Bombangrepp

Klasická úvodní otázka, zrod Bombangrepp, členové, diskografie, historie … prostě všechno od začátku až po současnost. Hráli jste před Bombangrepp i v jiných kapelách?

Zach: A kurva! Nepamatuju si přesně zrod Bombangrepp. Měl bych se ale snažit si vzpomenout … Nicméně celý to začalo s Dennisem (původní basák), kterej mě potkal na baru a zeptal se jestli s ním nechci založit kapelu. Chtěl zpívat a já zase hrát na basu nebo kytaru. Ale protože jsem nechtěl čekat, tak jsem řekl, že zkusím hrát na bicí do tý doby než najdeme opravdového bubeníka. Dennis se pak zeptal Tobiase jestli nechce zkusit hrát na kytaru a z nějakýho důvodu skončil u basy. To znamenalo, že jsem zůstal u bicích … haha. V týhle trojici jsem pak měli pár zkoušek, a jednoho dne se ve městě objevil John (zpěv), kterej se zrovna vrátil ze Španělska. Už předtím jsem s ním párkrát mluvil o tom, že bysme chtěli spolu hrát v kapele .. takže to bylo celkem přirozený doplnění Bombangrepp. V současnosti zkoušíme bez basáka a věřím, že na příštím nahrávání ji nahraje buď Tobias nebo já. Taky hraju na basu (a John zpívá) v Systematisk Terror. A ještě hraju na kytaru v Aggrenation.

Tobbe: Fakt si to nepamatuju úplně přesně, ale pro mě osobně to začalo v době, kdy jsem chtěl založit nebo hrát v crust / d-beat kapele. Ale než jsem začal sám hledat někoho k sobě přišel Dennis s nabídkou jestli nechci s ním a Zachem hrát v jejich novém projektu. Zbytek už tak nějak řekl a napsal Zach … Mimo mojí staré kapely Streptokockter jsem hrál pouze v menších projektech s kámošema. Nic co by stálo za zmínku…

John: Jak píše Zach, vrátil jsem se ze Španělska a hned jsem se k nim přidal. Hodně jsem poslední léta cestoval, pár let studoval digitální média v Karlskroně (jih Švédska) a pak dva roky makal v Barceloně. Teď žiju v Göteborgu, kde se cejtim doma a nejspíš tady pár let zůstanu. Je to skvělý žít ve městě s tak výbornou scénou a skvělejma lidma kolem sebe .. a samozřejmě bejt znovu v kapele!

Co vás inspirovalo k založení kapely? Jaké jsou vaše oblíbené smečky?

Zach: Hádám, že to byla nuda. Nebylo to jako, že jsme poslouchali nějaký kapely a řekli si ”chceme to dělat jako oni!”. Prostě jsme chtěli hrát přímočarej käng bez nějakejch kudrlinek. Miluju hudbu a miluju hraní, takže když jsem bez kapely mám celkem deprese a jsem frustrovanej. Moje nejvíc oblíbená kapela je Sonic Youth. Pak bych to doplnil Sebadoh, PJ Harvey, Wipers, Unwound, Joy Division, The Jesus & Mary Chain a Birthday Party. A samozřejmě z punkovejch part by to byli Totalitär, Minutemen, Mareridt, Skitkids, No Security, Disfear, Black Flag, Crass, Witch Hunt, Dropdead … však to znáte … většinou klasiky.

Tobbe: Taky bych řekl že nuda. V našem městě je (nebo bylo) pár hardcore / metal kapel, ale žádnej pravej d-beat/käng. Takže, nuda + málo kängu v Trollhättanu + společnost .. to by mohly bejt moje zdroje inspirace. Nemám momentálně nějakej list oblíbenejch kapel, ale určitě musím alespoň zmínit nové album Paranoia od Martyrdöd, to je fakt výborný.

John: Nuda nás spojuje docela slušně haha … Bombangrepp je ten druh projektu, kdy jste kreativní a nemusíte u toho moc přemejšlet. Osvobozující pocit, moc nepřemejšlet, tvořit vály a nahrávat je.

Co texty? Politika, antifa témata .. nebo to jsou spíš texty víc osobní povahy?

Zach: Texty píšu já a John. Pěkně napůl řekl bych. Ty který jsme doposud sepsali byly v podstatě oboje, osobní i politické. Témata většinou klasiky typu o vyčlenění ze společnosti, žádná budoucnost, nezaměstnanost, kontrola společnosti a samozřejmě klasiky stylu o hrůzách války.

John: V novější tvorbě spíš osobnější texty, snažíme se vyhnout válečnejm tématům, který snadno sklouznou ke klišé. Nejvíc insipirace přichází ze společnosti kolem nás, sociálních struktur a denního života.

