Mob 47

Ehm, je to dost trapný, ale tuhle otázku si neodpustím ani u vás, protože sice to může bejt pro vás hodně nudný, ale myslím, že opakování je matka moudrosti. Takže historie, členové, vaše staré kapely .. prostě všechno od začátku (pokud si to pamatujete hehe) až do současnosti.

 

Jo, tak to souhlasim, tohle bude hodně nudný haha ..
Ok, Ake (50 let) kytara a zpěv, Chrille (46) bicí a Johand (46) basa. Začli jsme hrát v r. 1981 a první název byl Speedy Snails. Chrille na basu, Ake na kytaru a Jögge zpěv a bubeníka si fakt už nepamatuju haha. Možná se jmenoval Bjarne? Kdo ví. V létě léta páně 82 jsme začli uplně novou kapelu s názvem Censur. Chrille za bicíma a Jögge vzal basu. Na podzim roku 83 se přidal Mentis jako samostatnej zpěvák a kapela si změnila jméno na Mob 47. Na začátku roku 84 jsme opět byli ve třech, protože Mentis dostal padáka.
V r.1985 jsme to znovu zkusili ve čtyřech. Tentokrát s Robbanem na zpěvu. Odehráli jsme pár koncertů a nahráli pár válů, ale Robban neměl to samé nadšení co my, takže nás také po pár měsících opustil. Tommy z Crudity ho nahradil. O něco později skončil Jögge a kapela se na dlouh ou dobu odmlčela.
V r. 2005 jsem se rozhodli začít znovu. Sestava byla Johan na basu, Jögge zpěv, Ake kytara a Chrille bicí. V listopadu 2007 Jögga opustil kapelu a Mob 47 byli opět ve třech, takže současná sestava je Ake kytara/vokály, Chrille bicí a Johan basa. Je to prostě mnohem lepší bejt jenom ve třech, není to tolik “krangel”, haha.

Jo, tak to souhlasim, tohle bude hodně nudný haha ..

Ok, Åke (50 let) kytara a zpěv, Chrille (46) bicí a Johan (46) basa. Začli jsme hrát v r. 1981 a první název byl Speedy Snails. Chrille na basu, Åke na kytaru a Jögge zpěv a bubeníka si fakt už nepamatuju haha. Možná se jmenoval Bjärne? Kdo ví. V létě léta páně 82 jsme začli uplně novou kapelu s názvem Censur. Chrille za bicíma a Jögge vzal basu. Na podzim roku 83 se přidal Mentis jako samostatnej zpěvák a kapela si změnila jméno na Mob 47. Na začátku roku 84 jsme opět byli ve třech, protože Mentis dostal padáka.

V r.1985 jsme to znovu zkusili ve čtyřech. Tentokrát s Robbanem na zpěvu. Odehráli jsme pár koncertů a nahráli pár válů, ale Robban neměl to samé nadšení co my, takže nás také po pár měsících opustil. Tommy z Crudity ho nahradil. O něco později skončil Jögge a kapela se na dlouhou dobu odmlčela.

V r. 2005 jsem se rozhodli začít znovu. Sestava byla Johan na basu, Jögge zpěv, Åke kytara a Chrille bicí. V listopadu 2007 Jögga opustil kapelu a Mob 47 byli opět ve třech, takže současná sestava je Åke kytara/vokály, Chrille bicí a Johan basa. Je to prostě mnohem lepší bejt jenom ve třech, není to tolik “krångel”, haha.

Co vás vůbec inspirovalo k restartování kapely? Mladý a nasraný punkáči na začátku 80. let ve Švédsku to se dá chápat, ale teď? …Stále jste nasraný či spíše nespokojený a v žilách vám koluje “mladá a dravá” krev?

Ohhhh ano, jsme čím dál víc nasranější než tomu bylo v 80. letech, znáš to.. čím starší seš tím nasranejším se stáváš haha. Neměli jsme v plánu znovu začínat, byla to shoda okolností. V létě 2005 jsme dostali příležitost pronajmout si zkušebnu od kámoše a další náhoda byla, že Chrilleho soused Johan hraje na basu. Bez Johana by jsme nejspíš nikdy Mob 47 znovu neobnovili. A když hraješ d-beat .. vždycky se cejtíš mladej.

