Myteri

Ok, klasika na začátek. Datum  zrození, členové, diskografie, historie a vaše předchozí kapely (Eskatologia … že jo? A nějaké další?) … prostě nějakou stručnou historii kapely až do dnešních dní.

Myteri vznikli na troskách kapely Eskatologia. Nebylo ale od začátku jasné jestli vůbec nějaká kapela vznikne. Já – Domarn (32 let, ex Eskatologia) a Erik (30, ex Eskatologia a Soteld) jsme se potkali ve staré Eskatologia zkušebně jenom abychom zjistili, jestli nás stále oba baví dělat spolu nějakej hluk. Mezi našimi přáteli jsme se poptali po dalších členech, kteří by se k nám připojili a dali nám tak nový impuls a čerstvý pohled na hudbu, kterou jsme chtěli dělat. Takže se k nám zanedlouho připojili John (26, Bombangrepp) na mikrák a o něco později Franz (34, Angelpiss a Soteld) na basu. A po dlouhém hledání se k nám připojil nakonec i Joe (24, A Hundred Black Kites), který se stal naším prvním kytaristou.
Po zhruba roce, kdy jsme byli zavření ve zkušebně, nás konečně bylo pět se stejnou hudební vizí, i s tím jak to chceme dělat. Byli jsme v kontaktu s norskou grind/crust kapelou Agenda a společně jsme začali plánovat turné na červen 2014. Dostalo nás to pěkně pod tlak, protože jsme neměli hotové songy pro kompletní živý set a vlastně jsme ještě neměli ani jméno! Tohle nás donutilo vzít to celé trochu víc serioznějc. Nahráli jsme čtyři vály, abychom měli něco na tour. Nahrávku jsme pojmenovali „The Silent Death“.  Zhruba měsíc před startem tour nás podělal Joe a opustil kapelu.Všechna tvrdá práce, kterou jsme dosud udělali, se zdála být v háji … ale Mattias (25, Vengeance Of Karma) se k nám na poslední chvíli přidal a zachránil tak celé tour! Po turné se k nám nakonec i napevno přidal. Nyní jsme mnohem lepší a soudržnější kapela než tomu bylo předtím.

Myteri vznikli na troskách kapely Eskatologia. Nebylo ale od začátku jasné jestli vůbec nějaká kapela vznikne. Já – Domarn (32 let, ex Eskatologia) a Erik (30, ex Eskatologia a Soteld) jsme se potkali ve staré Eskatologia zkušebně jenom abychom zjistili, jestli nás stále oba baví dělat spolu nějakej hluk. Mezi našimi přáteli jsme se poptali po dalších členech, kteří by se k nám připojili a dali nám tak nový impuls a čerstvý pohled na hudbu, kterou jsme chtěli dělat. Takže se k nám zanedlouho připojili John (26, Bombangrepp) na mikrák a o něco později Franz (34, Angelpiss a Soteld) na basu. A po dlouhém hledání se k nám připojil nakonec i Joe (24, A Hundred Black Kites), který se stal naším prvním kytaristou.Po zhruba roce, kdy jsme byli zavření ve zkušebně, nás konečně bylo pět se stejnou hudební vizí, i s tím jak to chceme dělat. Byli jsme v kontaktu s norskou grind/crust kapelou Agenda a společně jsme začali plánovat turné na červen 2014. Dostalo nás to pěkně pod tlak, protože jsme neměli hotové songy pro kompletní živý set a vlastně jsme ještě neměli ani jméno! Tohle nás donutilo vzít to celé trochu víc serioznějc. Nahráli jsme čtyři vály, abychom měli něco na tour. Nahrávku jsme pojmenovali „The Silent Death“.  Zhruba měsíc před startem tour nás podělal Joe a opustil kapelu.Všechna tvrdá práce, kterou jsme dosud udělali, se zdála být v háji … ale Mattias (25, Vengeance Of Karma) se k nám na poslední chvíli přidal a zachránil tak celé tour! Po turné se k nám nakonec i napevno přidal. Nyní jsme mnohem lepší a soudržnější kapela než tomu bylo předtím.

