The Virus

THE VIRUS maj pro příznivce street punku / chaos punku takřka kultovní status a společně s kapelama jako A Global Threat, The Unseen, The Casualties, Monster Squad, Evacuate, Cheap Sex, Carreer Soldiers nebo Total Chaos patřej k tomu nejlepšímu, co kdy ve Státech v tomhle žánru vzniklo. Kapela fungovala v letech 1998 až 2004 a stihla vydat dvě řadové desky, jedno album rarit a singlů a dvě EPs. Rok 2013 pak znamenal návrat The Virus na pódia a na rok 2015 chystá tahle kapela z Philadelphie i evropské turné, v rámci něhož se 29. dubna ukážou premiérově i svejm fanoušům v České republice. Nejlepší čas chlapce trochu vyzpovídat.


THE VIRUS měli „menší“ pauzu. Co vedlo k obnovení kapely a co jste dělali v mezičase? Hráli jste v nějakých dalších kapelách?

Josh: Tak nějak to pro nás bylo dobře načasovaný, dát se zase dohromady. Narodilo se mi mezitím dítě, dělal jsem v nějakejch klubech v mém městě a hrál v pár kapelách. S Paulem jsme několik let hráli s kapelou nazvanou Kamikaze Zero. Dál jsem hrál v The Lookies s ex-bubeníkem Dinosaur Jr. Jayem Spiegalem. Před pár lety jsem dal dohromady takovou malou tříčlennou punk kapelu The Line, s tou jsme hráli tak jednou dvakrát za rok. Teď pracuju pro Paula a jeho ženu, prodávám v jejich firmě Razorblade products věci pro tetování. A je skvělý bejt zpátky a hrát s The Virus, mám z toho dobrej pocit.

Dave: Pracoval jsem u Angry Young & Poor records a dělal koncerty pro kapely, který mě bavěj. Dál jsem hrál s Nightime Dealers, Tight Fits!, Creig Manslaughter a Opium Cobra.

Zima: U mě to tak nějak plynulo v klídku. Sem tam jsem dělal bugr s Davem. Jinak ještě hraju v Ravagers.

V dubnu jste jeli „Terror, Horror, Bloodshed tour“ společně s Evacuate a Bad Engrish. Jaké to bylo a jak tento nápad vznikl?

Josh: Už nějakou dobu jsme mluvili o turné po západním pobřeží, když na to přišla řeč s Mikem z Evacuate. A Mike to zařídil úplně celý. To turné byla bomba. Kluci z Bad Engrish i Evacuate jsou parádní chalani, na tom turné se z nás všech stali opravdoví přátelé. Jako každý turné i tohle mělo světlejší i ty míň povedený momenty, jaký můžete sdílet jet s těma co tam byli s váma.

Dave: Kéž by to mohlo bejt delší. Je úžasný když 3 kapely můžou takhle společně vyrazit a užít si parádní časy, jako byly na tomdle turné.

Zima: Rozhodně jedno z nejlepších tour, jaký jsem jel. Hodně krve. Hodně piva. Hodně bordelu.

Na tom turné byly opravdu velké a divoké koncerty, jak vzpomínáte na šílený koncert v Los Angeles a váš první koncert v Mexiku?

Josh: LOS ANGELES BYLO ŠÍLENÝ. Bylo to jako koncert u někoho doma, ale kde je tisíc lidí. Viděl jsem děcka přelejzat ploty, rozbíjet okna a vykopávat dveře, aby se dostaly dovnitř. Pódium bylo krok nad úrovní podlahy, to byla fakt výzva. Neřešíme jestli to je velký pódium nebo se hraje přímo na zemi, ale když se na vás a váš aparát tlačí 1.000 kids, něco se stane. Spadneš, nebudeš moct hrát. Zahlíd jsem našeho bubeníka Jona, jak během hraní zachytil zesilovač těsně předtím než na něj spadnul. Mexico bylo skvělý. Vždycky mě baví hrát na novejch místech. Bylo supr potkat ty lidi co přišli na koncert.

Dave: Ten večer v LA to bylo celkem nebezpečný, ale zároveň to byla parádní zábava. Tolik punks! Na afterparty v Mexiku nikdy nezapomenu. Jestli někdy budete v Tijuaně, navštivte klub Hong Kong. Cokoliv co chcete je v Mexiku, haahaa.

Zima: Nikdy jsem neviděl, aby si circle pit vytvořil svůj vlastní „low pressure system“ (dle wikipedie se jedná o stav, za kterýho vznikaj cyklony – pozn. překl.), ale LA to dokázalo. Ohledně Tijuany no comment.

