Rapsöd

Zdar, takže si odbydeme klasickou úvodní představovačku. Jak vzniknul Rapsöd, co máte za sebou, co máte před sebou, kdo na co hraje, kdo komu leze na nervy (pikantnosti, hardcore bulvár si to žádá ..)

Majty: Rapsöd je taková universita basáků. Máme se rádi.

Vojta: Čtyři největší outsideři z Jihlavy se shodou náhod potkali v punkrockový kapele a shodli se na tom, že chcou hrát trochu něco jinýho. Potom mrak koncertů, singl, demo, aktuálně další singl a chystéme LP. Nic novýho pod sluncem. Na nervy mi nikdo neleze, ale jednou jsme se třeba s Čípanem poprali kvůli spacáku po koncertě v Grazu, haha, to je bulvár!

Kocour: Ahoj Míro, jenom doplním pro lidi co nás neznají nebo se k žádnému rozhovoru s námi nedostali, že já zpívám (jestli se to dá nazvat zpěvem nevím, ale budiž), Vojta drtí 6 strun, Majty hraje na basu a Čípan na škopky…i v hospodě hehe. Za sebou máme nějakých 120 koncertů, nějaké výlety po Evropě, ale historii si může každý najít sám. Před sebou máme oslavu úspěšně završené pětiletky (9.3.2012) v Jihlavě, což bude mazec po všech stránkách :-).

Na české scéně jste se zjevili jako malej zázrak, protože v tý době nikdo podobnej styl nehrál (čest vyjímkám nebo těm, na který jsem zapomněl). Tzn. hardcore s čistě thrashovou kytarou, kdy vás ze začátku kdekdo přirovnával k Municipal Waste .. takže jak to je, máte vůbec rádi Municipal Waste nebo co? Sedí to přirovnání, nevadí vám to, že vás takhle všude škatulkujou?

Vojta: Kecal bych, kdybych řekl, že třeba konkrétně mě a Čípana MW nějak neovlivnili a to hlavně ze začátku. Takže to přirovnání trochu i chápu. Ale jinak se mi to moc nelíbí, je v tom obsažená taková ta snaha všechno kategorizovat a soudit podle úplně povrchních znalostí. To tě nasere, když se snažíš mít svůj zvuk.

Jinak MW si dnes nepustim. Asi jsem se toho nějak přejedl a možná mi to znechutil ten boom. Taky mi ta kapela přijde už totálně vyčerpaná, nemá mi to už co nabídnout …

Kocour: No u mě je to tak, že MW si pustím zřídkakdy, naživo bych si je klidně dal a rád. Jinak, mě čistě metal neoslovuje vůbec až na pár vyjímek a to je spíš punk mixlej metalem. Mě škatulky zas tolik nevadí, co by potom psali promotéři na plakáty…kurva nářez jaxviň…z toho si uděláš hovno obrázek co ta kapela hraje.

Dlouhou dobu vaší existence se o vás vědělo pouze ze živého hraní, pak přišla kazeta .. a až v posledním roce solíte vinyl nahrávky? Co se stalo? Nebyla tam náhodou nějaká vynucená pauza, kdy to s Rapsöd vypadalo hodně špatně?

Vojta: Taková pauza tušim byla jen jednou, když jsme nedělali nic celou zimu. Jo, to máš pravdu, to vypadalo docela blbě, co si pamatuju. Bylo to po nepodařeným tour se Stolen lives, krátce po tom odešel i Banán (Vítek).  Pak přišla Janice a nasadili jsme naopak silný tempo a to pak zase upadlo když odjela.

Teď se sešel materiál, tak vydáváme ty singly a budem nahrávat LP. Taky přišel Majty, takže konečně to zas jede. Navíc zase začali psát lidi ohledně koncertů (co s vámi sakra bylo poslední dobou, haha?). Je to teď dobrý, baví mě to.

Kde nahráváte a jak jste s nahrávkami spokojení? Změnili byste něco na nahrávce z demo kazety? A proč vlastně vály na splitu s Průmyslovou Smrtí jsou vály z dema (kazety)?