Ještě trochu rozvinu předchozí otázku. V poslední době jsou slyšet hlasy od různejch lidí, že hardcore punk děcka se moc o texty a o poselství v nich nestaraj, což je podle mého soudu velká chyba a hlavně je to asi to nejdůležitější na hardcore / punku. Vypadá to, že se současný návštěvníci koncertů spíš zajímaj o image a o to kolik stáhli muziku za minulej týden. Cítíte to stejně nebo spíš je to podobné i ve Švédsku? A co si o tom myslíte?

Zach: Souhlasím, že texty jsou důležitý. Možná v minulosti trochu víc než teď, ale pořád je to tak. Ale taky na druhou stranu mám ten pocit, že texty nemaj ten samej dopad tak jak tomu bylo v minulosti. Věřím, že už není tolik třeba znova a znova ”kázát davu” o těch samých věcech, jak to některý kapely dělaj. Pořád dokola o válce nebo o pořád dokola si stěžovat, že ostatní kapely zpívaj jenom o tom, že válka je hrozná atp. (a tím neříkám, že Bombangrepp jsou v tomhle nějak jiný, ale určitě to nebylo to proč jsme kapelu založili). Punk, v mejch očích, je tak trochu samotářská a odloučená kultura a není v něm zas tolik věcí, který bys měl měnit, především texty, který nikoho mimo punk moc nezajímaj. Samozřejmě máme pořád dost dalších témat, který můžou zlepšit většinovou společnost stejně jako scénu samotnou. Například sexismus ve scéně (i mimo), téma u kterýho by sis pomyslel, že už zákonitě musí bejt za tu dobu co punk existuje, pořešený. Ale musím zopakovat … texty jako takové jsou nejlepší médium, kde můžeš sdělit světu svůj názor, i když se dokola ty témata můžou opakovat .. to může bejt taky jenom proto, že jsme ještě neslyšeli texty lidí, který by měli bejt slyšet. A opět za sebe můžu říct, že hudba s totálně jinejma textama než punkovejma může bejt ukrutně nudná. Protože je vždycky rozdíl ”poslouchat punk” a ”bejt punk”. Ale to zřejmě není žádná novinka …

Tobbe: Souhlasím plně se Zachem. Texty jsou důležité stejně jako hudba. Fakt se ale zdá, že lidi ve scéně obecně se moc o texty nezajímaj. A to je kurva škoda …

Download nebo vinyl? Nebo kombinace? Je něco vyloženě pozitivního na stahování?

Zach: Kombinace, samozřejmě! Mám rád, když najdu u alba download kód, takže pak nemusim složitě ripovat nebo to hledat na netu. Spousta věcí je na stahování pozitivních. Menší plýtvání zdroji, můžeš si to poslechnout předtím než si to koupíš, ne všechno je dost dobrý, aby vyšlo na desce nebo CD, ale je to pořád dost dobrý pro download, jednodušší způsob propagace neznámých kapel, můžeš mít nahrávky desek, který jsou už vyprodaný atp.atp. V současnosti jsou desky spíš pro sběratele než obyčejný konzumenty.

Tobbe: Pro mě je hudba hodně důležitá, takže jsem pro downloading. Ale stejně tak rozumím tomu proč někdo preferuje poslouchání vinylů nebo prostě chce vlastnit nějaký speciální nahrávky. Takže kombinace downloadu a vinylu dostává můj hlas.

John: Vinyl je jednou z mála věcí, u kterýho si užívám ”vlastnění”. I když jsem momentálně bez gramce a teď spíš poslouchám downloady nebo streamy alb. Myslim, že ale download má víc plusů než vinyl nebo jakýkoliv jiný fyzický formát, když přijde na to jako co nejrychlejc dostat hudbu k někomu na druhej konec světa. A opět na druhou stranu je určitě lepší mít od kapely vinyl, vizuální podobu nahrávky, která je hodně důležitá. Většinu nahrávek si nejdřív stáhnu, a když se mi to líbí, koupím fyzickej formát, takže nakonec jsem vlastně pro kombinaci – download a vinyl.

Napište nám víc informací o posledních nahrávkách. Vím, že máte na kontě CDR, který jsme na periferia.cz už recenzovali a že to bylo vydaný jako limitovaný CDR a jako download na vašem bandcampu. Máte víc nahrávek nebo jenom tuhle jednu? Co máte v plánu? Viděl jsem někde na internetech nějakej novej design od falafelpunk. Je to grafika pro novou nahrávku?