Co vás vlastně inspirovalo k založení kapely? Jaké jsou vaše oblíbené smečky? Váš zvuk a styl by se dal jednoduše popsat jako temný hardcore, což má spousta lidí spojené s kapelami jako Tragedy, From Ashes Rise atp. A poslední dekáda byla právě ve znamení tohoto „trendy“ stylu – emo crust nebo jak to nazvat … Ale nyní se zdá, že zůstaly pouze ty „die hard“ kapely a zbytek „scény“ se přeorientoval na retro osmdesátkovej punk … takže se zrno oddělilo od plev. A speciálně u vás se dá říct, že po spoustě kapel, které zněly stejně, si konečně můžu poslechnout a užít něco co je fakt dobrý a čerstvý! Takže, co vy na tu dekádu a konec trendu kopírek Tragedy,  která se zdá být minulostí?

Už od poloviny devadesátých let, kdy jsem objevil punk, jsem chtěl hrát v kapelách a bavit publikum. Punková scéna se stala skvělou a důležitou součástí mého života. Je to pro mě hodně důležité hrát a mít kapelu. Myteri mi vzali hodně času z mého života, ale nikdy bych neměnil. Protože dostávám tolik zpět.
Jaké jsou moje oblíbené kapely je sakra těžká otázka. Ale mojí neustálou inspirací jsou a byli Strebers. Určitě musím zmínit i Agendu. A to hlavně proto, že jsou to skvělí a inspirativní lidé.
Jo je to pravda, tady ve Švédsku byly kapely jako Tragedy nebo From Ahes Rise na začátku milénia hodně populární. A i když byly tyhle dvě kapely tady tak populární, tak každá nová kapela, která hrála podobně, byla označována jako „nepunková“. Ale tvrdit, že nejsou v punkové scéně žádné trendy, by byla velká lež. Jsou tu a vždycky budou stejně jako tady bude punk. Jedinou věc, kterou můžeme udělat je, aby to nepřekračovalo hranice vkusu.

Už od poloviny devadesátých let, kdy jsem objevil punk, jsem chtěl hrát v kapelách a bavit publikum. Punková scéna se stala skvělou a důležitou součástí mého života. Je to pro mě hodně důležité hrát a mít kapelu. Myteri mi vzali hodně času z mého života, ale nikdy bych neměnil. Protože dostávám tolik zpět.  Jaké jsou moje oblíbené kapely je sakra těžká otázka. Ale mojí neustálou inspirací jsou a byli Strebers. Určitě musím zmínit i Agendu. A to hlavně proto, že jsou to skvělí a inspirativní lidé. Jo je to pravda, tady ve Švédsku byly kapely jako Tragedy nebo From Ahes Rise na začátku milénia hodně populární. A i když byly tyhle dvě kapely tady tak populární, tak každá nová kapela, která hrála podobně, byla označována jako „nepunková“. Ale tvrdit, že nejsou v punkové scéně žádné trendy, by byla velká lež. Jsou tu a vždycky budou stejně jako tady bude punk. Jedinou věc, kterou můžeme udělat je, aby to nepřekračovalo hranice vkusu.

Co texty? Politika, antifa … nebo máte texty pouze s osobními tématy? Jak těžko se hledají neotřelá témata a inspirace pro texty, aby nebyly plné klasických d-beat/crust klišé jako válka, mrtvoly, trpící děti atp. nebo si myslíte, že je stále důležité o těhle věcech nahlas řvát, protože tu neoddiskutovatelně jsou?

Myslím si, že texty jsou extrémně důležité. Hudba a texty se musejí navzájem doplňovat, aby tvořili kompaktní celek. Texty Myteri nejsou ve srovnání s ostatními punk kapelami zase tolik odlišné. Na „The Silent Death“ máme texty o těch, kteří zneužívají svoje postavení a moc ke kontrole lidí a k ničení opozice. Je tam taky text o sexuálním zneužívání dětí. Plus klasický text o chamtivosti a dopadech na přírodu i lidi. Je to hrozba pro veškerou naši existenci. Hodně vážnej a seriozní text.

Vypadá to, že v dnešní době se návštěvníci hc / punk koncertů moc nezajímaj o texty a poselství v nich, což si myslím je jedna z hlavních odlišností týhle subkultury od mainstreamu. Nejspíš se zajímaj už jenom o image nebo o to kolik alb stáhli za minulý týden. Vnímáte to jako problém i ve vaší lokální scéně? Co si o tom myslíte?

Problém vidím v tom, že se v dnešní době lidi míň staraj o svoje okolí a o to co se děje v našem světě. Tohle je čas, kdy se na sebe potřebujeme dívat jako na kolektiv a ne na individuality, které spolu soutěží. Jaké mají punks názory je velmi důležité, a je také na druhou stranu špatné, když někdo má pocit, že má právo určovat co si má kdo myslet a jaké má mít názory. Ale určitě jsou věci a zásady, které by měla punková scéna dodržovat všeobecně. Myslím si, že je důležité ostatní podporovat a podílet se na chodu scény. Protože bez punks samotných žádná scéna neexistuje.