Vojta: Tady došlo k mýlce. Skladby z dema 08 už nikde nikdy nevyšli. Na splitu s PS jsou Hradby a Ruce od krve, které tak trochu vyšli/nevyšli už dřív. Ono to bylo pálený CD, na podporu evropskýho tour v roce 2009, kterýmu jsem říkali demo 09. Byla to ale tak „neoficiální edice“, že nám nedělalo problém to použít pro to splitko.

Aby se mi Demo 08 a 09 fakt líbilo z dnešního pohledu, musel bych ho nahrát úplně celý od začátku znova.  Je to prostě úměrný našim tehdejším schopnostem, zkušensotem  a možnostem studia.

Split se Stolen lives které vyjde teď v březnu, jsme nahrávali u Honzy v Hellsoundu a pravděpodobně tam vznikne i LP na kterém makáme. Honzova práce se mi moc líbí, i když bych rád do budoucna zkusil spíš něco víc zapamatovatelnýho a charakteristickýho. Je tady i možnost zkusit někde jinde mix a master, to je zkrátka otevřený.

Kocour: Však každá kapela, projekt se nějak vyvíjí, hledá správný zvuk (zabijácký sound na desce). Já jsem byl s demem 08 v době jeho vzniku celkem dost spokojeny, víš co ten pocit, že jsi poprvé něco zaznamenal na pásku a je tomu alespoň trochu rozumnět je super. Teď bych to nenazval spokojeností, ale euforií tehdejší doby. Na demu 09 mě dodnes serou ty dohrávané vokály, moc mi tam nesedí (jakože forma, ne umístění), ale lidi to chválej tak proč ne :-).

Kdo píše texty a o čem jsou?

Vojta: Já a Kocour píšem. Témata na kterých jsme teď pracovali pro LP byli docela různý, jako sektářství, boj se závislostí, ztráta ideálů pod vlivem všedních starostí, sociální vyloučení, gentrifikace. Na split se Stolen lives jsou texty takový „lidovější“ a zábavnější. Témata jako street art a ježdění na kole. Ale rozhodně jsou pořád nějak angažovaný, akorát je to z jiného pohledu.

Teď s příchodem Majtyho očekávám změny …

Kocour: Hehe já taky,k lepšímu samozřejmě. Doufejme, že se nám je podaří dát nějak v dohledné době do kupy a pověsit je někam na net (blog, BZ).

Za vaše sídelní město by se dala označit Jihlava? Je to pořád pravda? Nebo jste už jako většina jihlavských kapel utekli do Brna? Napište nám něco o jihlavské scéně, kapely, kolektivy, místa na hraní, čemu se radši vyhnout atp.

Majty: Sídelní Jihlava pro Rapsöd pořád je, i když já a Kocour působíme přes týden v Brně. Ano, zdrhli sme sem jako hodně Jihlaváků (ale ne jihlavských kapel – jen, dá se říct, lidí z těch kapel) na školu a za prací. Z tohodle fenoménu je někdo smutnej, nostalgickej, někdo to může brát jako „posun“, protože Jihlaváci mají i v Brně svojí stopu a není uplně malicherná. V Jihlavě je jinak pořád poměrně široký spektrum kapel – od fastcorový Průmyslový smrti po politickej rap Křik z ticha. Co se týče jiných než hudebních aktivit, tak rozhodně stojí za to zin Chyba.

Vojta: Jihlavská scéna je strašně divný termín. Je tady prostě komunita lidí kolem hard core, punku, rapu a metalu a d.i.y., kteří se pohybují mezi Jihlavou, Brnem a částečně i Prahou. Líbí se mi tady to, že lidi spojují myšlenky a přístup k muzice víc než povrchní fanouškování mezi určitými mantileny scény. To je nepřenesitelné do velkého města. Taky se mi libí, že pořád vidim nový mladší lidi – záruka toho, že se bude pořád něco dít. Kolem hudby tady vzniká a zaniká spousta věcí, nemá cenu to všechno jmenovat tak jak jsem to dělal ve starších rozhovorech. Mimo hudbu mě potěšili věci jako třeba veganský večeře jednou měsíčně, food not bombs a Vegshop – takže vlastně všechno kolem žrádla:-)

Kocour: Já jsem do Brna nezdrhl, já jsem hrdý brňák…J. Nééé u mě je to tak, že já jsem rodilý jihlavák nikdy nebyl. V Jihlavě jsem působil pouze 4 roky na střední škole, ale mám tam dost kamarádů a kamarádek na to abych se tam cítil jako doma…J. Jinak jsem už nějakým 8 rokem v Brně, proto ta 1. věta haha.