Zach: Jj, díky za recku Mirku (a díky Markovi za to, že tě nás prásknul, hehe)! Je to tak, zatím jsme vydali pouze demo CD-r (plus cover Mob 47, kterej najdete na youtube). CD-r samotné je skoro vyprodané, ale pořád je k dispozici download na bandcampu. Máme hotovou spoustu muziky, ale nedostatek textů k nim nás dost zdržuje. Takže hned jak to půjde a nazkoušíme pořádně komplet nový vály, nahrajeme to a doufám, že vydáme pár sedmipalců. Ohledně těch novejch designů … Ty jsem dělal já a byl to přesně jak říkáš, pár novejch designů pro případný budoucí obaly našich desek. Navíc to ještě nebylo oficiálně schválený zbytkem kapely. Prostě jenom grafika kterou občas dělám. A kurva! Málem jsem zapomněl, máme tři songy (z dema), který vyšly na kompilaci ”Dimmorna Skingras vol2” na Pike Records. Bylo to trochu šitý horkou jehlou, kdy se na vydání účastnily finančně i kapely samotný. A na tom LP jsou s náma další kapely jako Handgranat, PP7 Gaftzeb, Stockholms Blodbad, Vengeance Of Karma, Bristles, Passiv Dödshjälp, Inavel, Von Boom a Thräshers. Zabijácká kompilace!

A co koncerty? Budete hrát nebo hrajete vůbec naživo? Nic jsem nikde nenašel, jenom pár videí na youtube. A kdy přijedete k nám?

Zach: Jo to je hodně blbbý … nemáme basáka, takže ani nemůžem pořádně zkoušet … museli jsme takhle zrušit a odmítnout spoustu nabídek na živý hraní. A to nasere, protože hraní naživo je jedna z nejlepších věcí. Doteď jsme odehráli tři koncerty … což není moc. Ty klipy na youtube jsou sračka. Zvukař to totálně pokurvil. Haha .. Byl jsem po týhle akci tak frustrovanej, že jsem proklínal celej svět, vožral se a usnul se zaťatejma pěstma. Moc rádi bysme u vás hráli!

Tobbe: Jo, je to pěkná ostuda, že nemůžeme hrát naživo … Ale jsem si jistej, že hned jak nazkoušíme nový songy bude to pecka! A jo, jasný … Česká republika by mohla bejt super!

John: Dostáváme spoustu nabídek na hraní naživo z celýho Švédska a fakt je to dost na nic, protože všechno odmítáme. Hned jak se dáme dohromady v plný sestavě, zkusíme zamluvit a odehrát pár koncertů po Švédsku a začneme makat na evropským tour. Samozřejmě to vezmeme přes Čechy!

Figurujete v nějakých dalších projektech? Mám na mysli .. jestli jste aktivní i v nějakých dalších kapelách nebo organizacích

Zach: Něco bylo v minulosti, ale teď už ne. Teď jsou to jenom Bombangrepp a pár ne moc seriozních věcí, který tady zmiňovat nebudu. Jsem tak nějak vyčpělej … ze života, z místa kde žiju atd. Chtěl bych založit nějakou garage punk kapelu, ale jednoduše na to tady nejsou lidi. Myslim, že John toho má víc než jenom Bombangrepp …

Tobbe: Nee, Bombangrepp jsou jedinou kapelou, ve který momentálně hraju.

John: Mimo Bombangrepp mám novej projekt s pár chlapíkama Göteborgu, taky zpěv. Vypadá to, že z toho vyleze něco jako doom / post rock nářez. A snažím se pomáhat s organizací Punk Illegal Festivalu tenhle rok plus pár věcí tu a tam na lokální scéně.

Můžete nám doporučit nějakou novou prdelnakopávající kapelu nebo kapely z vašeho okolí, místa na hraní … prostě něco jako lokální krátkej scene report.

Zach: Cikatri$ (švédskej punk ve francouzštině), The Scrags (přímočarej old school punk rock s Joy Division nádechem), Contorture, Avfart 33, Insidious Process. To je asi tak všechno no. Tady, v malým městě jménem Trollhättan není nic co by se byť jenom vzdáleně podobalo scéně .. ale v Göteborgu (druhým největším švédským městě) je pár dobrej míst, kde hrát a spousta dobrejch kapel. Härden je skvělý místo a spousta kapel na tour tam hrává. Truckstop Alaska to samý, ale to už je trochu ”větší” místo. Pár lidí tam provozuje punk kluby / bary, kde občas hrajou kapely, ale to mě nikdy nějak moc neoslovovalo … Momentálně jediná dobrá kapela z Trollhättanu je Gust. Je tady spousta sračkovejch metalovejch kapel, ale to není nic pro mě, black / death moc neposlouchám.

