapela, ale apolitika se stala v jistou dobu bránou, jejíž prostřednictvím se na naší scénu nahrnuly rasistický kapely. Myslím, že jít na koncert znamená podporu scény, ale nedovedu si představit, že půjdu na koncert pravicový kapely, protože bych tím vyjádřil podporu tomu, co hlásají. Pravicovej punk rock? Co to kurva je?! To je nějakej blábol a plivání na tradice týhle hudby!

Jak vzpomínáte na koncerty, které jste odehráli v České republice? Mnozí si vybaví především Antifest, kde jste měli silnou podporu fanoušků z Polska a kde vznikalo i několik konfliktů, díky kterým některý lidi u nás na vaše vystoupení nevzpomínají příliš s láskou a skoro se až bojí na váš koncert jít :). Vnímali jste ty problémy?

Myslím, že problém v tomhle případě nebyl v kapele nebo z jaký země pochází, ale v tom, že je v Český republice levnej alkohol … Sorry, ale osobně nechápu lidi, který přijdou na koncert, a místo toho, aby poslouchali hudbu a užili si setkání s kámošema, vyvolávají rvačky nebo se opijou tak, že padnou a spí …

Ve Varšavě proběhl již 7. ročník GNWP festu. Můžete říct o akci víc? Vím, že minulé ročníky proběhly za účasti Deadline či Angelic Upstarts, těší se festival velké podpoře?

Tohle je velmi dobrá akce organizovaná profesionálním způsobem a skvělýma lidma. Tým, který to dělá, není nijak politickej, ale snaží se udělat co nejlepší práci pro scénu. Myslím, že název týhle akce je odpověď na problémy, který jsme už řešili. Tedy nárůst pronikání extrémní pravice do punx a skins scény. Možná je to málo originální název pro akci, ale jasně říká co má a nenechává prostor pro pochybnosti. Na některých ročnících téhle akce bylo až 800 lidí, přičemž je důležitý si uvědomit, že se nejedná o open air akci, ale probíhá to v klubu … Bylo tam fakt horko 🙂

S Deadline jsme velký přátelé pravděpodobně od společnýho koncertu na Anti Festu v Český republice. Od tý doby jsme spolu hráli několik koncertů v Polsku a když hrajeme v Londýně, Hervé a Liz vždycky přijdou. S Angelicama jsme se taky znali dávno před touhle akcí, protože jsme spolu hráli na různých festivalech v Německu. Všichni jsou to super lidi, kterým neleze popularita na mozek…

Chodíte na fotbal, podporujete nějaký klub? V Polsku je velmi silná hools scéna, můžete o nich říct pár slov, máte na některé skupiny vazby, jak je to s jejich politickou orientaci?

Nejsem fanouškem fotbalu už mnoho let, protože nejsem schopnej ztotožnit se s nějakým týmem v mém městě. Nehraje tam žádnej hráč z mého města, nikdo známej. Nikdo, kdo by se v mým městě narodil. Nyní týmy závodí kdo koupí nejlepšího hráče a vyhrává ten, kdo má víc peněz…

V létě proběhne v Polsku / Ukrajině fotbalové Euro. Jaký je váš pohled na tuhle akci? Základní skupina Polsko-ČR-Rusko slibuje mnoho „nevšedních“ zážitků …

Naši fanoušci jsou velmi agresivní, aby překonali anglický fandy a mohli se považovat za tvrdý chlapy. Nepochybuju, že na týhle akci bude veselo. Větší obavy mám ale z toho, že polský silnice jsou hrozný a neumím si představit, jak po nich budou jezdit fanoušci z celý Evropy …

Koncert v Praze je již za pár dnů. Jak se těšíte na české fanoušky, na Prahu a na klub 007?

Nemůžeme se dočkat, až zahrajeme v Praze! Kdysi jsme do Český republiky jezdili hodně často a doufám, že zase začneme. Uvidíme se na 007! Buďte tam!