Mob 47 je legendární a kultovní punková kapela. Kdyby se mě někdo, kdo začíná poslouchat punk zeptal na nějakej seznam kapel, který bych mu doporučil … Mob 47 by vždycky na to seznamu byli. Jaký to je bejt “legenda”? Nechci teď slyšet něco jako, že nejste žádné legendy a že jste unavení z otázek tohodle typu atd. atd., protože jednoduše to není Pravda. Hehe, 99% kapel, který hrajou d-beat / crust / hardcore cokoliv jsou váma ovlivněný .. to je prostě fakt. Takže, dělá vám to dobře .. něco jako. “Ok, dobra práce kluci … mělo to smysl, všechny ty bordelový koncerty, zkoušky, cestování, přespávání na špinavejch squatech .. máme z toho dobrej pocit a slušnou odezvu”.

V pohodě, musíme to nějakým způsobem akceptovat, že jsem legendy hahaha, takže žádnej problém. Je to prostě něco úžasnýho, že jsem v našich životech udělali něco správně, něco co má nebo mělo nebo třeba bude mít smysl, a bez zbytečnejch řečí musím říct, že je to dobrej pocit. Mob 47 přece je o hluku, cestování a spaní na podlaze špinavejch squatů. A protože hrajeme zadarmo nebo jenom za cesťák tak ta pozitivní odezva je vlastně naše jediná možná odměna. =)

Slyšel jsem, že nemáte moc rádi hraní starejch “hitů”. Asi si to dokážu představit. Je to fakt tak hrozný, když lidi pokaždý chtěj zahrát “Animal Liberation” znovu a znovu?

Ne tak to není, máme totiž jenom starý hity na našich playlistech haha a rádi je znovu a znovu našim fans zahrajeme. Ale ted trochu vážně, není to moc sranda přehrávat na zkouškách pořád dokola přes 20 let starý vály jako Animal Liberation nebo Kärnvapen Attack, ale hrát je naživo je kurva skvělej pocit. Mimoto … my totiž žádný jiný nový songy, mimo našeho posledního sedmipalce, nemáme …

Tohle je tak trochu speciální otázka, odkrytí či odhalení tajemství Mob 47 (můžete hádat, kdo mě k tomu navedl ..). Proč máte problém napsat si před koncertem play list? Proč ho vždycky píšete na poslední chvílí a ještě se u toho hádáte? 🙂 🙂

Ahhahaah, tak to fakt nevim, myslím, že jsme prostě jenom starý bastardi, který chtěj před koncertem vypít nějaký piva a poslechnout si ostatní kapely místo sepisování play listu …

Plánejte nějakou novou nahrávku? Album nebo třeba jenom pár novej tracků na nějakej sedmipalec nebo něco podobnýho?

Ne, všechen náš nový material jde do Desperat, ale nikdy nevíš co nás starý páprdy napadne.

Jak se vám líbilo na PFOD v r. 2011? Co si o tomhle festivalu myslíte?

Jo byl to skvělej víkend a tenhle festival je jeden z nejlepších. Fakt se hodně těšíme na to, až letos v létě uděláme nějakej Swedish Mangel znovu, vypadá to na další skvělej víkend s výborným line-upem.

Někteří členové Mob 47 v současné době take hrají a působí v dalších kapelách. Řekněte nám vice o Desperat nebo třeba Korsfäst. Plány, ostatní členové atd. Nezapomněl jsem na něco? Máte nějaké nepunkové projetky, kde působí členové Mob 47?

Jo jo, všichni tři z Mob 47 hrajem taky v Desperat, kde je zpěvák Jocke z Warvictims. Åke má další kapelu v Malmö, právě Korsfäst. Nemáme žádný další projekty, ale mluvili jsme o tom, že až budeme v důchodu založíme hip-hop d-beat techno kapelu. Hahaha.

Download nebo vinyl? Nebo kombinace? Najdete něco pozitivního na stahování?

Vinyl je klasika. Stahování!!! Jo proč ne !!

Můžete nám doporučit nějaký nový nadějný kapely z vašeho okolí, mista na koncerty atp.?