Tobbe: Určitě Contorture a Avfart 33. Místa na hraní Härden a Truckstop Alaska.

John: Pár lokálních kapel, který stojej za zmínku: Contorture, Insidious Process, Leda, Fredag Den 13:e, Anatomi-71, Nitad a Age of Woe.

Zach: Jo, Leda jsou fakt dobrý. Fakt nevim, jak jsem na ně mohl zapomenout. A Fucktards jsou hodně dobrý i přes jejich hodně stupidní jméno.

Vaše oblíbený jídlo? Vaříte? Jestli jo, šup sem s oblíbeným receptem.

Zach: FALAFEL!!! Bejt vegan znamemá automaticky milovat vaření … ale fakt nevim jestli mám nějakou specialitu, která by stála za to. Můj jedinej tip je, že by měli všichni používat v extrémním množství ”rooster sauce” (sriracha – pozn. Taková ta chilli omáčka od Vietnamců v plastovým obalu) na všechno co jedí.

Tobbe: Haha, jsem ten nejhorší kuchař ze všech, takže radši budu držet hubu …

Zach: Haha, těstoviny s kečupem Tobiasi?

Tobbe: Jo tak nějak ….

John: Rád dělám vegan verze typickejch švédskejch jídel, není to sice žádná vyšší dívčí, ale stejně. A když jsem línej tak si skočím do nějaký vegan restaurace, kterejch tady pár kolem máme.

Teď nám povězte něco o vašich koníčcích? Nějaký divný věci? Hrajete fotbal, hokej nebo sbíráte známky nebo komiksy?

Zach: Asi nedělám nic divnýho co by mohlo bejt pro punkáče divný. Udělal jsem pár zinů a taky hodně kreslím / maluju a fotím (kdo chce může se mrknout sem: http://falafelpunk.deviantart.com). Nic převratýho, ale zeptal ses hehe. Mimo to sbírám nahrávky Sonic Youth, ale jsem hrozně línej a nemám prachy, takže to není taky nic zásadního. Je to občas hodně těžký najít něco co ještě nemám nebo presy, který mi chyběj. Hlavně za rozumnou cenu. Jo a taky pití piva je můj asi koníček .. heh.

Tobbe: No hobbies, no fun … pivo, možná?

John: Počítače okupujou většinu mýho času. Programovaní je to co mě živí a co je pro mě i koníček, pořád nacházim nový věci, který se můžu učit nebo ve kterejch se můžu zlepšit. Mimo kompy se snažim najít trochu času na kreslení a chodim čas od času plavat.

Jaké jsou vaše oblíbené kapely a vlivy, které vás inspirují mimo punk .. Já kupříkladu, když jsem unavenej z toho mega množstí hardcoru, metalu, punku, tak poslouchám hip hop a občas úplně úchylnou muziku. Co vy?

Zach: Hip hop je skvělej. Mám rád Wu-Tang (a projekty kolem Wu-Tang), Death Grips, Madlib … poslouchám vlastně spoustu stylů hudby. Mimo kapel, který jsem vypsal u druhé otázky tady můžu napsat další mimo punk kapely Pere Ubu, Cabaret Voltaire, Throbbing Gristle, Dead Moon, Elliott Smith, Moldy Peaches, The Warlocks, The Brian Jonestown Massacre, Nick Cave and the Bad Seeds, Pixies, Einstürzende Neubauten, Sleep, Earth … nekonečnej seznam.

Tobbe: Poslouchám hodně metalu, klasickej rock atd atd. Hip hop je sračka ….

John: Momentálně hodně poslouchám doom metal a progressive / post rock. Oblíbený nový kapely jsou Summoner (ex. Riff Cannon), Black Tusk, Red Fang, Elder a Russian Circles. Pár starších konstant jako Electric Wizard, The Sword, Eyehategod a Mastodon. Snažím se nedržet se striktně nějakejch škatulek nebo žánrů, vždycky se dá na čemkoliv najít něco zajímavýho.

Protože se ze mě pomalu stává zarytej fanoušek malejch pivovarů a pivo mám rád docela dost, tahle otázka bude logicky o pivu. Jaké je vaše nejoblíbenější pivo, značka? Nějaký dobrý lokální piva?