Kde jste svůj debut „The Silent Death“ nahrávali a mixovali? Jste s výsledkem spokojení?

Tak od začátku jsme chtěli nahrát jenom dva vály tak rychle a levně jak by to jenom šlo, aby se to co nejdřív dostalo k lidem. Pak jsme se ale dostali do kontaktu s Kimeme ve Welfaresound studios a naše ambice rostly a rostly. Výsledkem bylo nahrání více songů a v lepší kvalitě než jsme předpokládali.
Jsme s nahrávkou hodně spokojení, i když bychom asi teď udělali pár věcí jinak.

Tak od začátku jsme chtěli nahrát jenom dva vály tak rychle a levně jak by to jenom šlo, aby se to co nejdřív dostalo k lidem. Pak jsme se ale dostali do kontaktu s Kimeme ve Welfaresound studios a naše ambice rostly a rostly. Výsledkem bylo nahrání více songů a v lepší kvalitě než jsme předpokládali.Jsme s nahrávkou hodně spokojení, i když bychom asi teď udělali pár věcí jinak.

Takže co máte v plánu dál? Nahrávky, turné … cokoliv.

Máme domluvených pár koncertů. Například tři koncerty ve Švédsku a v Dánsku po boku našich přátel Distress z Ruska. Taky makáme na novejch válech pro split 12“LP s Agenda a split EP s Born The Slaughter z Makedonie. (pozn. překl.: Ze splitu s Agendou sešlo a bude to samostatná deska …)
Na jaře bysme chtěli začít makat na válech pro naše debutní album, který bychom chtěli nahrát v létě. Předtím chceme vyrazit na 1-2 týdenní tour. Nejsme až tak zavedené jméno na punkové scéně, ale vždycky a všude rádi přijedeme, zahrajeme nebo vyrazíme na tour kamkoliv na světě. Jeden ze základních kamenů DIY scény a kultury je, že všechny kapely, nezáleží na jméně, velikosti nebo profláklosti, mají tu možnost na tour vyrazit. A to je něco naprosto fantastického! To je něco na čem by kapely a promotéři měli spolupracovat a udržet tuhle naprosto skvělou věci naživu. Kapely ve scéně by měly mít něco jako povinnost děkovat a vracet to DIY kultuře nazpět, je to něco o co bychom se měli starat a udržovat a nikdy to nebrat jako samozřejmost.

Máme domluvených pár koncertů. Například tři koncerty ve Švédsku a v Dánsku po boku našich přátel Distress z Ruska. Taky makáme na novejch válech pro split 12“LP s Agenda a split EP s Born The Slaughter z Makedonie. (pozn. překl.: Ze splitu s Agendou sešlo a bude to samostatná deska …)
Na jaře bysme chtěli začít makat na válech pro naše debutní album, který bychom chtěli nahrát v létě. Předtím chceme vyrazit na 1-2 týdenní tour. Nejsme až tak zavedené jméno na punkové scéně, ale vždycky a všude rádi přijedeme, zahrajeme nebo vyrazíme na tour kamkoliv na světě. Jeden ze základních kamenů DIY scény a kultury je, že všechny kapely, nezáleží na jméně, velikosti nebo profláklosti, mají tu možnost na tour vyrazit. A to je něco naprosto fantastického! To je něco na čem by kapely a promotéři měli spolupracovat a udržet tuhle naprosto skvělou věci naživu. Kapely ve scéně by měly mít něco jako povinnost děkovat a vracet to DIY kultuře nazpět, je to něco o co bychom se měli starat a udržovat a nikdy to nebrat jako samozřejmost.

Download nebo vinyl? Nebo kombinace? Najdete něco pozitivního na stahování? Tak určitě mám pocit, že tahle otázka začla už bejt celkem otravná a neaktuální, v dnešní době, kdy včerejší novinka je už stará atd, ale stejně … Je tohle cesta? Stahování, hudba v digitální podobě atp.?

Za sebe musím říct, že preferuju CD před vinylem, pokud mám na výběr. Stahování je z mého pohledu něco pozitivního. Je to jednodušší pro kapely, pokud mají svoji tvorbu dostat mezi více lidí. Internet dal mladým a tvrdě makajícím kapelám možnost propagovat svoji tvorbu ve stejném rozsahu jako tomu je u již establišovaných kapel. Druhou stranou mince, pro nás posluchače, je masivní palba, nálož novejch kapel a muziky, která se objevuje v podstatě každej den. Ale to si myslím je víc pozitivní než negativní záležitost.

