Mörkhimmel

Čau. Jak se zrovna teď máte? Co posloucháte (jestli něco) při odpovídání na tenhle rozhovor?

Slávek: Nazdar Mirku, ujde to, díky za optáni. Teď poslouchám Krabathor – Ortodox. Hraje poslední skladba, pak nevím, co si pustím. Mám chuť na nějakou ameriku, takže nejspíš Broken Hope, nebo možná Monstrosity.

David: Já si docela užívám povodňovýho volna, který jsem na dnešek v práci obdržel (dělám v Karlíně a je 4. 6.). Abych doma úplně nezvlčel a udržel si alespoň zbytky pracovní morálky, snažím se dát dohromady odpovědi na tvůj rozhovor.  Pochopitelně, že při tom poslouchám Fear of Extinction, protože bych se rád co nejlépe naladil na duchovní vlnu autora otázek.

Havran: Právě mi dohráli Amon Amarth – Twilight Of The Thunder God, neb jsme byli včera na jejich koncertě (je 11. 6.) a zřejmě mi to nestačilo. Teď jsem pustil Sisters Of Mercy – Floodland, co jsem nedávno zakoupil v Anglii. Oboje samozřejmě z vinylu. Mám se celkem dobře až na nevyspalost a lehkou kocovinu ze včerejška.

Zkuste nějak stručně popsat historii Mörkhimmel. Proč zrovna název Mörkhimmel? Kam se poděl novozélandskej (byl odtamtud, že jo?) bubeník? A co dělá Maťko?

Slávek: V poslední době bylo rozhovorů opravdu hodně a nemám sílu psát historii do každého z nich a taky nepovažuju za vhodné sem kopírovat to, co je už řečeno na našich web stránkách. Takže pokud to někoho zajímá, nebojte se a koukněte na ně, zatím ještě nekoušou.

K dalším částem otázky. V našich počátcích byl název Mörkhimmel jasná volba, při novém formování sestavy taky nebylo o čem moc přemýšlet. Švédský název se všem v kapele líbil a myslím, že k nám výborně sedí.

S příchodem dvou velezkušených pánů, kteří působili v Mother a Thema 11 se hodně změnila i produkce Mörkhimmel. Slávku, ty jako zakladatel, seš s tím, předpokládám, spokojenej, nebo sis to představoval trochu jinak? A pro zbytek kapely – chtěli jste od začátku působení v Mörkhimmel znít takhle nebo jste v duchu plánovali, že s vaším vstupem do kapely budete mít možnost se realizovat trochu víc než v těch předešlých? Tzn. propašovat do Morkhimmel prvky stylu nebo vlivy těch kapel, který sjíždíte doma, v soukromí … anebo zvuk Mother či Thema 11 (pokud vám to chybí)

David: Určitá vize, jak by kapela měla znít, samozřejmě na začátku byla. Jakmile ale skutečně došlo na věc a stáli jsme společně ve zkušebně, vše se tak nějak začalo ubírat vlastní cestou, a to bez ohledu na pindy, který jsme o soundu a stylu kapely vedli někde u piva. Muzika v Mörkhimmel zkrátka od začátku nevzniká na základě předem jasně definovanýho plánu, ale docela spontánně, prostě jak to z nás leze, což je v porovnání s kapelama, kde jsem dřív působil, docela osvobozující pocit. Nějaký mantinely při tom pochopitelně máme, to bych zase kecal, kdybych tvrdil, že ne.

Slávek: Samozřejmě jsem s vývojem v kapele spokojenej. Myslím, že teď jsme ve skvělé formě a z každé nové skladby mám větší a větší radost. Nemůžu se dočkat nahrávání další desky.

Havran: Nevím přesně, jaký pindy vedli Slávek s Davidem u piva, neb jsem u toho nebyl a do kapely jsem přišel o něco později, ale myslím, že měli rozhodně vizi, že to bude víc metal, než staří Mörkhimmel a to se čím dál víc naplňuje. Já jsem šel do toho s tím, že to bude mít asi něco z crustu a něco víc z metalu. To mě lákalo, protože jsem měl chuť začít hrát rovný rychlý rytmy – sypačky, tupačky,  disbeaty atd., což předtím v Mother nebylo možný. No a pokud je  teď v Mörkhimmel náhodou slyšet něco málo z T11 a Mother, tak jsme se to tam s Davidem rozhodně nesnažili vědomě propašovat, ale pramení to prostě z toho, že máme nějakej styl hry a nějaký postupy, který se projevily tam i tady.