Zach: Melleruds Bryggeri (pivovar v sousedním městě) má ”jarní pivo”, který mám fakt rád. Tohle léto taky ”Brutal Brewing” udělali letní edici piva ”Beervana”, v kompletně divným sedmdesátkovým hippie stylu, o kterým většina mejch kámošů po ochutnání řekla, že to chutná jako polívka … ale já si to zamiloval a udělal si pořádný zásoby ještě předtím než přestali vařit. Mělo slabej citrusovej nádech a decentní chuť trávy a připomínalo mi to bůhví proč IPU (miluju IPA piva), takže to nebylo zas tak zvláštní, že jsem si ho oblíbil. Ale Brutal Brewing není samozřejmě zas tak malej pivovar .. myslim, že ho vlastní Carlsberg nebo nějaká jiná velká sračka. Musím se přiznat a je to docela ostuda, ale nemám zas tak velkej přehled o domácí pivní scéně. Vsadím se, že určitě v mým okolí někde bublá a vaří se dobrý pivo, o kterým ani nevim. A většinou popíjeme ty nejlevnější piva, který se tady daj sehnat. Smutný.

Tobbe: Jo asi můžu doporučit piva od Brutal Brewing a Brewdog. A samozřejmě, Guinness! Ale většinou, jak říká Zach, pijeme to nejlevnější co kolem nás je k dostání …

John: IPA je většinou vítěz! V Goteborgu je Ocean Brewery, který vaří fakt dobrý pivo. Oppigard je další výbornej švédskej pivovar. Z cizích piv mám rád to samý co Tobbe. Nakonec bych chtěl podotknout, že pro mě byl nepříjemnej objev to, že když jsem byl letos v létě v Čechách, byl všude k dostání jenom ležák a pár kvasnicovejch piv, co to jako má bejt? Haha …

Jaká je vaše nejoblíbenější nahrávka / deska z posledních měsíců? Nebo naopak co vás zklamalo? Nebo nějaká neznámá kapela, která vás naživo dostala do kolen aniž by jste to čekali.

Zach: Nejvíc mě zklamala nová nahrávka, ačkoliv bych nechtěl říct, že by byla špatná, od Ikons. Fakt mě nepotěšila, ale zase na druhou stranu se tenhle novej zvuk asi dal očekávat. Pořád tam slyšim Jesus and Mary Chain, ale nedokážu si to vychutnat a nebaví mě to, tak jako jejich starší nahrávky. A nahrávka, která mě bavila nebo potěšila je debutní album ”Abulia Jubilee” od Tennis Bafra, který právě teď vyšlo a který je jejich první počin, i když existujou již od roku 1993. Skvělej devadesátkovej indie rock ve stylu Sonic Youth (Dirty/Goo éra) vydanej v současnosti.

Tobbe: Letos v létě jsem nebyl na jediným koncertě (mno jo, já vim no …). A jak už jsem říkal předtím, Paranoia od Martyrdöd je na dlouho v mým top tenu …

John: Nový Baroness (Yellow & Green) mě kurva zklamali. Přeprodukovaný, cheesy a super komerční. Někdo z toho uchcává a říká se, že je to geniální album, já říkám zrušit, smazat, nikdy nevydat a přesunout se k First & Second albu. Brazilci Social Chaos, který tady hráli před pár týdny mě fakt hodně bavili. Nic jsem od toho nečekal a fakt předvedli pekelnou šou, i když přišlo uprostřed týdne jenom pár lidí.

Znáte nějaký český nebo slovenský kapely? Jestli jo, tak který …

Zach: Kurva … znal jsem nebo si pamatoval pár kapel před pár lety. Teď jsem v tomhle dost mimo. Gride? Když jsem byl mladší poslouchal jsem spoustu polských punk kapel .. ale to sem samozřejmě nepatří.

Tobbe: Na žádnou si nemůžu vzpomenout …

John: Beton, Mörkhimmel a See You In Hell jsou moji favoriti. Pak určitě pár dalších, který poslouchám, ale nevím, že jsou z Čech.

Tak to by bylo všechno, tohle je prostor pro vás .. plány, budoucnost, top teny, prostě cokoliv.

Zach: Jo byla to sranda. Díky za rozhovor Mirku! A sory, že jsem tak ukecanej .. haha. A tady je seznam songů bez kterejch, jo čteš to správně ty, kterej nebo která to čteš, nemůžeš žít:

Condominium – Gag
Leather – The Sportsman
The Scrags – Void Lodge
Electric Funeral – War Face
Geeshie Wiley – Last Kind Words Blues
Dead Moon – Dead Moon Night
The Leather Nun – No Rule
The Vicious – Suspicions
Liket Lever – Levande Begravd
Cloud Nothings – Wasted Days

Tobbe: Jo, díky Mirku!

John: Díky za zájem! Doufám, že se uvidíme na nějakým koncertě u vás v Čechách, cheers!