Máte nějaké další projekty? Myslím jako jestli jste aktivní ještě v nějakých dalších kapelách nebo organizacích (promotéři, kolektivy atp.).

Já dávám veškerou svoji energii do Myteri, John je v Bombangrepp, Mattias je ve Vengeance Of Karma, Franz a Erik v Soteld. Všichni v kapele věříme tomu, že je důležité být nějak aktivní ve scéně a ne pouze hrát v kapele. Za ty roky jsme se všichni nějak něčím podíleli. Dělali jsme koncerty, vydávali desky, ale v současnosti většina z nás má čas pouze na kapelu (kapely). Chceme využít příležitosti a poděkovat všem, kteří i teď pomáhají udržet scénu funkční a naživu!
https://bombangrepp.bandcamp.com
https://vengeanceofkarma.bandcamp.com
https://soteld.bandcamp.com

Já dávám veškerou svoji energii do Myteri, John je v Bombangrepp, Mattias je ve Vengeance Of Karma, Franz a Erik v Soteld. Všichni v kapele věříme tomu, že je důležité být nějak aktivní ve scéně a ne pouze hrát v kapele. Za ty roky jsme se všichni nějak něčím podíleli. Dělali jsme koncerty, vydávali desky, ale v současnosti většina z nás má čas pouze na kapelu (kapely). Chceme využít příležitosti a poděkovat všem, kteří i teď pomáhají udržet scénu funkční a naživu!

https://bombangrepp.bandcamp.com
https://vengeanceofkarma.bandcamp.com
https://soteld.bandcamp.com

Můžete nám doporučit nějaké nové mladé nadějné kapely z vašeho okolí, místa na hraní atp. Něco jako krátký scene report …

Göteborg má slušně rozjetou scénu se spoustou koncertů. Máme tady 128:A (https://www.facebook.com/128A). Je to spíš venue na crustový koncerty a jedno z mála autonomních míst pro hraní v Göteborgu.

Taky funguje profil Göteborg Hardcore (https://www.facebook.com/GoteborgHardcore), což je místo spíš víc zaměřený na straight edge hardcore promotéry.

V Göteborgu je taky spousta aktivních kapel. Například:
Aggrenation https://www.facebook.com/aggrenation
Agrimonia https://www.facebook.com/agrimonia.swe
Anatomi 71 https://www.facebook.com/pages/Anatomi-71/64093942600
Civil Olydnad https://www.facebook.com/CivilOlydnad
Contorture https://www.facebook.com/contorture.dbeat
Fredag Den 13:e https://www.facebook.com/fredagden13e
Inkvisitionen https://www.facebook.com/inkvisitionengbg
Lars Adaktusson https://www.facebook.com/pages/Lars-Adaktusson-Hardcore/305242109532932
Martyrdöd https://www.facebook.com/martyrdod
Skitsystem https://www.facebook.com/Skitsystem
Tvekampen https://www.facebook.com/pages/Tvekampen/107624489258855
Vicious Irene https://www.facebook.com/viciousirene

Pokud mám zmínit nějaké nové kapely, tak mě napadají dvě, které byste neměli nechat bez povšimnutí: Soil (https://www.facebook.com/pages/From-Soil/443378632403503) a Murderofcrows (https://www.facebook.com/mocofficial).

Hoří ti barák. Který tři desky popadneš jako první?

Hodně těžká otázka. Protože si myslím, že spousta desek se dá sehnat kdyžtak znovu, pokud ne nových, tak určitě z druhé ruky. Ale pokud by ses zeptal třeba takhle: „Který tři desky bys měl vybrat, abys poslouchal po zbytek života jenom je a nic jiného?“ Tak bych si vybral po jedné z mých třech oblíbených žánrů: Trallpunk, neo-crust a singer/songwriter.

Strebers – „I Fädrens Spår“ (1990)
Ictus – „Hambrientos De Un Sol Distinto“ (2005)
Fredrik Jonsson – „Aldrig Som Dom“ (2007)

Vaříš rád? Můžeš se s náma podělit o tvůj oblíbený recept a oblíbené jídlo?

Čas od času si něco uvařím, ale spíš preferuju jídlo jíst než ho připravovat. A když už vařím, tak zřídkakdy podle receptů. Měl bych to ale asi zkoušet častěji, abych objevoval nové chutě a způsoby přípravy jídla. Mám rád hodně sushi a tacos. Tacos jsou něco jako národní pokrm tady ve Švédsku.