Co to je Zloskřivec?

Slávek: Názvem desky jsme chtěli nechat prostor vlastní představivosti posluchačů. Já osobně mám tohle jméno spojené s jednou konkrétní příhodou a v mé fantazii má postava Zloskřivce jasnou podobu. Celkem mě baví, když za mnou lidi chodí a ptají se, co to znamená. Já se zpětně zeptám co si pod názvem Zloskřivec představují oni a jejich představa mě opravdu baví. Mám pocit, že název desky do puntíku naplnil mé očekávání.

A hned se zeptám dál. Nejnovější album vyšlo u Insane Society Records. Jak k tomuhle spojení došlo a jste s Barvákem (a on s váma) spokojení?

David: S Barvákem jsme dlouholetý kámoši a vzhledem k tomu, že na Insane Society vycházely i naše předchozí kapely, bylo celkem logický, že jsme se ohledně možnosti vydání desky Mörkhimmel obrátili právě na něho. Co se týče vlastní spolupráce, myslím, že funguje skvěle a ke spokojenosti obou stran. Je hrozně fajn, když vše neskončí jen vydáním desky, ale máš v labelu stabilní oporu. Barvák v tomhle směru dělá, co může a my si toho moc vážíme.

Jaký jsou plány, budoucnost Mörkhimmel. Předpokládám, že hodně koncertů .. ale ptám se spíš na hudební plány. Co chystáte?

David: Co se týče živýho hraní, není to aktuálně zas tak dramatický. Jde o to, že část kapely, k níž mimochodem patřím, nesnáší léto a odmítá v tomhle zpropadeným ročním období koncertovat. V praxi to znamená, že v době od května do září bereme jen nabídky, kde je pořadatel schopnej zajistit déšť nebo alespoň výkonnou klimatizaci. Pozitivní na tom je, že máme relativně dost času dělat na novým materiálu, kterej bysme rádi koncem roku nahráli. Dá-li pak Odin, začátkem příštího roku by měla vyjít nová deska.

Slávek: Přesně tak.  Počátkem zimy se chystáme do šumavských hvozdů, kde pod dozorem mistra Kapáka ukováme materiál na další desku.

Havran: Co se týče těch koncertů, tak momentálně nás čeká jen hraní na Obscene Extreme festu. Ačkoliv já patřím k části kapely, která má léto ráda, musím v tomto případě dát Davidovi za pravdu. Je třeba se teď hlavně soustředit na tvorbu novejch songů.

Vždycky se v poslední době ptám těch, kdo se pohybuje v hc/punk „scéně“ na netradiční koníčky, něco co by většina politicky korektních hardcoristů nepobrala .. jak je to s váma? Hraje někdo fotbal? Nebo hokej? Sbíráte komiksy nebo čtete marxistické filozofy? Prozraďte nám nějakou bizarnost, koníčka .. nebo jste všichni true metal heads, který každej večer chlastaj a fetujou.

David: Obávám se, že Tě nepotěším. Vzhledem k tomu, že jsem velice konzervativní a nudnej člověk, nic jako míčový hry, pytel chilli v každým jídle nebo věšení se na hák za genitálie nepěstuju. Komiksy ano, ale na tom nic zvlášť bizardního neshledávám. Ani s tím chlastem už to zdaleka není, co to bejvalo. Na pivo chodím jen velmi zřídka, nicméně když už, tak většinou jedu nadoraz.

Slávek: Myslivosti, ani rybaření se nevěnuju, ženy nebiju, naučil jsem se kouřit venku na nekuřáckých koncertech, takže asi nic, co by mohlo politicky korektní hardcoristy popuzovat. True metal head taky nejsem.