Download ano či ne? Sice už trochu prehistorická otázka (vzhledem k dnešní době, kdy včera se zdá být již sto let zpátky). Máte eventuelně měli byste problém s tím, kdyby vaše deska byla týden po vydání někde volně ke stažení na netu? Budete dávat do případné nové nahrávky download kódy? Kupujete si originály nebo dávate přednost elektronický formě?

Vojta: Chci aby měl každej přístup k naší hudbě a nebyl limitovanej penězma, nebo tím že bydlí někde, kde nejsou koncerty a distra. Jsem pro sdílení toho co děláme. Hudbě to rozhodně neškodí. Podívej se kolika vidlákům vychází vinyl a prodá se i přes to, že ho najdeš dávno před tím na rapid share.

Já jsem pro to, aby vyšla nová navrávka s download kódem, je to hodně užitečný. Nebránim se ani tomu aby vyšla zároveň i v digitálním formátu ke koupi.

Kupuju originály, vždy když mám peníze a chci něco podpořit. Nejraději si nosím domů desky z nějakých koncertů, kde mě to bavilo – aby mi to navždy připomínaly.

Kocour: V otázce sdílení naší hudby, popřípadě digi formátu jsem za jedno s Vojtou. Myslím si, že pokud má někdo o nějakou originální desku (vinyl, kazetu, CD’s grrr) zájem tak si jí stejně pořídí, bez ohledu na to jestli by si jí mohl stáhnout. Já mnohem raději kupuji originály, ale to vždy záleží na momentální finanční situaci. Mám doma mraky originálních kazet, ale i roztáčených s okopčeným obalem (tehdy asi za 50,-…to bylo něco pro chudýho punkáče J). Jsem už asi jeden z posledních punkáčů na světě, co doma nevlastní gramofon (doufám, že na prvním koncertě po tom co vyjde tenhle rozhovor nepříjde lynč haha), ale to se brzy změní a pak asi přijdou deskové žně.

Navážeme na předchozí dotaz. Vinyl, CD, kazeta nebo mp3? A proč? Nejúchylnější kousek ve vinyl sbírce? Kterou desku bys vzal jako první, kdyby u tebe začalo hořet ?

Majty: Kdyby začalo hořet, chtěl bych shořet s nima. Hlavně s Jirkou Kornem

Vojta: Jedu jenom vinyly a mp3. Nemám rád CD. Kazety mám rád, ale nic na nich nevychází.

Až bude hořet, vezmu Johnyho Cashe.

Nejšílenější je nějaká píčovina od Olympic. Až bude příležitost, strčim ji někam do tomboly, je ostuda to mít doma.

Kocour: Částečně jsem odpověděl v předchozí otázce. MP3 v PC nějaké mám v přehrávači samozřejmě. Kdyby mělo hořet, vezmu do kapsy kazety Restarts a nohy na ramena

V čem všem máte ještě prsty? Kapely, ziny, organizace, kroužky ….

Žádný další kapely nemáme, kromě Majtyho. Děláme koncerty – Rapsöd kids. Já se věnuju Tofu Thrasherovi, viz další otázka … Jinak není moc času zrovna teď, ale rád bych se do něčeho zapojil.

Teď trochu otázka na tělo, přímo na kytaristovo tělo. Jak to je s tvojí grafikou a výtvarnem? Pochlub se komu všemu si už dělal design na obal / triko atp? Prostě nějaký promo / sebereklamu – stránky atd. …

Vojta: Dělám cool ilustrovaný designy pro kapely, labely, cool firmy s hadrama, organizace jako Peta2 a podobně:-) Každej kdo má zájem a nějak se s ním shodnu. Bohužel jsem nechal celkově grafiky na volný noze a začal jsem pracovat na HPP, takže už není tolik času na kreslení, ale nehodlám přestat. Jen se z toho stane spíš volnočasová aktivita. Budu si ještě víc vybírat a tvářit se ještě víc důležitě:-) V plánu je dělat nějaký originály sítem, nebo třeba vlastní web na vlastní doméně – až bude čas to řešit. Víc informací třeba na tofuthrasher.tumblr.com.