Řekněte nám něco o vašich koníčcích? Nějaký pikantnosti? Fotbal, hokej nebo sbírání známek?

Trávím spoustu času opravami na mém domě, který je stranou civilizace, v přírodě, což je parádní záležitost. Dává mi to tak spoustu času, který můžu strávit venku a na kole objevovat nový místa a zákoutí. To je asi můj největší koníček mimo hudby.

Jaké jsou vaše ne-punkové oblíbené kapely a vlivy? … Já osobně poslední dobou hodně poslouchám hip hop a občas úplně divnou hudbu. Co vy?

Vždycky jsem byl otevřený k jiným druhům hudby. Tohle jaro / léto (2014) jsem hodně poslouchal tyhle záležitosti:

Fredrik Jonsson https://www.facebook.com/pages/Fredrik-Frallan-Jonsson/253000346467
Håkan Hellström https://www.facebook.com/hakanhellstrom
Partiet https://www.facebook.com/Partietreggae
P!nk https://www.facebook.com/pink
Rodriguez https://www.facebook.com/RodriguezMusic
Roffe Ruff https://www.facebook.com/pages/Roffe-Ruff/273350307234

Nejsem ve tvorbě Myteri inspirovaný přímo těmito interprety, ale pokud píšu něco pro Myteri, myslím, že jsem inspirovaný svým okolím a prostředím a společností, ve které žiju a funguju.

Poslední dobou si hodně lidí ujíždí a jsou fanoušky malejch pivovarů, takže další otázka je samozřejmě o pivu. Jaká je tvoje oblíbená značka, pivo atp (pokud piješ …). Můžeš nám doporučit nějaký pivovar nebo značku z vašeho okolí?

Jo když přijde na pivo, nemám většího zájmu než ho prostě jenom vypít. Preferuju levný 2,8% piva v půllitrovejch plechovkách, který si vypiju pěkně na sluníčku.

Jaká je tvoje oblíbená nahrávka z posledních měsíců? Nebo naopak, která tě zklamala? Které album či nahrávka tě inspirovaly? A viděls nějakou kapelu, která byla naprosto výborná, aniž bys to čekal?

Hráli jsem společnej koncert s kapelou Nekad (http://www.last.fm/music/Nekad), v Rize v Lotyšsku. Nikdy jsem je předtím neslyšel a bylo to totální překvapení. Byly naprosto výborní! Naneštěstí hráli bez zpěvu, ale podle posledních zpráv je jejich nová nahrávka normálně se zpěvem. Na turné jsme také potkali kapelu Intrigue (https://www.facebook.com/intriguexband) ze Záhřebu, z Chorvatska. Výbornej koncert a hodně živá kapela na pódiu. Fakt skvělí lidé, kteří vytvořili pozitivní atmosféru.

Tohle je taky hodně těžká otázka. Ale prozradím, že Fredrik Jonsson – „Revolution“ (2014) je nahrávka, kterou v poslední době hodně poslouchám, a kterou určitě budu i dál poslouchat. Nejhorší, nevím, asi ta, kterou jsem ještě neslyšel. Tady je pár kapel, který mě inspirujou, když píšu vály pro Myteri:
Barren Hope https://www.facebook.com/barrenhope
Burning Bright https://www.facebook.com/wereburningbright
Momentum https://www.facebook.com/MomentumHC
Remains Of The Day https://www.facebook.com/pages/Remains-Of-The-Day/118849378137651

Znáš nějaký česko / slovenský kapely? Jestli jo, tak který?

Momentálně si vybavuju jenom Adactu z Bratislavy.

Momentálně si vybavuju jenom Adactu z Bratislavy.

Tak myslim, že to je všechno … tohle je prostor pro tebe … plány, top teny, cokoliv …

Mám takovej pocit, že tvoje otázky pokryly úplně všechno, takže asi bych už nic dodávat nechtěl. Chtěl bych ti Mirku jenom poděkovat za tvůj zájem o Myteri. Znamená to pro nás hodně. Chtěl bych taky ještě jednou říct, že nejdůležitější věcí na punkové scéně je, že si navzájem pomáháme. Takže pokud máte někdo pocit, že vám můžeme jakkoliv pomoci, neváhejte a kontaktujte nás.
Domarn / Myteri

Facebook – www.facebook.com/myteriswe
Bandcamp – myteriswe.bandcamp.com
Gmail – myteriswe@gmail.com