Havran: Taky tě asi žádnou pikantností nepotěšim. Co se týče sportu, tak jsem sice s třicítkou na krku začal cejtit, že bych měl občas něco udělat pro své zdraví a trochu se hejbat. Není ale moc čas a vůle, takže sportu minimum, občas kolo a párkrát za zimu běžky. Pro některý ortodoxní metal heads by možná mohlo působit bizardně, že jsem zakuklenej tramp a aspoň jednou ročně vyrazím na nějakej čundr, kde je většinou pěší turistika oganicky propojená s konzumací piva. Jinak kromě muziky, filmů a občas knížek nic zvláštního. Vlastně ještě to pivo, na kterém jsem si v poslední době dost ujel. Viz otázka číslo 12.

Takže zpátky ke klišé. Narazili jste v poslední době na nějakou kapelu, která vás srazila k zemi (v dobrém i zlém), doporučte (nebo naopak zatraťte – pokud vás něco nasralo) nám něco, co neznáme…

David: Že by mě v muzice něco vyloženě srazilo k zemi, to už se dlouho nestalo, musím ale říct, že dost příjemně mě překvapilo několik kapel během našeho jarního turné. Za pozornost stojí třeba Hazarder ze Srbska, dál pak britský Razoreater, Swinelord nebo Endless Grinning Skulls.

Mám takovej pocit, že všichni členové kapely mají mimo Mörkhimmel i nějaké ty boční projekty, tak kdo, kde, jak a s kým? Udělejte si trochu reklamu.

David: Já a Hawran od ukončení činnosti Mother hrajeme už jen v Mörkhimmel. Slávek s Andym nějakej čas paralelně působili ještě ve Vekslan, ale tahle kapela se před nedávnem rozpadla. Jedinej z nás, kdo má aktuálně další projekt, je kytarista Honza, kterej zpívá s Václav Klaus.

Slávek: Má druhá kapela VEKSLAN se odebrala na opačný břeh Styxu, takže v současnosti funguju jen v Mörkhimmel, který mě vyplňuje většinu mého volného času.

Kupujete si ještě desky? Nebo radši stáhnete album, poslechnete a pak se teprve rozhodnete? Download nebo vinyl?

Slávek: V poslední době si desky z finančních důvodů téměř nekupuju. Hodně pro mě zásadních nahrávek naštěstí vlastním a v současnosti ani nemám potřebu shromažďovat tuny LPs. Ani download moc nedávám. Většina muziky, která mě zajímá, vyšla už dávno, takže je již řadu let uložena v hromadě desek, kazet, Cds nebo na disku počítače. I když občas mě nějaká kapela hodně překvapí a pak po vlastnictví jejich nosiče samozřejmě zatoužím též. Ale musím říct, že se to stává stále řidčeji.

David: Desky kupuju poměrně často a rád, zpravidla vždy při tom ale sázím na jistotu. V zásadě platí, že pokud jde o novinky, prvně stahuju a pak teprve řeším případnou koupi. V poslední době se  zaměřuju hlavně na starší věci, který mám rád už léta, akorát mi stále chybí ve sbírce.

Havran: Desky si kupuju taky dost často a taky jdu většinou najisto. Buď kupuju LP, co znám ze stažených MP3, nebo ještě z dřívějška z CD a kazet. Jednou za čas se ale rozhodnu podpořit na koncertě nějakou kapelu, jejíž set se mi líbil a zakoupím i něco co neznám.

Co je vaším snem respektive kapely snem? Čeho byste chtěli dosáhnout jako kapela .. já nevím například vydat split s nějakou kapelou, kterou máte za „vzor“ nebo zahrát si na nějakém určitém místě. Na hrbu už máte pár evropských tour, kam vás to láká dál nebo naopak, kam se chcete určitě ještě jednou vrátit?

Slávek: Moc snů nemívám, většinou noční můry a ty bych kapele rozhodně nepřál. Nekladu si velké cíle. Budu spokojenej, když kapela vydrží fungovat ještě nějakej ten rok bez personálních změn. Rád bych zahrál v Grónsku či na Islandu, leč je to těžce proveditelné. Naše tour cesty většinou směřují severním směrem, takže asi jednou přijde doba, kdy Mörkhimmel bude muset zavítat i do jižních, sluncem zprzněných, krajin. Tahle představa se mi moc nelíbí, ale vím, že je to dobré pro kapelu, tak je mým snem takové tour přežít.