Jakou zajímavost bych neměl minout, kdybych se vydal do Jihlavy (a okolí) jen tak na výlet? Nějakou zajímavou netradiční „turistickou“ destinaci? Prior na náměstí? Zoo?

Majty: Určitě zoo, je přece bez mříží – to je super, ne?! Ne, vysočina je obecně pěkná. Kolem Jihlavy bych tě poslal třeba na Zaječí skok. Taky mě baví pohled na zarůstající kasárna – atmosféra jak z filmu Stalker.

Vojta: Vysočina super místo, vyser se na Jihlavu a vyraž do okolí. Pěšky nebo na kole, je to tu hezký

Můj druhej úchylnej dotaz je směřovanej k vašim netradičním zálibám. Takže prozraďte vaše koníčky? Fotbal, hokej, komiks, houbaření, curling, sběr pohlednic, kynologie …. Nebo třeba skate??

Majty: Mimo hraní (to není koníček) docela prokrastinuju. Netradiční  je (už dnes) možná vyvolávání fotek.

Vojta: Mám rád filmy, knihy, jídlo, kalby, ježdění na kole, dlouhý vycházky a čas strávenej na cestách. Když cejtim že jsem v pohybu tak žiju.

Jo a jak říká Majty,  hraní není koníček … nerad to srovnávám s pěstováním kedluben, je v tom něco víc, daleko, ale to ty už určitě víš:-)

Kocour: Já asi nic moc úchylného neprovozuji. Dělám rád spousty věcí, ale ničemu se nevěnuji tak často abych to mohl nazývat koníčkem.

Vysněný místo, kde byste si chtěli zahrát? A s kým? Chystáte nějaké tour mimo hranice Čech nebo je to pro vás komplikace (děti, rodiny, školy, práce …)

Majty: Já bych si chtěl hrozně zahrát na nějaký pláži. Klidně akusticky.

Vojta: Chtěl bych osquatovat ropnej tanker a hrát po přístavech.

Popravdě jo, občas jezdíme i mimo čr. Něco se pořád chystá, ale moc to nevychází. Čtyři lidi, tři zaměstnání, zkoušky ve škole a brigády …  Ale rád bych jel, co nejdřív, chybí mi to.

Kocour: Žádné vysněné místo na hraní nemám, zahraju si rád kdekoliv, kam nás někdo pozve a bude někoho náš bordel zajímat. Na  tour bych jel hrozně rád, super zážitky, noví lidi (potkání starých známých), nový místa (kontrola starých). Však kdo byl někdy tour ví, kdo ne založ punkovou kapelu a jeď než bude konec světa :-).

Vaše nejoblíbenější jídlo. Nebo nám rovnou prozraďte nějakej recept, kterej musíme zaručeně zkusit uvařit….

Majty: Třeba v poslední době polívka z červený řepy – celý to tkví v tom, že jí musíte řádně rozmixovat a zahustit nějakou fajn smetanou (nejlíp rýžovou asi, nevim).

Vojta: Špenátový lasagne, nebo hříbkový! A nebo prostě pizza. Recepty nemám, dost improvizuju.

Poslední otázka je prostorem pro vás. Top teny, vzkazy, plány atd. A samozřejmě díky za váš čas.

Majty: Čtěte tenhle zin.

Nemajetnej

Vojta: Top 10 :

X – Wild gift
Agent Orange – Living in Darkness
Bastard Priest – Ghouls of the Endless Night
Not on tour – st
Bonus – Náměstí míru
Evidence smrti – vše
Black sabbath – Master of reality
Rancid – Let the dominoes fall
Loop troop – Modern day city symphony

Radio 1

Nenechte si kecat do života!
Děkujeme ti moc Mirku za prostor!
Vojta

Kocour: Nechce se mi psát top 10, ale posledních 6 měsíců sjíždím jak blázen The Estranged…furt si říkam kdy mě to už omrzí a ono nic. Pro mě to byl loni nejlepší koncertní zážitek a že jsem těch koncertů stihl požehnaně.

Díky za možnost zase se jednou pěkně vykecat :-).