Jak vnímáte vývoj street-punk / chaospunk scény v USA? V 90. letech byl velký boom a spousta výbornejch kapel a labelů. Pak zaniklo Charged Records, Punkcore Records, většina kapel se rozpadla a od té doby je to hodně v útlumu, až teď se vracíte třeba vy nebo The Unseen – kapely tohodle kalibru v dnešní době citelně chyběj. Jak to vypadá dnes z vašeho pohledu a co se za těch 9 let změnilo?

Josh: Myslím, že street punk hnutí v 90. letech bylo o něco víc politický než to dnešní. Neřekl bych, že labely jako Charged nebo Punkcore měly co dočinění se zánikem tědle kapel. Většina punx už moc nefunguje, byl to spíš přirozenej vývoj, že se ty kapely rozpadly nebo si daly pauzu. Street punkový kapely jaký vidíš v současnosti ve Státech jsou spíš založený na tý kultuře, songy jsou o tom jaký to je bejt pankáč a tak. Sice ne všechny tyhle kapely to maj takhle, ale v těch americkejch je hodně cejtit vliv japonskýho 90´s street punku.

Dave: Vypadá to, že každejch 10 až 12 let se něco se silnejma punkovejma kořenama ve Státech stane populární. Podle mě je to dobře … opravdovej punk pak nikdy nezemře, chápeš.

Můžete nám doporučit nějaký kapely podobnýho ražení, který nemaj třeba tak velký jméno a tady za oceánem je nejspíš neznáme?

Josh: Violent Affair, Obliterations

Dave: Aspects of War, Glue, Savage Heads

Paul: Primitive Pact

Držím v ruce split kazetu SEPTICTANK / THE VIRUS. Jak k jeho vzniku došlo a máte někdy v plánu cestovat do Malajsie?

Dave: Já doufám. Moc rád bych si zahrál v Indonésii se Sexy Pig a Brigade of Bridge.

Paul: Kontaktovali nás Septic Tank. Momentálně nemáme žádnej konkrétní plán na turné po Indonésii.

V Evropě jste zatím hráli jen jednou a to na festivalu Holidays in the Sun v UK. Jaké máte očekávání ze zbytku Evropy, kam se za pár měsíců podíváte?

Josh: Na Holidays In The Sun jsme hráli 2 ročníky po sobě, v Blackpoolu a Morecambe. Ani moc nevím, co očekávat. Projedeme některý části Německa, Itálie, Francie, Ruska a dalších. Rusko by mohlo bejt celkem bláznivý. Ale těšim se na všechny štace.

Dave: Nemůžu se dočkat až uvidim Discharge v Německu a potkáme se s Exploited. Nikdy bych nečekal, že někdy uvidim Rusko a budem tam hrát. Nemůžu se dočkat až se uvidíme s ruskejma punks.

Paul: Čekám dobrý jídlo a opravdový punks. Rusové nám slíbili vodku a ženy.

Viděl jsem fotku, kde Dave Grohl (Foo Fighters, Nirvana) sedí na bednách od aparatury ve vašem triku. Znáte se spolu?

Josh: Ne neznáme se. Ale kdybys s nim mluvil, řekni mu ať mi cinkne.

Dave: Toho chlápka neznám a ani mě jeho muzika nebere, ale jsem rád, že dal Patovi z Germs práci na plnej úvazek.

Zima: Viděl jsem tu fotku na Tumblr.

Paul: Nesnášim jeho pusu.

Předpokládám, že jste s Casualties kámoši, i proto by mě zajímal váš názor na tu „znásilňovací“ kauzu kolem Jorgeho? Zaznamenal jsem, že i některý kapely z USA se proti tomu kriticky vyjadřujou ve svejch textech …

Paul: Obviňovat je jednoduchý, dokázat to už je těžší.

Dočkáme se někdy vydání válů ze session k „Benefits of War“ nebo můžeme se obecně těšit na nějakou novou nahrávku?

Dave: Žádnej starej materiál asi vydávat nebudeme. Během west coast tour jsme hráli novej vál a lidem se  líbil. Za to jsme rádi, vypadá to na dobrej start.

Paul: Žádnej starej matroš, jenom novej.

Dřív se u vás hodně točila sestava, hlavně co se týká  zpěváků, což nebejvá úplně obvyklý (ikdyž třeba Common Enemy by mohli vyprávět, hehe), dokážete ještě spočítat, kolik se ve Virus protočilo členů? A neměl třeba některý ze zpěváků problém ztotožnit se s textem někoho jiného?

Paul: Žádnej ze zpěváků neměl problém s nějakym jinym. V The Virus se protočilo zhruba 15 lidí, řekl bych.

V USA momentálně zuřej nepokoje kvůli policejní šikaně a brutalitě hlavně vůči afroameričanům, je situace opravdu tak špatná? Jaké s překračováním policejních pravomocí / rasismem atd. máte zkušenosti vy nebo vaše okolí?