V pohodě, bude to hodně krátkej scenereport haha. Takže když začnu s mým okolím, což je Stockholm, tak nejlepší místo na koncerty je Kafé 44 a nejlepší kapela jsu Sex Dwarf, na ty se fakt mrkněte. Akeho město je Malmö, to je sice díra jak prase, ale mají asi nejlepší punkovou scénu ve Švédsku. Spousta skvělejch kapel atd. Mým favoritem jsou Infernöh.

Vaše domovy hoří. Který tři desky vezmete sebou než je opustíte …

Žádný nemám, takže to je lehký … ne kecám! Takže vážně – Boney M – “Love for sale”, Abba – “Super trooper” a Sweet – “Funny how sweet coco can be” =).

Vaříte rádi? Podělte se s náma o nějakej z vašich receptů? Vaše nejoblíbenější jídlo?

Jo, je to legrace, ale většinu jídel vaří moje žena. Mám rád vegetariánskou verzi lasagne a moje nejoblíbenější jsou tortellini plněné špenátem a samozřejmě pizza.

Tak a teď jsou na řadě vaše koníčci. Nějaký divný? Hrajete fotbal, hokej nebo sbíráte známky?

Åke rád hraje Rock Band Drums na Xboxu, není tam možnost hrát d-beat, takže je to pro něj jednoduchá hra, haha. Johan je maniak do sportovního rybaření, chyť a pusť samozřejmě a já (Chrille) rád utrácim prachy za skotskou malt whisku a jsem super fanoušek AIK jak fotbalovýho tak hokejovýho.

Jaká je vaše nejoblíbenější nepunková kapela nebo nepunkové vlivy … Když jsem já unavenej z poslouchání tun hardcore / punku / metau tak jedu hip hop a někdy úplně divnou hudbu. Co vy?

Nejsem si jistej co poslouchá Åke, ale myslim, že ten poslouchá stejně pořád jenom nějakej hluk. Johan a já máme rádi snad všechny styly, osobně teda nejvíc poslouchám rádio.

Protože mám rád malý pivovary a piva z nich, tahle otázka bude přesně o tomhle. Takže jaké je vaše nejoblíbenější značka piva (pokud ho pijete)? Jakej typ? Nějaký dobrý piva z vašeho regionu?

Super, Johan a já jsme velký fanoušci malejch pivovarů zatímco Åke pije většinou jenom Staropramen haha. Americký piva jsou fantastický např. Sierra Nevada, Alaskan Brwing, Oskar Blues Brewery, Lagunitas Brewing atd. Ve Švédsku můžu doporučit Jämtland a Nynäshamn Brewery.

Jakou dobrou nahrávku jste slyšeli v posledních pár měsících? Nebo naopak jaká vás hodně nemile překvapila? Co vás inspirovalo nebo naopak pohoršilo? A jaká kapela naživo vás naposledy rozsekala aniž byste to čekali?

Ok, tady máš pět rychlejch odpovědí:
Nahrávka: Parasit – Välj Din Egen Bödel 12”LP
Špatná: Zatím se nic takovýho neobjevilo
Inspirace: Poison Idea – Pick your king EP a Discharge – Hear Nothing See Nothing Say Nothing
Kapela naživo: Seein Red
Kapela, která mě překvapila: Agent Attitude

Ok, tady máš pět rychlejch odpovědí:

Nahrávka: Parasit – Välj Din Egen Bödel 12”LP
Špatná: Zatím se nic takovýho neobjevilo
Inspirace: Poison Idea – Pick your king EP a Discharge – Hear Nothing See Nothing Say Nothing
Kapela naživo: Seein Red
Kapela, která mě překvapila: Agent Attitude

Znáte nějaký český / slovenský kapely? Který …

Kapelu kterou znám .. tak to jsou Guided Cradle

Mno tak to bude všechno .. takže tohle je proctor pro vás, plány, budoucnost, top teny, cokoliv.

 

V plánu pár koncertů. Nebližší jsou PFOD v červecni, Monteparadiso fest v srpnu a US west coast tour v září a Itálie v říjnu. Takž vás kluci a holky chci vidět v moshpitu!
Cheers / Chrille “No Krångel” C-beat

V plánu pár koncertů. Nebližší jsou PFOD v červenci, Monteparadiso fest v srpnu a US west coast tour v září a Itálie v říjnu. Takž vás kluci a holky chci vidět v moshpitu!

Cheers / Chrille “No Krångel” C-beat