David: Že bych měl ohledně kapely vyloženě nějakej velkej sen, to už se v mým věku ani snad říct nedá.  Osobně budu spokojenej, když se do budoucna obejdeme bez výraznějších personálních změn a vše bude v rámci možností šlapat jako do teď. Jediná věc, která mě v týhle souvislosti už delší dobu vrtá v hlavě, je, že bych se s kapelou rád ještě někdy podíval za velkou louži. Aktuální to sice zatím není, na druhou stranu nereálný taky ne, takže uvidíme, třeba to časem klapne.

Oblíbená značka piva? Máte rádi piva z malejch lokálních pivovarů? Jestli jo, tak který jsou tak dobrý, že bych si je neměl nechat ujít?

Slávek: Nemám oblíbenou značku piva. Pivo mě ani moc nechutná, respektive mě začne chutnat až po více půllitrech. Patřím mezi barbary, kteří nehledí na chuť a pivo berou jen jako prostředek, aby se motali.

Havran: Byl jsem prohlášen za největšího pivaře kapely, takže tady je to asi hlavně na mně. Samozřejmě! Z ležáků mám hodně v oblibě pivovar Konrád. Z dalších značek třeba Chotěboř, Kácov, Polička… Nedávno jsme byli ochutnávat pivo z nově otevřeného pivovaru v Břeclavi a taky supr. Je toho teď hrozně moc. V posledním roce jsem si ujel na pivech typu  I.P.A. (Indian Pale Ale) a především na chuti amerických aromatických chmelů, které se při jejich výrobě zhusta používají. Takže určitě doporučím pivovary Matuška, Nomád, Falcon… Ze zahraničních třeba skotský pivovar Brew Dog a jejich vlajkovou loď PUNK IPA.

Vyjmenujte tři desky, který v případě požáru (a po záchraně věcí, který jsou přednější než desky) vezmete jako první … nemůžete bez nich žít.

David: No…tak teď si mě docela dostal. To není zrovna lehká otázka. Jako první mě napadá Death – Symbolic a pak už bych to asi bral podle toho, co by mi dřív padlo do ruky. Určitě bych lovil Bathory – Hammerheart, dál pak  Kyuss – Welcome To Sky Valley, Entombed – Left Hand Path, Metallicu – Ride The Lightning a Carcass – Heartwork.

Slávek: V případě požáru se vydám napospas plamenům a po vzoru severských válečníků nechám mé tělo sežehnout ohněm i se všemi svými pozemskými statky (moc jich nemám).

Havran: No asi bych vynechal ty ostatní věci, co sou přednější než desky, a snažil bych se jich pobrat co nejvíc J. Určitě první tři věci, co vyjmenoval David, pak At The Gates – Slaughter Of The Soul, dále starou CZ punk kompilaci Punk’s not dead,  nějakej starej grunge, něco od Sonic Youth, Neurosis, Mötorhead, New Model Army a asi Iggy Pop – American Caesar.

Poslední otázka. Prostor pro vás. Vzkazy, top teny, básničky nebo nějaký životní moudra. Díky za váš čas a ochotu!

David: Poslední velký životní moudro, co jsem slyšel, pronesl náš vydavatel Barvák jednoho bezútěšnýho rána na našem anglicko-skotským turné. Bohužel se jedná o pravdu tak pravdivou, až se stává nepublikovatelnou, takže si ji zatím nechám pro sebe a obligátně jen poděkuju za rozhovor a popřeju, ať se daří.

Slávek: Díky ti za prostor, přeji Periferii, ať přestane být periferií a občas se koukne taky do centra, pokud o to stoji.  Mír s tebou Mirku a buď dobrý

http://www.morkhimmel.cz/

https://www.facebook.com/pages/M%C3%96RKHIMMEL/244047232287427

http://bandzone.cz/morkhimmel