Josh: Policejní stát je v titulcích častějc než kdy dřív hlavně díky technologiím. Každej má dneska smart phone. Takže teď můžeme vidět to, co se děje už delší dobu. Povědomí je všechno. Znej svý práva..

Dave: Rasismus a policejní brutalita nejsou pro punkový hnutí nic novýho. Punks vždy otevřeně říkali co se děje. Jsem rád, že lidi konečně otevíraj oči a bouří se. Žijeme v době, kdy policie, média a vláda jsou zkorumpovaný. ACAB.

Zima: Všechno je to pěkně v prdeli. Když mi bylo 12, fízl mě namířil zbraní přímo do obličeje. Hrnec s vodou se vaří stále víc, den za dnem, a současnej systém jen přilejvá olej do ohně.

Obliba prezidenta Obamy stále klesá, jak jste s jeho úřadováním spokojeni vy a punx ve Státech obecně, jde-li to takhle říct? Chodíte k volbám nebo je bojkotujete?

Josh: Nemůžu mluvit za celou scénu ohledně jejich politickýho přesvědčení. Já osobně volby nebojkotuju, chodím volit. Ve Washingtonu je tolik hamyžnosti a byrokracie, že normálně zvolenej úředníček s tim nemá šanci cokoliv udělat. Systém jaký tady máme potřebuje přebudovat odzdola.

Zima: Obama si ode mě jednou vyžebral cigáro. Je to normální chlápek.

Paul: Bojkotuju. Volením podporuješ systém, kterej nikdy fungovat nebude.

Před lety vám a dalším kapelám byl zakázán vstup do Kanady, což mi u americkejch kapel nepřijde tak obvyklý, o co tedy šlo?

Josh: Zakázali nám vstup v létě 2003. Teď nemůžeme v Kanadě hrát kvůli nějakejm právním lapáliím našeho bubeníka Jona. Ale pracujeme na tom, abychom se do Kanady zas mohli vrátit.

Kombinujete sociálně kritické texty s těmi osobními. Jak byste souhrnně popsali všeobecně hc punk subkulturu ve Státech? Zajímají se lidi o společenské problémy nebo se různá poselství spíš vytrácí? Dokáže být punk i v dnešní době stále hrozbou?

Josh: To o čem zpíváme jsou problémy, který nikdy nezmizej. Svobodné myšlení je pro některé hrozbou, takže ano, punk je hrozbou.

Oblíbená otázka naší redakce: Tvůj dům hoří, který tři desky si vezmeš s sebou?

Josh: Já si právě z tohodle důvodu nechávám celou sbírku u dveří. Ale jestli chceš vědět 3 desky, který pro mě hodně znamenaj, tak The Clash – „Give em enough rope“, Fugazi – „13 songs“, The Exploited – „Punks not dead.“

Dave: Total Abuse – „Mutt“, Stooges – „Raw power“, G.I.S.M

Zima: English Dogs – „Forward Into Battle“, Ramones – „It’s Alive“, Motorhead – „Overkill“

Paul: Dischord 1-3 EP´s, mohl bych je prodat a pak si za to koupit spoustu dalších desek.

A hned druhá oblíbená: nějaký speciální koníčky někoho z kapely, práskněte na sebe něco …

Josh: Rádi jíme. Kapela je plná žroutů. Budeme jíst i během debatování o tom, co budeme jíst pak. Rád trávim čas se svým synem, když zrovna nehraju nebo nepracuju.

Zima: Dělám sítotisk, rád jezdim a pracuju na motorkách, sbírám ziny a další věci, který nejspíš moje děcka vyházej až umřu.

Paul: Jsem už 16 let střízlivej. Mám 13-ti letou dceru. Sbírám desky. Mám úžasnou ženu.

Posloucháte mimo punkové kruhy i nějaké další styly / kapely? Pokud ano, které máte oblíbené?

Josh: Poslouchám tak trochu od každýho něco, hodně různejch stylů mimo punk. Od Swans až k Hellacopters, od Foo Fighters po The Biters.

Dave: Black metal, harsh noise, hardcore – v tomto pořadí.

Jaká je vaše oblíbená nahrávka z poslední doby? Nebo jaká vás naopak nejvíc zklamala?

Josh: Přicházim na chuť The Zex. Objevil jsem Obliterations, a ty miluju.

Dave: V poslední době hodně poslouchám Aspects of War, Watain, The Hookers, Zex, WKSJ? a Disclose.

Zima: Nejhranější deskou minulého týdne jsou u mě Scorpions – „In Trance“, kdoví proč.

Paul: Fugazi – „Early demos“, Neighborhood Brats, Futureheads, The Gaggers.

Znáte nějaké české nebo slovenské kapely?

Josh: BOY!

Díky za rozhovor!

www.viruspunks.com
www.facebook.com/viruspunks?fref=ts